Podpora eSIM je už takmer mesiac realitou aj na Slovensku. Pozreli sme sa teda na niekoľko dôležitých otázok, ktoré sa so spustením tejto novej funkcionality spájajú.

1. Čo je eSIM?

eSIM (embedovaná alebo elektronická SIM) je v podstate náhradou fyzických SIM kariet. Samostatný čip zabudovaný do základnej dosky telefónu, inteligentných hodiniek, tabletov či automobilov umožňuje vytvorenie digitálnych profilov a následne využívať služby operátorov. Ide o potenciálne revolučnú technológiu, ktorá bude veľmi dôležitá nielen pri smartfónoch, najmä v oblasti Internetu vecí a zapojených smart zariadení.

2. V čom sa líši od klasickej SIM karty?

Technológia má v porovnaní s tradičným riešením SIM kariet niekoľko výhod. V prvom rade ide o veľkosť. Nepotrebuje samostatný fyzický slot, súčasťou zariadenia je len malý modul a výrobcovia najmä smartfónov tak môžu ušetrené miesto využiť napríklad na zväčšenie batérie či implementovanie iných komponentov. Zároveň sa používatelia už nedostanú do situácie, kedy by museli riešiť jej poškodenie, zlomenie či stratu.

YouTube

Elektronická/embedovaná SIM využíva špeciálne digitálne profily, ktoré je možné opakovane nahrať na zariadenia. eSIM zároveň umožňuje aj jednoduchšiu zmenu operátora a prepínanie medzi službami, práve prostredníctvom spomínaných profilov. Dnes je teoreticky je možné využívať okolo 10 profilov s rôznymi programami a paušálmi od rôznych operátorov, Táto vlastnosť však bude výhodou skôr v budúcnosti, pretože eSIM musí získať širšiu podporu od operátorov.

3. Na akých zariadeniach je možné využívať eSIM na Slovensku?

Zatiaľ majú oficiálnu podporu len smart hodinky Galaxy Watch 46mm, a to v sieti operátora Orange. V najbližších týždňoch až mesiacoch by podporu mohli získať aj nové iPhony a čoskoro by eSIM mohol uviesť aj Telekom. O2 a 4ka budú s uvedením eSIM zrejme pomalší.

Pokiaľ ide o neoficiálnu podporu, eSIM môže fungovať aj na iných zariadeniach, ktoré majú v sebe zabudovaný príslušný modul. Používateľ však už nemá žiadnu garanciu funkčnosti.

4. Aká je cena Galaxy Watch 46mm s podporou eSIM technológie v oficiálnom e-shope Orangeu?

Štandardná cena je na úrovni 389 €. Operátor okrem toho ponúka zariadenie aj v rámci dotovaných cien k svojím programom:

Program/Druh zľavy Cena zariadenia
ISIC 343 €
Go Data 15 € 319 €
Go Data 20 € 299 €
Go Data 30 € 219 €
Go 10 € 339 €
Go 20 € 299 €
Go 30 € 219 €
Go 40 € 129 €
Go 65 € 1 €
5. Je možné aktivovať eSIM aj na Galaxy Watch 46mm zakúpených u iného predajcu/slovenského eshopu mimo Orange?

Orange garantuje 100 % funkčnosť eSIM len na hodinkách zakúpených v jeho obchode. Ak by používateľ predsa len kupoval zariadenie u iného predajcu, určite si treba dať pozor či ide o podporovanú verziu hodiniek od Samsungu. Model, ktorý podporuje eSIM, má dvojnásobnú operačnú pamäť, teda 1,5 GB namiesto 768 MB.

Táto špecifikácia je teda dobrým indikátorom existujúcej podpory. Treba sa však informovať u predajcu, pretože mnoho z nich danú špecifikáciu ani neuvádza v popise produktu. Minimálne zo začiatku môže byť problém danú verziu dostať mimo oficiálny Orange predaj.

6. Ako prebieha aktivácia eSIM na hodinkách Galaxy Watch?

Zákazníci získajú svoj eSIM profil vo forme QR kódu, či už na pobočke alebo pri objednávke online. Ten je potrebné nasnímať do zariadenia. Po úspešnom nasnímaní je možné číslo a paušál využívať v priebehu niekoľkých sekúnd, hneď po prihlásení do siete. Bližšie sa aktivácii eSIM na Galaxy Watch venujeme v našej recenzii.

7. Je možné už existujúci paušál/program Orangeu (ktorý funguje na klasickú SIM) zmeniť na eSIM?

Zmena je možná, pričom zákazník za túto operáciu zaplatí 10 €. Prípadné ďalšie zmeny v rovnakom fakturačnom období sú spoplatnené sumou 2,90 €.

orange konferencia
FonTech / Pavol Lupták

8. Môže si zákazník aktivovať eSIM aj v rámci programu s kreditom Prima a FunFón?

Áno, aj toto je možné. Opäť platí poplatok 10 € pokiaľ si zákazník prenáša na eSIM už existujúce číslo.

9. Funguje eSIM program v zahraničí (napríklad Európa) rovnako ako roaming na klasickej SIM?

Fungovanie programu/paušálu cez eSIM je prakticky totožné s bežnou kartou, takže platia rovnaké podmienky.

10. Je možné využívať rovnaké číslo na viacerých zariadeniach (napr. smart hodinky a smartfón)?

Toto v súčasnosti nie je možné. Danú podporu Orange zatiaľ neohlásil a najmä, jediným zariadením, ktoré je v súčasnosti na Slovensku využiteľné s eSIM sú len Galaxy Watch. Keď však príde podpora aj pre smartfóny, mohli by sme sa dočkať aj tejto možnosti. Orange už avizoval, že na začiatku roka 2019 má začať s podporou eSIM aj na nových iPhonoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom