Slováci mali len nedávno možnosť registrácie o dotácie na kúpu elektromobilov či plug-in hybridov. Ako sme ťa informovali v našom článku, o dotácie bol obrovský záujem a vyčlenená suma sa minula za pár minút. Vlastniť vozidlo s alternatívnym pohonom sa však oplatí aj vďaka ďalším výhodám, pričom v susednom Česku už jedna z nich funguje.

Ako sa predpokladalo, štátne dotácie mali u záujemcov naozaj veľký úspech. Niet sa však čomu čudovať, nakoľko 8 000 € na kúpu elektromobilu alebo 5 000 € na kúpu plug-in hybridu určite pomôžu odľahčiť rodinný rozpočet. Dotácie bolo možné využiť na vozidlá kategórie M1 a N1, pričom cena nového vozidla nemôže prekročiť sumu 50 000 € vrátane DPH.

Veľkou výhodou je fakt, že po novom si záujemcovia môžu prostredníctvom dotácie zakúpiť aj vozidlo zo zahraničia, čím sa mnohým otvorila cesta k modelom značky Tesla. Majitelia vozidiel s alternatívnym pohonom sa však do budúcna môžu tešiť aj na viacero výhod, ktoré sa plánujú zaviesť. O tejto skutočnosti sa môžeš dočítať v samostatnom článku.

Výborný krok od našich susedov

V Českej republike nezaháľajú a od 1. januára 2020 platí pre majiteľov elektromobilov, plug-in hybridov a áut na vodík výhoda, ktoré im ušetrí ďalšie peniaze. Vodiči takýchto áut totiž nemusia vlastniť diaľničnú známku. Oslobodenie od diaľničného mýta pre tieto automobily rieši novela zákona č. 13/1997 Zb. O pozemných komunikáciách, v znení neskorších predpisov, v ustanovení § 20a ods. 1 písm. o).

V praxi to znamená len toľko, že spoplatneniu nepodlieha vozidlo používajúce ako palivo elektrickú energiu, prípadne vodík, a to buď samostatne alebo v kombinácii s iným palivom, pokiaľ je hodnota emisií CO2 v kombinovanej prevádzke najviac 50 g/km. Výhodou je, že opatrenie je platné pre všetky vozidlá spĺňajúce túto podmienku, vrátane aj tých zahraničných, informuje Centrum dopravního výzkumu.

Zatiaľ bez registrácie

Do 31. decembra 2020 je bezplatné používanie českých diaľnic bez akýchkoľvek ďalších povinností, no po tomto dátume je potrebné vozidlo registrovať na Štátnom fonde dopravnej infraštruktúry Českej republiky. Dovtedy stačí, ak budeš mať pri sebe doklad, na ktorom je uvedený druh paliva a hodnota CO2 emisií, ktorá nesmie prekročiť 50 g/km.

Predpokladá sa, že tento rok by mal byť posledným, kedy sa budú v Českej republike používať klasické „papierové“ diaľničné známky. Od roku 2021 sa počíta so spustením elektronickej alternatívy, no či sa tento zámer podarí naplniť je zatiaľ otázne, informuje Autobible.cz.

Na Slovensku zaplatíš, no už za 365-dňovú známku

Slovenské diaľnice zatiaľ takáto výhoda nečaká. Momentálne sú na našich diaľniciach oslobodené od platenia za známky iba vozidlá ministerstva vnútra, ministerstva obrany, ozbrojených síl, záchranných zložiek, SIS či držitelia preukazu ZŤP. Všetky výnimky nájdeš na tomto odkaze.

Môžeme sa však tešiť na 365-dňovú diaľničnú známku, ktorú si bude možné zakúpiť od februára 2020 za 50 €. U našich západných susedov podporili takúto známku ešte v auguste 2019. Je možné, že sa v priebehu roka dočkáme aj ďalších výhod pre majiteľov vozidiel s alternatívnym pohonom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú