Pandémia koronavírusu vo svete pokračuje a ľudstvo sa proti novému koronavírusu snaží brániť všetkými možnými dostupnými metódami. Pomocnú ruku podávajú jednotlivci, aj skupiny ľudí, veľké firmy a vysoké školy, ktoré svojim pričinením chcú pomôcť v boji proti ochoreniu COVID-19. V Česku sa na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne podarilo vyvinúť jedinečné ochranné rúško na tvár, ktoré dokáže na 99 % zachytiť malé častice o veľkosti len 400 nm, teda aj koronavírus, informuje portál TechFocus.cz.

Mnohé krajiny, ktoré zasiahol koronavírus, sa potýkajú s nedostatkom zdravotníckych pomôcok a ochrannými prostriedkami využívanými záchrannými zložkami a lekármi v nemocniciach. Aj Slovensko nedávno pocítilo nedostatok ochranných rúšok a respirátorov a ďalších potrieb, po ktorých je vysoký dopyt po celom svete. Z dôvodu nedostatku zásob začali svojimi vyrobenými zdravotníckymi ochrannými prostriedkami prispievať aj vysoké školy, ktoré na to využívajú 3D tlač.

Prednedávnom sme tiež informovali o projekte z Česka, kde sa miestnej firme Repsilon podarilo navrhnúť špeciálne rúška, ktoré zabíjajú patogény. Tajomstvom je spojenie nanovlákien s meďou, ktoré majú zachytávať až 99,95 % patogénov väčších ako pár desiatok nanometrov. Okrem zachytávania ich však dokážu ihneď zabiť.

Špeciálne rúška z Česka zachytia aj koronavírus

Práve v Česku teraz pomáha aj Univerzita Tomáša Baťu, ktorá dokázala vyvinúť nový typ ochranného rúška z nanomateriálov. Tie zachytia až 99 % častíc od veľkosti 400 nm, čím spĺňajú štandard ako známe rúška FFP3. Okrem toho však rúško zachytáva aj častice od 20 do 400 nm s účinnosťou 75 – 90 %. Vedcom sa podarilo znížiť aj tlakový odpor, vďaka čomu sa bude používateľovi rúška lepšie dýchať. Pri vývoji bol využitý materiál označený ako SPURTex VS.

Univerzita Tomáša Baťu/Centrum Polymérných systémov

Nenechaj si ujsť
Takto vyzerajú pľúca muža, ktorý je nakazený koronavírusom

Prvých 300 takýchto rúšok bolo pred pár dňami odovzdaných Zlínskemu kraju, kde sa rúška dostanú najmä k zdravotníkom a pracovníkom sociálnych služieb, informoval vo vyjadrení podľa portálu iDnes.cz Tomáš Dudák, riaditeľ spoločnosti Spur.

Cieľom je teraz zabezpečiť veľkovýrobu. Momentálne je výrobná kapacita v spoločnosti na linke pri výrobe špeciálnej nanotextílie zhruba v objeme, ktorý odpovedá 15 000 kusom rúšok. Zvýšiť by sa však mala až na úroveň, ktorá bude odpovedať 20 až 25 000 rúškam denne.

Pošli nám TIP na článokKoronavírus