Pandémia koronavírusu vo svete pokračuje a ľudstvo sa proti novému koronavírusu snaží brániť všetkými možnými dostupnými metódami. Pomocnú ruku podávajú jednotlivci, aj skupiny ľudí, veľké firmy a vysoké školy, ktoré svojim pričinením chcú pomôcť v boji proti ochoreniu COVID-19. V Česku sa na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne podarilo vyvinúť jedinečné ochranné rúško na tvár, ktoré dokáže na 99 % zachytiť malé častice o veľkosti len 400 nm, teda aj koronavírus, informuje portál TechFocus.cz.

Mnohé krajiny, ktoré zasiahol koronavírus, sa potýkajú s nedostatkom zdravotníckych pomôcok a ochrannými prostriedkami využívanými záchrannými zložkami a lekármi v nemocniciach. Aj Slovensko nedávno pocítilo nedostatok ochranných rúšok a respirátorov a ďalších potrieb, po ktorých je vysoký dopyt po celom svete. Z dôvodu nedostatku zásob začali svojimi vyrobenými zdravotníckymi ochrannými prostriedkami prispievať aj vysoké školy, ktoré na to využívajú 3D tlač.

Prednedávnom sme tiež informovali o projekte z Česka, kde sa miestnej firme Repsilon podarilo navrhnúť špeciálne rúška, ktoré zabíjajú patogény. Tajomstvom je spojenie nanovlákien s meďou, ktoré majú zachytávať až 99,95 % patogénov väčších ako pár desiatok nanometrov. Okrem zachytávania ich však dokážu ihneď zabiť.

Špeciálne rúška z Česka zachytia aj koronavírus

Práve v Česku teraz pomáha aj Univerzita Tomáša Baťu, ktorá dokázala vyvinúť nový typ ochranného rúška z nanomateriálov. Tie zachytia až 99 % častíc od veľkosti 400 nm, čím spĺňajú štandard ako známe rúška FFP3. Okrem toho však rúško zachytáva aj častice od 20 do 400 nm s účinnosťou 75 – 90 %. Vedcom sa podarilo znížiť aj tlakový odpor, vďaka čomu sa bude používateľovi rúška lepšie dýchať. Pri vývoji bol využitý materiál označený ako SPURTex VS.

Univerzita Tomáša Baťu/Centrum Polymérných systémov

Nenechaj si ujsť
Takto vyzerajú pľúca muža, ktorý je nakazený koronavírusom

Prvých 300 takýchto rúšok bolo pred pár dňami odovzdaných Zlínskemu kraju, kde sa rúška dostanú najmä k zdravotníkom a pracovníkom sociálnych služieb, informoval vo vyjadrení podľa portálu iDnes.cz Tomáš Dudák, riaditeľ spoločnosti Spur.

Cieľom je teraz zabezpečiť veľkovýrobu. Momentálne je výrobná kapacita v spoločnosti na linke pri výrobe špeciálnej nanotextílie zhruba v objeme, ktorý odpovedá 15 000 kusom rúšok. Zvýšiť by sa však mala až na úroveň, ktorá bude odpovedať 20 až 25 000 rúškam denne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom