Doktori a výskumníci z Washingtonskej univerzitnej nemocnice zhotovili 3D simuláciu pľúc 59-ročného muža, ktorý je nakazený vírusom Covid-19. Doktori chcú všetkým nezodpovedným ľudom ukázať, ako vážne môže tento vírus poškodiť pľúca úplne zdravého človeka, informuje portál Futurism.
Je dobré, že si postupne čoraz viac ľudí začína uvedomovať vážnosť koronavírusu. Pre zvyšok ľudí, ktorí si z aktuálnej situácie stále nerobí ťažkú hlavu, vedci z Washingtonskej univerzitnej nemocnice zhotovili 3D simuláciu pľúc človeka, ktorý je vírusom nakazený. Zápaly spôsobené samotným vírusom Covid-19 sú znázornené žltou farbou. Na pľúcach zdravého človeka by sa žiadne žlté miesta na simulácii nenachádzali.
Treba podotknúť, že v čase, kedy bola simulácia zhotovená, pacient stále nevykazoval žiadne príznaky choroby. 59-ročný muž predtým netrpel žiadnymi vážnejšími respiračnými chorobami ani inými problémami, ktoré by mohli oslabiť jeho imunitu. Muž nie je diabetik a jeho vek ešte nepatrí do rizikovej skupiny, jediným zdravotným problémom u neho je zvýšený krvný tlak, informoval doktor Keith Mortman.
Aktuálne je muž hospitalizovaný v nemocnici a jeho zdravotný stav si vyžaduje napojenie na pľúcny ventilátor a tiež na zariadenie, ktoré pomáha cirkulovať okysličenú krv v tele. Keď sa zápal na pľúcach dostane až do tohto štádia, môže to spôsobiť fatálne následky. Ako informuje portál Cnet, doktor Mortman sa domnieva, že poškodenia na pľúcach pacientov spôsobené vírusom Covid-19 môžu byť dlhodobé, takže úplné zotavenie môže zabrať veľmi veľa času. U niektorých pacientov môže byť dokonca poškodenie pľúc nezvratné.

Približne 2 až 4 % pacientov, u ktorých spôsobí vírus rozsiahlejší zápal pľúc, jeho následkom podľahne, informuje CNN. Koronavírus má predovšetkým respiračný charakter. To znamená, že v pľúcach sa prejavuje ako zápal, ktorý následne bráni v okysličovaní krvi, kvôli čomu zväčša pacient s vyvinutým zápalom pľúc lapá po dychu.
Ako však informovala WHO, takýmito ťažkými príznakmi trpí až každý šiesty človek nakazený koronavírusom. 80 % nakazených zvládne prekonať vírus bez väčších komplikácií, píše The Guardian. Profesor John Wilson tvrdí, že spôsoby prejavenia vírusu Covid-19 na človeku môžeme zaradiť do 4 kategórií.
Prvou kategóriou sú ľudia s vírusom v tele, avšak bez akýchkoľvek symptómov. Do druhej kategórie môžme zaradiť ľudí, ktorým vírus spôsobuje ľahký zápal horných dýchacích ciest spojený s bolesťami hlavy.

Do tretej kategórie môžeme zaradiť ľudí, ktorým vírus spôsobuje príznaky bežnej chrípky. Táto skupina je najväčšia a ľudia najčastejšie sami na vlastnú päsť vyhľadávajú lekársku pomoc. Až štvrtá skupina pacientov je naozaj kriticky ohrozená, tu vírus spôsobuje zápal pľúc a pacienti sú odkázaní na napojenie na respiračné prístroje.
Aj toto je ďalší dôkaz, že situáciu netreba brať na ľahkú váhu, no netreba ani panikáriť. Akákoľvek možnosť, ktorá pomôže znížiť, alebo zabrániť šíreniu vírusu, je teda vítaná a nech je akokoľvek prísna, musíme ju akceptovať. Dôkazom toho je aj nové nariadenie o sledovaní ľudí podozrivých z nákazy pomocou mobilných telefónov a údajov od samotných operátorov.
Ďalšie dôležité články o koronavíruse:
Teraz čítajú

Hrozí im ťažký priebeh Covid-19. Našli novú rizikovú vlastnosť, ktorá môže ohroziť vybranú skupinu ľudí

PRIPOMIENKA Prípady klesajú a Slováci sa znova rozhýbali. Toto odhalili o pohybe Slovákov dáta od Google, Apple a Waze

Testovanie na COVID-19 priamo v smartfóne? Prídu špeciálne senzory na detekciu vírusu

PRIPOMIENKA Štát si posvieti na podvodníkov, ktorí sa predbiehajú pri očkovaní. Pri registrácii nastavil nové podmienky

Slovensko začína diskutovať o „zelenom“ certifikáte. NCZI otvára diskusiu s odborníkmi
Články, ktoré hýbu svetom

VIDEO Kopírovanie kam sa pozrieš. Pozri sa, čo všetko Ubisoft opakuje a prečo je Far Cry rovnaký ako Assassin's Creed

Pozerali sme sa zlým smerom. Planéta Deväť sa nachádza úplne niekde inde

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny

Príbeh Miroslava Trnku: Ako sa stal z pankáča „slovenský Bill Gates“ a tretí najbohatší človek na Slovensku
