Nemecký koncern BMW (kam patrí aj Mini a Rols-Royce) v stredu oznámil, že jeho predaje v roku 2021 vzrástli aj napriek problémom s polovodičovou krízou. V prípade samotnej značky BMW dosiahol historický rekord, informuje agentúra TASR.

Rekordné predaje plug-in vozidiel

Celé BMW uviedlo, že v roku 2021 predali na celom svete 2,52 milióna vozidiel, čo bolo o 8,4 % viac ako v predchádzajúcom roku. Skupina tiež oznámila, že vlani predala 2,21 milióna vozidiel s logom BMW, čo predstavuje nárast o 9,1 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom a najviac v histórii tejto značky.

Najväčší posun však prišiel v oblasti elektrifikovaných plug-in vozidiel, ktorých BMW predalo oproti roku 2020 až dvojnásobne viac, informuje portál Electrek. Plne elektrických vozidiel zas predala až o 133 % viac, teda 103 855.

Skupina celkovo predala až 2 521 525 vozidiel.

Takmer štvrtina vozidiel BMW a Mini predaných v Európe (23 %) boli buď hybridné, alebo plne elektrické autá, dodala automobilka. Pieter Nota, jeden z manažérov BMW, dodal, že rozbehnutie predaja elektrických áut bolo ich jasným cieľom.

Jedno z desiatich je elektrické

Značka predala len za rok 2021 až 37 939 vozidiel typu iX3. To znamená, že celosvetovo takmer jedno z desiatich predaných SUV BMW X3 bolo elektrické a v roku 2022 spoločnosť očakáva ešte oveľa viac. Na trh totiž prichádza plne elektrické BMW iX, na ktorom prezentovali možnosť meniť farbu, ako aj nové BMW 7, X1 a napokon aj nový MINI Cooper SE.

Ešte zaujímavejšie predaje ukazuje práve MINI, keďže trojdverový Cooper si zvolí až tretina zákazníkov v elektrickej verzii s batériou. Medziročne si elektrické modely MINI prilepšili celosvetovo až o 98,2 %, predalo sa ich 34 851. Ešte má však čo robiť, aby dobehol napríklad Teslu, ktorá predala len v septembri 2021 a len v Európe až takmer 25 000 kusov Modelu 3.

BMW i3

„V roku 2022 chceme pokračovať v ziskovom raste a naďalej systematicky zväčšovať dojazd našich plne elektrických vozidiel,“ tvrdí Nota. Ako upozorňuje AutoWeek, tieto čísla nezahŕňajú modely i4 a iX, ktoré prišli na svet len nedávno a v roku 2022 môžu automobilke priniesť ešte oveľa viac.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú