Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Európska elektromobilita dosiahla v mesiaci september veľmi významný míľnik. Vôbec po prvýkrát v histórii sa stal najpredávanejším autom na starom kontinente elektromobil, upozornil portál Electrek.

Dáta z predajov nových áut v Európe pravidelne zbiera agentúra JATO a v mesiaci september zaznamenala pre elektromobilitu veľmi významný moment. Spaľováky tradičných automobiliek idú do úzadia a na prvé miesto v predajoch sa dostal Model 3 od Tesly.

JATO

Tesla tak dominuje nielen v predajoch elektromobilov, ale už aj celkovo v predajoch všetkých áut v Európe. Z prvých pozícií zosadila napríklad „stálicu“ v podobe VW Golf či nový európsky hit Daciu Sandero.

Každé piate auto je elektrifikované

Podľa dát agentúry JATO bolo v mesiaci september takmer každé štvrté predané auto elektrifikované. Oproti minulému roku je to obrovský pokrok, vtedy bolo totiž elektrifikované iba každé desiate vozidlo.

NEPREHLAIDNI
HISTORICKÝ MOMENT: Naftové motory padajú do zabudnutia, prvýkrát ich zvalcovali elektromobily

Na tomto úspechu sa rozhodne významným spôsobom podpisuje samotná Tesla a jej Model 3. S počtom 24 596 registrovaných vozidiel je na prvom mieste aj pred Volkswagenom Golf (17 507 registrovaných vozidiel) či Daciou Sandero (17 988 registrovaných vozidiel).

JATO

Model 3 je tiež vôbec prvým vozidlom vyrobeným mimo Európy, ktoré sa dostalo na prvú priečku v predajoch. Tesle vďaka tomuto úspechu patrilo v septembri až 24 % trhu s elektrickými autami. V tesnom závese sa držal VW s podielom 22 %, nasleduje Stellantis s 13 % a koncern Hyundai s 11 %.

Rok 2021 plný významných momentov

September bol pre elektromobilitu v Európe rozhodne významný, no aj v auguste sa diali dôležité a zlomové momenty. Vôbec prvýkrát v histórii dominovali predaje elektrifikovaných vozidiel nad naftovými agregátmi. Z viac ako 700 000 nových registrovaných automobilov bolo v auguste 2021 až 21 % elektrifikovaných.

JATO

Výrazne dominujú benzínové motorizácie s podielom až 56 %. Ak sa ale obhliadneme do minulosti, predaje elektrifikovaných motorizácií výrazne napredujú. V auguste roku 2020 tvorili iba 11 % z celkového počtu a v roku 2019 to boli iba 3 %. Práve v auguste sa dostal na líderskú pozíciu v predajoch pomerne prekvapivý člen, lacná Dacia Sandero, ktorá vytlačila na druhé miesto populárny Golf.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú