Britská ropná kríza má nečakaný dopad. Vodiči okamžite začali kupovať elektromobily
Uplynulé dni sa vo Veľkej Británii nesú v znamení veľkej krízy s pohonnými hmotami, ktoré boli vyčerpané na tretine všetkých staníc v krajine. Tento kritický problém nespôsobil nedostatok ropy či benzínu a nafty, ale nedostatok vodičov kamiónov, ktorí ich rovážajú zo skladov. The Guardian píše, že stavy kvalifikovaných šoférov mali výrazne klesnúť po Brexite a kvôli pandémii koronavírusu.
Motoristi v Británii spanikárili kvôli nedostatku palív. Vo veľkom googlia elektromobily
Predseda vlády žiadal motoristov, aby neprepadli panike, no stal sa pravý opak. V dôsledku nedostatku palív začali Briti vo veľkom vyhľadávať všetko spojené s elektromobilmi. Dáta Googlu odhalili až 1 600 % rast vyhľadávania termínu „elektromobil“ používateľmi v Británii, informoval Electrek.

Kde nie je benzín a nafta, tam bude elektrina. Práve to si zrejme pomyslelo enormné množstvo britských motoristov, na ktorých doľahla kríza s nedostatkom pohonných hmôt. A hoci v krajine rýchlo rastú registrácie nových elektromobilov, taký „boom“ záujmu o batériové vozidlá krajina ešte nezažila.

To všetko sa stalo už po pár dňoch od vypuknutia chaosu na čerpacích staniciach, ktoré kvôli nedostatku benzínu a nafty nielenže obmedzili výdaj pohonných hmôt, ale v niektorých prípadoch úplne odstavili čerpacie stojany. Podobný prudký nárast vyhľadávania elektromobilov však nepotvrdzujú len dáta od Googlu, ale aj od tamojších predajcov nových vozidiel, ktorí taktiež evidujú vysoký záujem o batériové vozidlá. Podľa webu Carguide sa v posledných dňoch zvýšil dopyt po elektromobiloch v showroomoch až 16-násobne v porovnaní s bežným priemerom.
NEPREHLIADNI
Zákaz stavby domov bez nabíjačky pre elektromobily. Táto krajina zavádza strikné nariadenie do každej domácnosti
Kríza môže urýchliť prechod k alternatívnym pohonom
Práve takáto kríza s pohonnými hmotami v krajine môže značným spôsobom prispieť k urýchlenému prechodu na elektromobily. Nedostatok vodičov kamiónov zrejme nebude zažehnaný rýchlo. Hoci niektorí zamestnávatelia zvýšili podľa CNBC platy pre šoférov až na 70-tisíc libier ročne s 2-tisícovým nástupným bonusom, nájsť dostatok kvalifikovaných pracovníkov, ktorí pre prevoz benzínu potrebujú špeciálne školenia a certifikáty, bude neľahkou úlohou.
V krajine pritom momentálne chýba odhadom až 100-tisíc vodičov kamiónov, ktorí by pravidelne zásobovali nielen čerpacie stanice, ale aj potraviny a ďalšie kľúčové prvky infraštruktúry. Briti tak môžu podľa predpokladov očakávať veľmi náročné obdobie, ktoré skomplikuje aj blížiaca sa zima.

V krajine sa pritom podľa štatistík Next Green Car nachádzalo na cestách koncom augusta tohto roka už 300-tisíc elektromobilov na batériový pohon a ďalších zhruba 300-tisíc plug-in hybridov. Vlani sa tam predalo najviac takýchto vozidiel v histórii, keď predaje vyskočili až o 66 % v porovnaní s rokom 2019 a registrovaných bolo celkovo 175-tisíc nových elektromobilov.
NEPREHLIADNI
Už nielen benzín a nafta. Známa sieť čerpacích staníc pridá na celom Slovensku aj vodík
Len v auguste tohto roka potom pribudlo ďalších 7388 BEV vozidiel a 5049 registrácií plug-in hybridov. Briti tak stále intenzívnejšie pokukujú po vozidlách s alternatívnym pohonom a prechod motoristov k tejto ekologickejšej doprave môže výrazne urýchliť aj scenár z posledných dní. Mnohí predajcovia už dokonca spravili zoznamy elektromobilov, ktoré sú pre motoristov dostupné, aby naplnili extrémne rastúci dopyt.
Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Obľúbený pohon je emisná fraška. Milión áut malo o 300 % vyššiu spotrebu

Brusel im „klepol po prstoch": Škoda a Audi chystajú lacné elektromobily

Dojazd 710 km pod 30 000 eur? BYD ukázalo elektrické SUV s „božím okom“, pôjde ako teplé rožky

Český strašiak vodičov už rozdáva pokuty. Odhalí „neviditeľný” problém áut

Volkswagen je v kríze. Hrozí zatváranie fabrík, spasiť ho majú lacné elektromobily
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Slovensko po prehratom semifinále zabojuje o bronz. USA rozhodlo a ide do finále
PREMIUMLegendárny výrobca obuvi z Partizánskeho bojuje o prežitie. Slovenská ikona založená Baťom podala návrh na konkurz

Sen o peknom aute z Nemecka sa mení na nočnú moru. Slovenský trh zaplavili „stočenky“, varujú experti

Banke došla trpezlivosť s majiteľkou obchodného domu. Známy komplex skončil na dražbe

Pentagón mal pri zadržaní Madura použiť AI. Zásah vyvolal masívny spor, 200 miliónová dohoda je ohrozená
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Obľúbený pohon je emisná fraška. Milión áut malo o 300 % vyššiu spotrebu
- Brusel im „klepol po prstoch“: Škoda a Audi chystajú lacné elektromobily
- Dojazd 710 km pod 30 000 eur? BYD ukázalo elektrické SUV s „božím okom“, pôjde ako teplé rožky
- Stačilo pár sekúnd a bolo by po ňom. Tesla sa pokúsila zabiť vlastného majiteľa (VIDEO)
- Nafte zvoní umieračik. Najväčší elektrický kolos na svete spustili do prevádzky a vyráža dych
-
- Obľúbený pohon je emisná fraška. Milión áut malo o 300 % vyššiu spotrebu
- Dojazd 710 km pod 30 000 eur? BYD ukázalo elektrické SUV s „božím okom“, pôjde ako teplé rožky
- Brusel im „klepol po prstoch“: Škoda a Audi chystajú lacné elektromobily
- Stačilo pár sekúnd a bolo by po ňom. Tesla sa pokúsila zabiť vlastného majiteľa (VIDEO)
- Český strašiak vodičov už rozdáva pokuty. Odhalí „neviditeľný” problém áut
-
- Vybabral s Rusmi a tí sa nestihli čudovať. Vojak unikol z obkľúčenia ako zo sci-fi filmu
- Nafte zvoní umieračik. Najväčší elektrický kolos na svete spustili do prevádzky a vyráža dych
- Dojazd 710 km pod 30 000 eur? BYD ukázalo elektrické SUV s „božím okom“, pôjde ako teplé rožky
- Svet nastavil zrkadlo slovenskej vláde. Stačí jediná vec a Slováci začnú kupovať elektromobily
- Známa firma vyvinula prvý spaľovací motor s palivom budúcnosti. Trvalo im to 3 roky a minuli 120 miliónov eur
Teslu čaká strmhlavý pád. Trh s elektromobilmi zaznamená veľké zmeny
Priestor dostanú elektromobily. Slovenská Kia ohlásila smelé plány na rok 2026
Na Slovensko dorazila lukratívna TV stanica. V strednej Európe ju ponúka jediný operátor
Na Európu sa rúti najväčšia pohroma v histórii. Miliardovým škodám sa už nedá vyhnúť, varujú experti
Trump pripravuje rozhodnutie o ďalšej vojenskej pomoci pre Taiwan. Peking varuje USA
Slovákov terorizuje uveriteľný podvod. Útočníci sa vydávajú za Finančnú správu či daňový úrad
Slováci menia svoje priority. Trh s jazdenými vozidlami prechádza zmenou
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Slovensko po prehratom semifinále zabojuje o bronz. USA rozhodlo a ide do finále
PREMIUMLegendárny výrobca obuvi z Partizánskeho bojuje o prežitie. Slovenská ikona založená Baťom podala návrh na konkurz

Sen o peknom aute z Nemecka sa mení na nočnú moru. Slovenský trh zaplavili „stočenky“, varujú experti

Banke došla trpezlivosť s majiteľkou obchodného domu. Známy komplex skončil na dražbe

