Britská vláda prichádza s novým nariadením, na základe ktorého bude musieť každá nová domácnosť disponovať nabíjačkou pre elektromobil. Ako informuje portál Elecrek, do platnosti by sa malo dostať už budúci rok.

Rozvoj a „tlačenie“ elektromobility do popredia sa dá vykonávať rôznymi spôsobmi. Niektoré štáty svojich obyvateľov motivujú dotáciami, iné naopak prinášajú pre majiteľov rôzne benefity. Británia na to ide úplne inak, tamojšia vláda prichádza s novou legislatívou, na základe ktorej bude musieť byť každá nová domácnosť vybavená nabíjačkou na elektromobil.

Inteligentné nabíjačky na každom kroku

Všetky nové domy, byty či kancelárske priestory v Británii budú disponovať inteligentnými nabíjačkami na parkovacích miestach, ktoré k nim prislúchajú. Tieto nabíjačky dokážu nabíjať elektromobily mimo špičky.

Michal Varga/FonTech

Pri väčších parkoviskách pred bytmi a kanceláriami bude stáť jedna nabíjačka na každých 5 parkovacích miest, čím sa Británia stane prvou krajinou, ktorá s takýmto nariadením prichádza.

Podľa tamojšej vlády má nová legislatíva motivovať obyvateľov k prechodu na elektrické autá a má zároveň odstrániť obavy ľudí z dojazdu elektromobilov, respektíve s komplikáciami pri ich nabíjaní.

K prechodu na elektromobil pomáha aj aplikácia

Okrem novej legislatívy prináša britská vláda aj aplikáciu s názvom EV8 Swtich, ktorá má obyvateľom pomôcť s prechodom na batériový elektromobil. Aplikácia dokáže majiteľom spaľovákov odporučiť, aký elektromobil by bol pre nich najvhodnejší, píše BusinessGreen.

Okrem toho im zobrazí nabíjacie stanice v okolí ich bydliska a tiež im znázorní trasy, ktoré by mohli absolvovať s novým elektrickým autom na jedno nabitie.

Masívna podpora aj na Slovensku

Nedávno schválený Plán obnovy výrazným spôsobom podporí aj odvetvie elektromobility. Ako informovala Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) na svojom Facebooku, z rozpočtu pôjde na rozvoj nabíjacej infraštruktúry viac ako 50 miliónov eur.

Elektromobilita na Slovensku tak zažije v najbližších rokoch poriadny rozmach. Z celkového rozpočtu plánu obnovy poputuje na rozvoj infraštruktúry pre elektrickú mobilitu iba 1 %, no za sumu 51 miliónov eur sa toho dá v tomto odvetví vybudovať naozaj veľa.

Michal Varga/FonTech

Presnejšie má ísť o 228 ultrarýchlych nabíjacích staníc pri diaľniciach, 500 rýchlonabíjacích staníc pre mestá a podnikateľov a vyše 2600 AC staníc, takisto pre mestá a podnikateľov.

Okrem toho sa bude z tohto balíka financovať aj výstavba trojice nových vodíkových plniacich staníc. Prvé dve stanice majú vyrásť podľa doterajších informácií v Košiciach a Bratislave, aby bolo možné pokryť cestu vodíkovým autom cez celé Slovensko.

Všetky reformy a investície v rámci plánu obnovy sa musia implementovať najneskôr do júna 2026, v priebehu najbližších 5 rokov tak nabíjaciu infraštruktúru na Slovensku nebudú podporovať a rozširovať iba súkromné firmy, ale aj samotný štát.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú