Briti sa v roku 2016 rozhodli v referende vystúpiť z EÚ, ktoré sa neskôr naplnilo 1. februára 2020. Keďže už viac nie sú jej členmi, správca európskych domén EURid im odoberie všetky domény s koncovkou .eu.

Správca európskych domén EURid nedávno vydal nové nariadenia a regulácie, ktoré pravdepodobne sklamú všetkých Britov a ich spoločnosti, využívajúce domény s koncovkou .eu. Dôvodom tohto kroku je fakt, že Británia sa rozhodla v roku 2016 prostredníctvom referenda opustiť EÚ. Tento výstup je tak platný od 1. februára 2020, na čo zareagovala aj EURid.

Koniec členstva = koniec domén

Podľa pravidiel správcu môžu európske domény využívať len občania Únie, bez ohľadu na miesto pobytu, fyzická osoba, ktorá nie je občanom Únie, ale má trvalý pobyt v jednom z členských štátov, podnik so sídlom v Únii alebo organizácia založená v Únii bez toho, aby bolo dotknuté uplatňovanie vnútroštátneho práva.

🔔 We have updated the Brexit webpage regarding .eu domain names registered in the United Kingdom and Gibraltar.https://eurid.eu/en/register-a-eu-domain/brexit-notice/#doteu #brexit

Gepostet von EUregistry am Mittwoch, 3. Juni 2020

Všetci dotknutí občania budú musieť pre zachovanie svojej domény zmeniť trvalé bydlisko v rámci EÚ, alebo preregistrovať svoje weby na osoby žijúce v jednom z členských štátov. To isté platí aj pre podniky a organizácie. Podľa vyššie uvedených pravidiel tak EURid zruší ku 1. januáru 2021 všetky domény s koncovkou .eu, ktoré pravidlá nesplnia a po tomto dátume už neumožní registráciu ďalších.

Našťastie pre Britov doména .eu nebola až tak využívaná

Správca EURid bude pred zrušením domén dotknuté osoby, podniky a organizácie niekoľkokrát kontaktovať e-mailom. Prvýkrát tak učiní už 1. októbra 2020 a následne aj 21. decembra 2020 a 1. januára 2021 o 00:00 SEČ. Pokiaľ kontaktovaní nepreukážu splnenie regúl správcu, respektíve neučinia všetky potrebné zmeny, od 1. januára 2021 im budú domény .eu odobrané.

Našťastie pre mnohých Britov, koncovka .eu sa príliš neujala a veľa subjektov radšej preferuje národné domény ako je co.uk. Rovnako nadnárodné podniky radšej preferujú koncovky ako .com, .net či .org.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom