V 80. rokoch minulého storočia nastal prielom v oblasti osobných počítačov, o ktorý sa postarala spoločnosť Microsoft na čele s Billom Gatesom. Dohoda s počítačovou spoločnosťou IBM vyniesla vtedy ešte maličký startup Microsoft do výšin, o akých sa jeho spoluzakladateľom mohlo iba snívať. Ešte pred odkúpením licencie na PC DOS však IBM požiadalo Microsoft o vytvorenie jednoduchého programovacieho jazyka spolu s niekoľkými hrami na otestovanie schopností tohto systému.

Vďaka tejto iniciatíve vznikla jednoduchá hra DONKEY.BAS. Proces vytvárania tejto hry okomentoval aj samotný Bill Gates. Podľa jeho slov bol spolu s Neilom Konzenom dlhé hodiny zavretý v jednej miestnosti s prototypom IBM PC. Spoločnosť IBM dokonca na tejto miestnosti zamkla dvere, aby sa mladíci mohli plnohodnotne sústrediť na svoju úlohu. Napriek vysokým horúčavám v miestnosti bez klimatizácie však Bill o štvrtej ráno dostal nápad na hru DONKEY.BAS, ktorá mala slúžiť na otestovanie pravých schopností IBM PC a taktiež programovacieho jazyka BASIC. Andy Herzfeld, jeden zo zakladateľov Apple, neskôr prehlásil, že táto hra bola vôbec najtrápnejšou v histórii.

zdroj fotografie: TheVerge

Nenechaj si ujsť
TIP: Microsoft odkúpil startup, vďaka ktorému chce poraziť Google či Facebook v umelej inteligencii

Andy ďalej tvrdil, že celý tým, ktorý stál za projektom Macintosh bol v nemom úžase z toho, že sa za túto nezaujímavú hru hrdo postavili títo dvaja páni. Tí si však nenávistné slová konkurencie nevšímali, a tak v roku 2001 vznikla modernejšia verzia s názvom DONKEY.NET, ktorá sa mohla pochváliť 3D grafikou.

zdroj fotografie: Business Insider

Túto hru si dokonca s trochou šťastia môžeš zahrať aj ty, pričom si ju stiahneš na tomto odkaze. Pravdou ale je, že jej rozbehnutie na moderných verziách Windowsu nie je vôbec jednoduché, no za skúšku nič nedáš. Ak si však z nejakého dôvodu chceš zahrať klasickú 2D verziu DONKEY.BAS, rozhodne ťa potešíme. Táto legenda bola totižto sprístupnená na tejto stránke, kde si ju môžeš zahrať online.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom