Nešťastné zrútenie kedysi najväčšieho rádioteleskopu na svete svojim spôsobom poznamenalo azda celú vedeckú komunitu. Ako je však na tom toto majestátne zariadenie v súčasnosti?

Aktuálny stav rádioteleskopu

Ako píše web Space, v súčasnosti v areáli observatória Arecibo prebiehajú demontážne práce. Hoci Národná vedecká nadácia (National Science Foundation) nijakým spôsobom neinformuje, odborníkov ani širokú verejnosť o súčasnom stave tohto majestátneho kusu techniky, predsa len existujú určité indície, od ktorých sa môžeme odraziť.

Spoločnosť Maxar Technologies pôsobiacej v oblasti vesmírnych technológií totiž 23. februára zverejnila satelitné snímky zachytávajúce smutný pohľad na ikonický rádioteleskop. Zo snímok je jasné, že v súčasnosti prebieha odstraňovanie zvyšných trosiek platformy. Počas demontážnych práci bolo rozobratá časť obrovského reflektoru s priemerom 305 metrov, avšak zatiaľ neexistujú žiadne informácie, akú časť  rádioteleskopu je možné zachrániť.

Satellite image ©2021 Maxar Technologies

Tragický koniec ikonického zariadenia

K samotnému zrúteniu rádioteleskopu došlo 1. decembra 2020, teda iba 2 týždne po tom, čo Národná vedecká nadácia (NSF) vyhlásila, že observatórium bude zdemolované. Po páde sa okamžite vynorilo množstvo dohadov a špekulácií.

Tým azda najdiskutovanejším bolo zemetrasenie s magnitúdou 4.0 stupňa, ktoré sa odohralo v susednej Dominikánskej republike. Mnohí ľudia sa totiž domnievali, že práve zemetrasenie bolo posledným klincom do rakvy pre toto ikonické zariadenie. Celú situáciu však zachraňoval expert Víctor Huérfano, ktorý telefonicky pre portál Elnuevodia uviedol, že zemetrasenie v Dominikánskej republike a zrútenie platformy observatória spolu nijako nesúvisia a všetko bola iba „čistá náhoda“.

Ako uvádza Space, po dlhej odmlke sa k všetkým podrobnostiam v januári vyjadrila a aj programová riaditeľka observatória Ashley Zauderer. Tá v prvom rade poznamenala, že agentúra NSF je nesmierne šťastná, že pri kolapse nedošlo žiadnemu fyzickému zraneniu, aj keď chápe, že pád rádioteleskopu po sebe zanechal jazvu na duši.

Ďalšie komentáre už smerovali k udalostiam, ktoré viedli k zrúteniu. Korene deštrukcie siahajú až do roku 2017, kedy Portoriko zasiahli ničivé hurikány Irma a Maria. Tie Arecibu spôsobili nemalé škody. Presnejšie došlo k odtrhnutiu 29 metrovej antény, ktorá bola zavesená nad 305 metrovou parabolou vo výške 150 metrov. Svojim pádom poškodila niekoľko panelov tvoriacich parabolu, píše portál Space.

UCF

O dva roky neskôr, 10. augusta 2020 však došlo k ďalšiemu vážnemu poškodeniu, kedy sa jeden z pomocných káblov slúžiacich na podporu kovovej platformy úplne odtrhol a spôsobil 30-metrovú dieru na reflektorovej parabole. Okrem toho sa poškodilo aj osem panelov v kupole a platforma, ktorú využívali na prístup ku kupole.

Objímka, z ktorej sa kábel vysunul, bola úspešne odstránená a odoslaná do laboratória na skúmanie, uviedla Zauderer. Medzitým ako vedci  z NASA skúmali, čo spôsobilo vysunutie lana z objímky, inžinieri z Areciba už usilovne plánovali rekonštrukciu zariadenia. Necelý týždeň pred opravami, 6. novembra, však došlo k ďalšej nehode. Pri sa pretrhol jeden z hlavných nosných káblov, ktorý svojim pádom poškodil  niekoľko ďalších káblov a reflektorovú parabolu.

V nadväznosti na túto poruchu NSF usúdila, že neexistuje žiadny bezpečný spôsob, ako zariadenie opraviť a nariadila jeho demoláciu. Detailná inšpekcia totiž ukázala, že mnohé laná majú nové trhliny a niektoré sa začínajú vyšmykovať zo svojich zásuviek. Oprava tak veľkého rádioteleskopu v tak katastrofálnom stave by bola nielen náročná, ale najmä riziková. Inžinieri dokonca nevylúčili možnosť, že demoláciu nestihnú a celá stavba sa, vrátane troch veží, zrúti sama.

Čo sa udialo ďalej snáď netreba ani komentovať, všetko je detailne zdokumentované na tomto tragickom videu.

Podľa najnovších informácií bolo zrútenie 900-tonovej platformy zavesenej vo vzduchu spôsobené vážnou výrobnou chybou. Predbežné výskumy totiž ukazujú, že prídavné nosné laná, ktoré inštalovali ešte v 90. rokoch minulého storočia, mali problém s uchytením. Viac informácií nájdeš na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú