Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rádioteleskop Arecibo v Portoriku ani po tragickom konci nemá svoj pokoj. Len nedávno sme ťa informovali o zničení tohto gigantického rádioteleskopu, ktorý sa zrútil pod tiažou vlastnej hmotnosti po tom, čo v predchádzajúcich mesiacoch došlo k viacerým kritickým poškodeniam.

Pred pár dňami sa však na facebookovej stránke Portorickej seizmickej siete (Red Sísmica de Puerto Rico) objavila správa, že v čase, keď došlo k pádu 900 tonovej platformy, ktorá podporovala 305-metrovú parabolu, došlo v susednej Dominikánskej republike k zemetraseniu s magnitúdou 4.0 stupňa.

Na internete začali následne kolovať dohady, či práve zemetrasenie nemohlo spôsobiť pád podpornej platformy a nebolo zodpovedné za celkové zničenie rádioteleskopu. Observatórium malo byť podľa predošlého rozhodnutia zdemolované. K tomu však nedošlo.

Podľa dostupných údajov došlo k zemetraseniu v Dominikánskej republike o 07:51 miestneho času (12:51 nášho času), seizmická vlna dorazila k observatóriu o 7. hodine, 52. minúte a 35. sekunde a o pár sekúnd v čase 7 hodín 52 minút a 42 sekúnd došlo k zrúteniu platformy.

Všetka uvedená seizmická aktivita bola zaznamenaná seizmologickou stanicou nachádzajúcou sa priamo v areáli observatória, ktorá disponuje zariadeniami na detegovanie každej seizmickej vlny aj napriek tomu, že pre ľudí, alebo pre iné zariadenia, nie je pozorovateľná.

Expert popiera špekulácie o vplyve zemetrasenia na zničenie

Všetky dohady a špekulácie o súvise týchto dvoch udalosti však vyvracia expert Víctor Huérfano, ktorý telefonicky pre portál Elnuevodia uviedol, že zemetrasenie v Dominikánskej republike a zrútenie platformy observatória spolu nijako nesúvisia a všetko bola iba „čistá náhoda“.

Na otázku, či seizmická vlna mohla spôsobiť pád tejto masívnej platformy, odpovedal, že je to vysoko nepravdepodobné. Ďalej tiež uviedol, že seizmický signál bol zaznamenaný iba prostredníctvom zariadenia určeného na jeho detekciu a podporné stĺpy mohli len veľmi ťažko pocítiť túto aktivitu.

Huérfáno tiež upozornil, že k prvotnému narušeniu stability celej štruktúry konštrukcie mohlo dôjsť vplyvom seizmickej aktivity, ktorá zasiahla ostrov ešte začiatkom tohto roka. Taktiež poukázal na fakt, že v mesiacoch máj až jún došlo k stovkám seizmických aktivít medzi južnou a juhozápadnou častou ostrova, avšak k prvej rozsiahlej poruche došlo až 10. augusta.

Portoriko chce svoje observatórium. Obyvatelia spísali petíciu

Portál Elnuevodia taktiež uviedol, že Portoričania sa pôvodne svojho zariadenia nechceli vzdať a napriek jeho dezolátnemu stavu žiadali v petícii o rekonštrukciu. Petíciu k dnešnému dňu podpísalo už viac ako 66 tisíc ľudí, aby sa však celá situácia dostala na posúdenie až do Bieleho domu, je do 21. decembra potrebné vyzbierať ešte vyše 33 tisíc podpisov.

Keďže nedávno došlo k zrúteniu celej platformy, cieľom Portoričanov už nie je rekonštrukcia, ale vybudovanie nového zariadenia v hodnote 200 miliónov dolárov. V prípade, že by Arecibo malo byť nahradené oveľa vyspelejším zariadením, hodnota výstavby by sa mohla posunúť až na hranicu 400 miliónov dolárov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú