Rádioteleskop v observatóriu Arecibo v Portoriku si viac než 50 rokov držal svoje prvenstvo ako najväčší jednoaparátový rádioteleskop na svete. Vzhľadom na jeho dezolátny stav však bola nariadená demolácia, informuje Gizmodo.
Smrť giganta
S priemerom 304,8 metrov patril rádioteleskop v Arecibo medzi skutočných gigantov a bol tým najväčším až do výstavby čínskeho rádioteleskopu v Pingtangu, ktorého priemer je až 500 metrov. Tento majestátny kus techniky slúžil ľudstvu od roku 1963 a počas svojho života učinil množstvo objavov, ako napríklad spresnenie rotácie Merkúru, objav prvého binárneho systému neutrónových hviezd či objav biologických molekúl vo vzdialenej galaxii Arp 220.

V posledných rokoch však teleskop trpel vážnym opotrebením a neblahým vplyvom počasia, ponad observatórium sa totiž prehnalo už niekoľko hurikánov a búrok. K poškodeniu z augustu, kedy sa jedno z nosných lán vyšmyklo, sa len nedávno pridala ďalšia havária – pretrhlo sa hlavné nosné lano. Inžinieri pôvodne pracovali na záchrannom pláne a celé zariadenie chceli opraviť. Od tohto plánu však po najnovšej poruche upustili a nariadili zbúranie tejto majestátnej stavby.
Po podrobnej inšpekcii sa prišlo na to, že mnohé laná majú nové trhliny a niektoré sa začínajú vyšmykovať zo svojich zásuviek. Oprava tak veľkého rádioteleskopu v tak katastrofálnom stave by bola nielen náročná, ale predovšetkým obrovským rizikom pre pracovníkov. Inžinieri dokonca nevylúčili možnosť, že demoláciu nestihnú a celá stavba sa, vrátane troch veží, zrúti sama, píše The Verge.

Bohatá história a zaslúžený odpočinok
Okrem iného tiež tento teleskop ako prvý objavil milisekundový pulzar – neutrónovú hviezdu s rotačnou periódou nižšou než 40 milisekúnd. Tento hviezdny objekt s názvom PSR B1937+21 rotuje rýchlosťou 642 krát za sekundu. Po objave binárneho pulzaru astronóm Aleksander Wolszczan pomocou rádioteleskopu v Arecibo odhalil aj tri planéty, ktoré tento pulzar obiehajú. Bol to prvý objav planét mimo nášho hviezdneho systému.
Obrovský rádioteleskop tiež spolupracoval so SETI – projekt, ktorý sa zaoberá hľadaním mimozemského života. Ešte predtým však pomocou neho vyslali do vesmíru signál s názvom „správa Arecibo“. Ten má namierené k hviezdokope Herkules vzdialenej 21 000 svetelných rokov, informuje SETI.

Okrem množstva prevratných objavov sa observatórium vyskytlo v mnohých filmoch, ako napríklad v bondovke GoldenEye, kultovom filme Kontakt či v kultovom seriálovom hite Akty X. Rádioteleskop tiež možno nájsť v hre Just Cause 2 či na mape v Battlefield 4, ktorá je ním inšpirovaná.
Teraz čítajú

"Tesla je inovatívna, ale nie luxusná značka," tvrdí CEO Lucid. Automobilka mieri na burzu, no zatiaľ nevyrobila jediné auto

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Tragická nehoda? Len navonok. Podvodníci našli nový spôsob ako od Slovákov ukradnúť údaje k FB

Historické výsledky Telekomu. Vlani pokryl optikou rekordný počet domácností, vieme aj koľko percent krajiny pokrýva so 4G

Prvé na svete: Pre elektromobily vyrobili prvýkrát špeciálne pneumatiky, zvyšujú dojazd a kúpiš ich už aj na Slovensku

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Obyvatelia slovenského mesta šírili na Facebooku klamstvá o bývalom primátorovi. Súd im udelil mastnú pokutu
Články, ktoré hýbu svetom

George R. R. Martin chystá pre HBO nový seriál, nie je to Game of Thrones

SpaceX testuje majestátny Falcon Heavy. Znova poletí už v lete, aká bude jeho misia? (+nové fotky z príprav)

McDonald’s začína predávať vegánske burge. Na Slovensku nás čaká obrovská novinka

Elektronický gigant z Číny chystá revolúciu, po mobiloch chce s vlastnou automobilkou raziť prvú ligu
