Mnohé zariadenia, no najmä smartfóny a gadgety prešli za posledné roky zásadnými zmenami. Bohužiaľ už neponúkajú toľko prelomových technológií ako ich predchodcovia. Apple kedysi patril medzi lídrov, ktorí dokázali určovať trendy, no bývalý kreatívny riaditeľ tvrdí, že tieto dni sú už nadobro preč.

Keď si zákazník pred niekoľkými rokmi vyberal nový smartfón, do úvahy boli brané aj inovácie, ktoré daný model dokázal spolu s krajším dizajnom poskytnúť. Časy sa však zmenili a výrobcovia už neposkytujú používateľom toľko významných vylepšení ako kedysi. Tí sa tak pri kúpe nového zariadenia v dnešných dňoch rozhodujú najmä na základe dizajnového spracovania daného kúsku.

Časy sa menia

Podľa The Wall Street Journal sa takto rozhoduje až 50 % všetkých zákazníkov. Pred niekoľkými rokmi tak robilo ale iba 7 % z nich. Segment smartfónov a gadgetov tak vstupuje do ďalšej etapy, kedy niekdajší lídri na trhu strácajú pevnú pôdu pod nohami a prekonávajú ich konkurenti.

zdroj fotografie: Pixabay

Apple si už neužíva výslnie

Príkladom je aj spoločnosť Apple, ktorú v boji o inovatívne funkcie, možnosti a dizajn predbehol jeho najväčší rival – Samsung. Ten v tomto roku predstavil svoj Galaxy S8/S8+ s „nekonečným“ displejom takmer bez rámikov. S podobným smartfónom však ešte v minulom roku prišlo čínske Xiaomi, ktoré modelom Mi MIX začalo v tejto kategórii zariadení nový trend.

samsungzdroj fotografie: Dávid Igaz/FonTech

Nenechaj si ujsť
Samsung investuje obrovské peniaze do nových tovární na výrobu OLED displejov pre Apple

Dokázali sa tieto spoločnosti tak výrazne zlepšiť alebo len Apple stratil svoju dravosť a schopnosti prinášať inovácie? Práve týmito vlastnosťami sa v minulosti gigant z Kalifornie dokázal medzi silnou konkurenciou presadiť. „Nie je to tak, že by sa Samsung výrazne zlepšil, pretože to Apple sa viditeľne zmenil. Vízia, ktorú priniesol Steve Jobs je preč.“ – poznamenal Hugh Dubberly, bývalý kreatívny riaditeľ Apple. Kalifornská spoločnosť už, bohužiaľ, pred konkurenciou nevyzerá tak dobre ako pred niekoľkými rokmi.

Všetko môže napraviť iPhone 8

To sa ale čoskoro môže zmeniť s príchodom výročného iPhonu 8, ktorý podľa analytikov bude potrebovať viac ako len pekný vzhľad. Pokiaľ v ňom uvidíme aj nové technológie, ako zabudovaný snímač odtlačkov prstov v displeji či iné odvážnejšie možnosti, Apple má šancu získať späť svoju prevahu nad konkurenciou. Okrem novej 8-čky však budeme svedkami predstavenia nových, vylepšených minuloročných vlajkových lodí.

zdroj fotografie: Screenshot/EverythingApplePro/YouTube

Zatiaľ čo u nich sa predpokladajú len minimálne zmeny, o výročnom iPhone sme počuli mnohé chýry, ktoré naznačujú, že môže zákazníkom priniesť to, po čom tak túžia. Všetko sa však ukáže až postupom času, no mnoho ho do predstavenia neostáva. Bude iPhone 8 skutočne takým revolučným ako o ňom tvrdia doterajšie špekulácie? Podarí sa výrobcovi implementovať nové a inovatívne technológie, ktoré by ho vyzdvihli nad konkurenciu? To všetko sa dozvieme až o niekoľko týždňov pri premiérovom odhalení, ktorý môže spoločnosti vrátiť stratenú prevahu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom