Kalifornská spoločnosť Apple zažíva v posledných rokoch nesmierne úspechy, ktoré dosiahla najmä vďaka iPhonom. Už teraz dosahuje tržná hodnota niekoľko stoviek miliárd eur, no to sa s príchodom výročného iPhonu 8 môže zmeniť.

Apple v súčasnosti nepatrí len medzi najúspešnejšie spoločnosti sveta, ale zároveň je aj tou najhodnotnejšou. Jeho hodnota je aktuálne na úrovni viac ako 650 miliárd eur. Tu to však zrejme nekončí, pretože analytik Brian White predpokladá, že práve Apple bude prvou firmou na svete, ktorej hodnota presiahne výšku 1 bilión dolárov, čo je v prepočte zhruba 876 miliárd eur. Na tomto významnom úspechu sa má pričiniť práve pripravovaný iPhone 8, ktorý bude v poradí desiatym smartfónom z Cupertina. Napriek svojmu potenciálu je Apple na americkom trhu veľmi podcenené.

zdroj fotografie: Screenshot/EverythingApplePro/YouTube

Nenechaj si ujsť
Samsung a Apple si uchmatli neuveriteľných 96 % ziskov na smartfónovom trhu. Ostatní sa len tíško prizerajú

Brian White v tomto smere poukazuje na pomer 16:9 a nejedná sa o žiaden pomer obrazovky iPhonu. Ide o pomer ceny a ziskov spoločnosti, čo znamená, že na každý 1 $ (0,88 €) za akciu pripadá čistý zisk vo výške až 16,90 $ (14,81 €). Konkurenčné firmy, ako Google, Amazon či Microsoft sú však takmer dvojnásobne cennejšie. Podľa Whitea vzrastie čistý zisk Apple počas najbližších 12 mesiacov až na 177 € (202 $). Ak sa chce firma Steva Jobsa stať prvou triliónovou spoločnosťou sveta, musí jej výnos dosiahnuť hodnotu aspoň 162 € (185 $) za každý dolár v akciách.

apple homepodzdroj fotografie: Apple

Tých je spolu 5,4 miliárd. Ak sa jej podarí tento cieľ dosiahnuť, hodnota môže prekročiť magickú hodnotu 1 bilión dolárov (876 miliárd eur). Príchod iPhonu 8 a spustenie predaja domáceho digitálneho asistenta Apple Home Pod budú významnými udalosťami. Práve tie budú stáť za týmto významným míľnikom, ktorý spoločnosť z Cupertina môže čoskoro dosiahnúť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom