Apple v budúcnosti na svojich zariadeniach pravdepodobne dá viac priestoru aplikáciám od konkurenčných firiem. Po ostrej kritike z viacerých strán sa spoločnosť údajne rozhoduje, či ustúpiť a my sa možno čoskoro dočkáme konca nespravodlivého zvýhodňovania vlastných aplikácií pred tými konkurenčnými. Ako dobrý príklad môže poslúžiť webový prehliadač Safari či Mailová aplikácia pred aplikáciami od konkurencie ako je Google Chrome či Microsoft Outlook, informuje portál Bloomberg.

Ak máš iPhone či iPad, zrejme to poznáš. Rozklikneš link a automaticky sa ti otvára prehliadač Safari. Podobne aj emailové adresy sa otvoria v predvolenej aplikácii pre emaily bez možnosti predvoleného otvárania napríklad v aplikácii Gmail. Od roku 2008, kedy bol predstavený Apple Store, totiž systém neumožňuje nastaviť predvolené otváranie pre aplikácie tretích strán.

Na najpredávanejších smartfónoch sveta tak vývojári nemajú takmer žiadnu možnosť súťažiť o zákazníka. O týchto uzavretých ekosystémoch Applu diskutoval minulý rok aj Protimonopolný úrad snemovne reprezentantov USA. Apple je však už dlhší čas terčom kritiky za viacero vecí. Jedným z nich sú aj známe konektory Lightning, ktoré chce EÚ zrušiť.

Pexels

Hovorí sa tiež o uvoľnení obmedzení pre jedného z najväčších rivalov pre Apple Music. Populárne Spotify, ako aplikácia tretej strany, by sa po novom mohla objaviť nielen v iPhonoch či iPadoch, ale tiež ako predvolená aplikácia aj v inteligentných reproduktoroch HomePod na hlasové ovládanie, píše portál Macrumors. Minulý rok totiž firma Spotify Technology AC na Apple podala protimonopolnú žalobu, v ktorej uvádza, že služby aplikácie Spotify obmedzuje.

Reproduktor HomePod by si týmto uvoľnením obmedzení pre konkurenčné aplikácie na prehrávanie hudby s veľkou pravdepodobnosťou medzi zákazníkmi získal väčšiu popularitu. Za konkurenčným inteligentným reproduktorom Amazon Echo totiž výrazne zaostáva. HomePod zatiaľ zaberá len niečo vyše 5 % podielu na trhu s inteligentnými reproduktormi, čo je pre produkt od Applu naozaj málo.

Sam Hewitt/YouTube

Zmeny sú však ešte stále predmetom diskusie a zatiaľ nepadli oficiálne rozhodnutia. Ak sa Apple rozhodne pre nejaké zmeny v tejto oblasti, možno sa s nimi stretneme už v druhej polovici roku 2020, v pripravovanom iOS 14. Hovorca Applu sa k téme odmietol vyjadriť.

O zmenách a novinkách v operačnom systémem iOS zvykne Apple informovať v júni a následne ich vydáva v septembri súčasne s novým radom smartfónov. V iOS 14 sa Apple pravdepodobne zameria na výkon a kvalitu služieb, pretože práve týchto oblastí sa týkajú nedostatky aktuálneho systému iOS 13.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom