Iste si spomínaš na časy, kedy si si na dovolenku jednoducho nemohol zabudnúť zobrať svoju nabíjačku, pretože takmer každý výrobca používal iný konektor a ak v okolí nebol nikto s rovnakou nabíjačkou, mal si problém. Bolo to veľmi nepohodlné nielen pre nás, ale aj pre životné prostredie. Európska komisia sa už viackrát rozhodla v tejto veci zasiahnuť a priaznivo ovplyvnila vývoj situácie. Zjednotenia sme sa nakoniec dočkali – až na iPhone, ktorý dodnes používa vlastný typ konektora. EÚ v súčasnosti rokuje o zavedení jednotného nabíjacieho konektora, píše portál MacRumors.

Výhody jednotného konektora sú nesporné. Komisia zvažuje viacero faktorov a s cieľom znížiť plytvanie verejnými zdrojmi a tiež zvýšiť naše pohodlie túto tému opätovne otvára. Európski zákonodarcovia rokujú o tom, či by všetky smartfóny, tablety a ostatné prenosné zariadenia mali mať štandardizovaný nabíjací konektor – v najlepšom prípade USB-C.

Niektorí poslanci europarlamentu požadujú  „záväzné opatrenia“, ktoré zabezpečia, že jeden typ nabíjačky bude kompatibilný so všetkými smartfónmi či tabletmi. Spoločnosť Apple k rokovaniam vyjadrila odmietavý postoj.  Avšak zákony, ktoré by všetkým výrobcom nanútili rovnaký nabíjací konektor, v tejto oblasti nielen zabrzdia vývoj inovácií, ale taktiež uškodia pre životnému prostrediu.

Spoločnosť Apple to oznámila už takmer pred rokom. „Viac ako miliarda zariadení je k našim zákazníkom dodávaná spolu s konektorom Lightning. Chceme zabezpečiť, aby nás nové zákony neprinútili dodávať so zariadeniami ďalšie externé adaptéry. V konečnom dôsledku by to len zvýšilo produkciu elektronického odpadu.“

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

O tejto téme sa totiž diskutuje už dlhé roky. Ešte v roku 2009 podpísalo 14 výrobcov smartfónov takzvané Memorandum o porozumení (MoU). Podpis znamenal, že spoločnosť prispeje k zjednoteniu nabíjacích konektorov. Najmä vďaka tlaku zo strany EÚ vtedy memorandum podpísali spoločnosti ako Samsung, Huawei, Nokia, no taktiež aj Apple.

Ak Európska komisia nové nariadenie prijme, ani Apple sa nevyhne následkom a bude musieť akceptovať obmedzenia stanovené zákonom. V budúcnosti sa tak možno dočkáme chvíle, kedy budú všetky smartfóny používať konektor USB-C.

Niektorí poslanci sú za prísnu reguláciu, iní zase za reguláciu na báze dobrovoľnosti. V tom prípade však existujú pochybnosti – napríklad Apple by takéto nariadenie jednoducho ignoroval. Hlasovať o tejto otázke sa bude už na najbližšom zasadnutí parlamentu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom