Alza zaradila do svojej ponuky v Česku a na Slovensku nový domáci rýchlotest na koronavírus, ktorý by umožnil ľuďom spraviť si testovanie a zistiť výsledky už do niekoľkých minút. Hoci sa hovorilo o spustení predaja v oboch krajinách, situáciu teraz komplikuje české Ministerstvo zdravotníctva, ktoré obchodu neudelilo výnimku na predaj. Alza tak u nás a ani v Česku zatiaľ nemôže nový rýchlotest na COVID-19 predávať. To sa však môže neskôr zmeniť. Zistili sme bližšie detaily.

V súvislosti s pandémiou koronavírusu prispôsobuje svoju ponuku potrebám zákazníkov aj internetový obchod Alza, ktorá doteraz upravila ponuku sortimentu o trvanlivé potraviny. Ich predaj bol oficiálne spustený už aj na Slovensku.

Okrem toho však obchod ponúka v kategórii „Diagnostické prístroje“ aj rôzne testy a pomôcky pre ľudí, pričom nedávno do tohto katalógu produktov pribudol domáci test na koronavírus.

Čo domáci test ponúkne a koľko by stál?

Rýchlotest v ponuke Alzy mal priniesť možnosť otestovať sa aj v domácich podmienkach. Výsledok pritom odhalí už za 3 minúty. Obchod ho síce do ponuky zaradil, avšak jeho predaj nebol dodnes spustený a v e-shope nebola stanovená ani pevná cena.

V popise produktu sa ale objavila zmienka o tom, že Ministerstvo zdravotníctva ČR zamietlo výnimku na predaj tohto testu pre osobné použitie. Spustenie predaja tak skomplikovala situácia, ktorá ho môže ešte o niekoľko dní alebo týždňov oddialiť.

Screenshot/Alza.sk/FonTech

Momentálne však nie je jasné, kedy bude môcť Alza oficiálne zaradiť rýchlotest do predaja. Pôvodne sa tak malo stať do 10 dní od schválenia testu niektorou krajinou. Produkt pritom vyrába spoločnosť Superbio Biomedical Co. a dodávateľom pre tento internetový obchod je firma Lomina AG.

Podľa oficiálneho vyjadrenia Alzy boli rýchlotesty fyzicky v Európe a len do Česka sa mohlo dostať až 52 000 kusov. V tlačovej správe obchod navyše uviedol, že orientačná cena mala byť približne 400 Kč, teda zhruba 15 €. Každé balenie má obsahovať 5 kusov testu.

Spusteniu predaja môže brániť konflikt záujmov

Opýtali sme sa preto Alzy, čo stálo za zamiestnutím výnimky pre predaj tohto ambulantného rýchlotestu na COVID-19. Hovorkyňa obchodu, Ing. Kateřina Daňková, len podotkla, že Alza zverejnila dôvod pozastavenia spustenia predaja a odkázala nás na dodávateľa testu, teda firmu Lomina AG.

Po oslovení spoločnosti sa nám však podľa vyjadrenia Michala Horáčka podarilo zistiť, že za problémom s predajom rýchlotestu na Alze môže stáť aj konflikt záujmov medzi spoločnosť Lomina AG a plukovníkom Prymulom, českým epidemiológom, ktorý sa venuje aj vakcínam a imunizácii. Od 15. do 30. marca bol taktiež predsedom Ústredného krízového štábu vlády ČR.

Nenechaj si ujsť
Tipy: Toto sú dôležité weby, ktoré treba sledovať pre najlepší prehľad o koronavíruse

Dôvody, prečo nebola zo strany Ministerstva zdravotníctva ČR tomuto internetovému obchodu udelená výnimka ale nie sú známe. Z vyjadrení Michala Horáčka pre redakciu FonTech.sk však vyplýva, že certifikácia spomínaného testu stále prebieha a produkt sa môže neskôr predsa len na trh dostať. Dokonca sa má spustiť v Česku aj jeho výroba.

„Certifikácia beží naďalej štandardnou cestou a snáď by mohla byť v priebehu pár týždňov dokončená. To samozrejme záleží na Certifikačnej autorite. V túto chvíľu produkt s úspechom predávame poskytovateľom zdravotných služieb a máme veľmi kladné ohlasy.

Zároveň sa pripravuje zahájenie výroby v ČR, ktorá by mohla byť do mesiaca spustená,“ informoval našu redakciu Michal Horáček zo spoločnosti Lomina AG, ktorá je dodávateľom domáceho testu na COVID-19.

Aj keď Alza vo svojej tlačovej správe informovala o predbežnej cene okolo 15 €, zástupca spoločnosti Lomina AG nás informoval, že v súčasnej dobe je cena na úrovni 14 €.

Napriek nízkej cene je uvedený ambulantný test len orientačný a v prípade pozitívneho výsledku je nutné, aby sa nechal používateľ testovať v určenom zdravotníckom zariadení, ktoré vykoná odber vzorky a zašle ju do laboratória.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom