Zatiaľ čo ministerstvo sľubuje a avizuje viacero projektov, ktoré majú pomôcť k rozšíreniu vodíkového pohonu na Slovensku, súkromná firma nečaká a buduje za vlastné peniaze. Vďaka tomu dnes môžeme povedať, že Slovensko disponuje prvou plničkou pre vodíkové autá.

Otvorili prvú vodíkovú čerpaciu stanicu na Slovensku

Zástupcovia súkromnej spoločnosti, ktorá postavila prvú slovenskú plničku pre vodíkové autá za vlastné peniaze, ju dnes otvorili v bratislavskom Vlčom hrdle. Čerpacia stanica patriaca Messer Tatragas je prevádzkovaná v prenajatých priestoroch spoločnosti Slovnaft, ktorý má s výrobou vodíka dlhoročné skúsenosti.

Messer

Súkromná spoločnosť tak o pár dní predbehla aj ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý má v pláne v pondelok predstaviť „vlastnú“ vodíkovú čerpaciu stanicu vybudovanú z eurofondov pre inovácie.

Vzhľadom na to, že vodík sa dnes využíva pri výrobe motorových palív a Slovnaft má s jeho výrobou viac ako 30 ročné skúsenosti, Messer Tatragas si už nemohol v našom regióne vybrať lepšieho partnera.

NEPREHLIADNI:
Unikol Sulíkov „sci-fi“ plán pre vodíkové Slovensko za 1 miliardu. Za obsah by sa nehanbili najväčší futurológovia

V rámci dohodnutého partnerstva Messer Tatragas odoberá od Slovnaftu vodík, ktorý svojimi technológiami upravuje, aby mal parametre potrebné pre plnenie vozidiel a dodávky ostatným zákazníkom. Spoločnosť pre novú čerpaciu stanicu na Slovensku zabezpečila všetky potrebné povolenia a plničku prevádzkuje vo vlastnej réžii.

Messer

Aký vodík môžeš čerpať?

Vodík aktuálne delíme do troch skupín. Poznáme zelený, modrý a sivý vodík. Každý z nich sa líši tým, ako ekologicky sa získava a aké emisie jeho výroba spôsobuje. Jediným úplne ekologickým vodíkom je takzvaný zelený vodík, ktorý sa získava elektrolýzou využitím ekologickej elektrickej energie.

Keďže vodík sa dnes v Slovnafte vyrába z metánu, nejde zatiaľ o zelený vodík, ktorý mnohí považujú za „zbraň“ proti klimatickým zmenám, ale tzv. sivý vodík. Ako však uviedol pri otvorení čerpacej stanice Michal Paľa, generálny riaditeľ spoločnosti Messer Tatragas:

„Výroba vodíka je energeticky i technologicky veľmi náročná, no s budovaním infraštruktúry treba niekde začať. Veríme, že tento náš krok pomôže vodíku ako alternatívnemu palivu pre dopravu a povzbudí investície do výroby a distribúcie modrého a neskôr zeleného vodíka.“

Messer

Messer Tatragas je taktiež členom Národnej vodíkovej asociácie Slovenska (NVAS) a jej plnička spĺňa všetky zákonom stanovené bezpečnostné podmienky a je pripravená pre plnenie autobusov a osobných vozidiel, zatiaľ na tlak maximálne 200 bar.

„Rok 2022 je počiatkom budovania vodíkového ekosystému v SR, čoho dôkazom je táto vodíková čerpacia stanica. NVAS podporuje rozvoj komplexných vodíkových reťazcov od výroby vodíka cez distribúciu až po spotrebu v doprave, priemysle, či energetike,“ skonštatoval Ján Weiterschütz, predseda Národnej vodíkovej asociácie Slovenska.

Prvá vodíková čerpacia stanica na Slovensku je prístupná motoristom po predchádzajúcej registrácii na callcentrum.sk@messergroup.com alebo cez telefón 0850 111 221 každý pracovný deň od 6:00 do 15:00.

Na „čerpačke“ stihlo natankovať aj prvé auto, ktorým je Toyota Mirai v súkromnom vlastníctve.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP