Čínska firma Huawei v stredu potvrdila príchod aktualizácie s dlho očakávanou nadstavbou EMUI 10.1. Dôvod na radosť majú aj majitelia smartfónov od jej samostatnej značky Honor, ku ktorým sa dostane nadstavba Magic UI 3.1. Aktualizácia s nadstavbou bude celkovo dostupná pre 20 smartfónov, informuje portál PhoneArena.

Nadstavba EMUI 10.1 sa prvýkrát objavila pred niekoľkými mesiacmi spolu so sériou vlajkových modelov Huawei P40. Nadstavba priniesla viacero nových funkcií, ako napríklad MeeTime, zdieľanie obrazovky či Huawei Share na rýchle zdieľanie súborov medzi zariadeniami od čínskeho výrobcu, píše Huawei Update.

Koncom júna sa nadstavby EMUI 10.1 dočkajú majitelia Huawei P30 a P30 Pro spolu s trojicou Mate 30, Mate 30 Pro 5G a Mate 30 Pro, ktorý sme podrobne rozoberali v našej recenzii. Výrobcovia však nezabudli ani na staršie kúsky zo série Mate – aktualizovať budú môcť aj používatelia Mate 20, Mate 20 Pro, Mate 20 RS Porsche Design, Mate 20 X a Mate 20 X 5G.

Huawei

Zoznam smartfónov, ku ktorým aktualizácia s EMUI 10.1 týchto dňoch dorazí, uzatvára štvorica Nova 5T, Nova 7i, Mate Xs a P40 Lite. Nová nadstavba by mala byť  dostupná aj pre tablety MatePad Pro a Media Pad M6 10.8.

Nadstavba Magic UI 3.1 sesterských smartfónov značky Honor bude dostupná pre modely View 30 Pro, Honor 20, Honor 20 Pro a Honor View 20. Návod, podľa ktorého môžeš aktualizovať na jeden z dvadsiatky uvedených smartfónov, nájdeš vo videu na konci článku.

Takto vyzerá aktualizovaný Huawei P30 Pro. FoneTech/YouTube

Čo prinesie EMUI 10.1?

EMUI 10.1 prichádza s 3D Always-on displejom a podmanivými animáciami, ktoré používateľ uvidú pri odomykaní displeja odtlačkom prsta. Animácie sú inšpirované základnými prírodnými prvkami, píše Huawei Central.

Aplikácia MeeTime slúži ako náhrada za Duo od Googlu a ponúkne zdieľanie obrazovky, optimalizáciu pripojenia či vylepšenie obrazu pri zlých svetelných podmienkach. Zaujímavou funkciou v nadstavbe EMUI 10.1 je aj nový hlasový asistent Celia, o ktorom sme písali v tomto článku.

Používateľovi stačí podržať tlačidlo napájania alebo povedať „Hey Celia“ a asistent okamžite zareaguje. Mal by bez problémov splniť základné hlasové príkazy, identifikovať pomocou fotoaparátu rôzne objekty, no zároveň aj prekladať text. Huawei svojho asistenta spočiatku sprístupní len pre anglicky a španielsky hovoriace krajiny, no neskôr sa zrejme dostane aj do iných krajín.

Na spomínané slovné spojenie „Hey Celia“ však často reaguje aj Siri od Applu, keďže ich mená znejú veľmi podobne. Možno je to len náhoda, no nie je vylúčené ani to, že to čínski vývojári urobili úmyselne.

FonTech

Spomínaných 20 zariadení síce bude mať možnosť aktualizovať na najnovšiu verziu, no je pravdepodobné, že ich majitelia si EMUI 10.1 dlho neužijú. Počas druhej polovice tohto roka totiž má okrem najnovšieho operačného systému Android 11 prísť aj nová verzia nadstavby EMUI 11 (resp. Magic UI 4 pre Honor). Zoznam zariadení, ktorých sa bude týkať táto aktualizácia, je pomerne obsiahlejší.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom