Recept na úspech vo svete smartfónov nie je univerzálny, a tak každý z výrobcov k svojim modelom pristupuje podľa seba, no jedno má väčšina z nich spoločné – využívajú najpopulárnejší operačný systém na svete. Android sa stal vo svete smartfónov stálicou, ktorá v počiatkoch ničila konkurenciu a dnes má v globálnom merítku najväčší podiel v segmente. Je tu však jedna výnimka, ktorá nespadá do klasickej kategórie Androidov. Huawei Mate 30 Pro sme sa rozhodli vyskúšať si v našej redakcii a zistiť či je možné fungovať so smartfónom, ktorému chýbajú služby Google.

V septembri minulého roka odhalil čínsky gigant novú pýchu, ktorá priniesla špičkovú hardvérovú výbavu, avšak trpí jedným zásadným nedostatkom. Huawei Mate 30 Pro totiž, ako mnohí dobre vedia, nepodporuje služby Google. Rozhodnutie vzišlo z reštrikcií, ktoré zaviedla administratíva Donalda Trumpa, no ani to výrobcovi nezabránilo, aby tento prémiový model prinášal na ďalšie a ďalšie trhy.

Zobraziť celú galériu (35)
Dávid Igaz / FonTech

Po niekoľkých mesiacoch od predstavenia sa Mate 30 Pro začal predávať na vybraných trhoch aj mimo Číny, pričom pred niekoľkými týždňami sme exkluzívne ako prví informovali, že oficiálne dorazil aj k nám na Slovensko. Mnohí zákazníci môžu mať z tohto kontroverzného smartfónu zmiešané pocity. Koniec koncov, kúpiť si Android bez služieb Google mnohí vnímajú ako „mačku vo vreci“, no už teraz môžeme prezradiť, že obavy ľudí sú z veľkej časti prehnané.

Kúpiť? Nekúpiť? To je pri pohľade na túto vlajkovú loď dilemou zákazníkov, ktorí by si radi dopriali prvotriedny model, no boja sa života bez Google služieb. Huawei si je toho plne vedomý, a preto ich o všetkom detailne informuje už pri nákupe zariadenia, ktoré môžu dostať na niektorej z vybraných pobočiek PLANEO Elektro. Všetky naše skúsenosti z nákupu Mate 30 Pro sme pre teba zhrnuli v predchádzajúcom článku.

Mate 30 Pro chce zmeniť tvoje návyky. Dovolíš mu to?

Hlavným bodom tejto recenzie je však zhodnotiť či sa dokáže používateľ vzdať kľúčového softvéru, na ktorý bol celé roky zvyknutý. Sám som sa dlhé roky držal Android smartfónov a neskôr si vyskúšal aj život s iOS. V oboch prípadoch som mal teda aplikácie, ktoré Mate 30 Pro chýbajú, po ruke. Google služby ale nie sú súčasťou iPhonov, a tak som sa rozhodol zistiť, či mi budú chýbať v novom Huawei, ak som ich doteraz nevyužíval v iPhone. Čo je prvým krokom pri zapnutí nového Androidu?

Nastaviť svoj Google účet, nainštalovať obľúbené aplikácie a začať skúmať prostredie smartfónu, aby sa v ňom používateľ vedel orientovať. To tu neplatí. V prípade tohto modelu je však všetko úplne iné, a to už od úplného začiatku. Po zapnutí ťa môže prekvapiť úvodná obrazovka s nápisom „powered by Android“. Mnohí si totiž absenciu Google služieb mýlia s celkovou absenciou Androidu. Nie je to však pravda.

Zobraziť celú galériu (35)
Dávid Igaz / FonTech

Huawei Mate 30 Pro stále funguje na Androide, ktorý je tu dostupný v najnovšej verzii a s vlastnou nadstavbou EMUI 10. Celý systém je tak zahalený do známeho prostredia, v ktorom nebude mať fanúšik značky problém sa rýchlo zorientovať. Kedy ale pocíti, že mu skutočne chýbajú Google služby? Chvíľu to trvá. Prvé moje pocity počas používania smartfónu boli zmiešané. Dostalo sa mi do rúk zariadenie, ktoré je v jednom smere iné, ako všetky ostatné.

Pripomeniem len, že Huawei Mate 30 Pro je prvým „AG“ smartfónom (AppGallery, pozn. redakcie), a teda sa tu nestretneme s Google Play, ale s obchodom AppGallery, ktorým chce výrobca vyvažovať chýbajúci obchod Googlu. Aby sa ešte poistil, ľuďom odporúča aj inštaláciu obchodu Amazon Appstore, v ktorom sú dostupné ďalšie aplikácie. Inštalácia aplikácií však rozhodne neprebieha iba pomocou týchto obchodov. Väčšinu titulov môžeš preniesť zo svojho starého Androidu. Ak si predtým používal iPhone, musíš hľadať každú aplikáciu osobitne.

Aplikácií je stále pomerne málo. Časom budú pribúdať

V oboch obchodoch mi chýbali niektoré obľúbené aplikácie, na ktoré som bol zvyknutý. Ak sa nachádzajú v obchode AppGallery, budú po prenose do Mate 30 Pro cez Phone Clone aj s aktualizáciami. Pokiaľ v ňom ale chýbajú, budúce updaty nebudú prichádzať automaticky a nové verzie je nutné inštalovať manuálne prostredníctvom „.apk“ súborov. To, čo mi neponúkol obchod Huawei, som našiel v Amazon AppStore.

Spoločnosť sa snaží prinášať do AppGallery populárne aplikácie aj na Slovensku, a tak v ňom nájdeme mobilné aplikácie niektorých mobilných operátorov či aplikácie bánk. Na Google Pay som mohol od začiatku zabudnúť, a tak nie je dostupné riešenie, ktorým by som platil smartfónom na termináloch. Bohužiaľ.

Pre prácu s dokumentami je k dispozícii aj nový balík Office aplikácii od Microsoftu vo svojej najnovšej iterácii. Nechýbalo ani niekoľko sociálnych sietí. Niektoré som ale našiel len v Amazon Appstore. Chápem teda, prečo ho Huawei odporúča. Vo výsledku tak nebolo vyhľadávanie a inštalácia aplikácií tak prirodzená a pohodlná ako v Androidoch s Google službami.

Tu ide čiastočné pohodlie bokom a každý, kto Mate 30 Pro chce, sa bude musieť spočiatku zmieriť, že nemusí mať všetky aplikácie, ktoré predtým používal. Časom sa to však bude meniť. Desiatky tisíc vývojárov a Huawei pracujú na tom, aby do AppGallery pribúdali stále nové a populárne tituly, a tak sa bude zoznam obľúbených rozširovať aj u nás.

Čo z tohto vyplýva? Začiatky sú síce ťažké, no keď spoločnosť vyladí nedostatky, môže toho veľa zmeniť. Pri inštalácii aplikácii som si teda vedel poradiť aj bez Google služieb. Stálo to síce trocha námahy, no nie je to nič, čo by bežný používateľ nezvládol.

Zobraziť celú galériu (35)
Dávid Igaz / FonTech

Jednoduchú inštaláciu aplikácií tretích strán znepríjemňuje chýbajúca podpora

Ale stále mi pár aplikácií chýbalo. Kde si pozriem svoje obľúbené filmy, seriály a popočúvam hudbu? Pokiaľ si aplikácie neprenesieš zo svojho starého Androidu, čaká ťa náročnejšia cesta inštalovania osobitných „.apk“ súborov, ktoré som aj ja musel manuálne nájsť cez Google vyhľadávač. Prekvapenie však môže prísť až po inštalácii, kedy niektoré aplikácie zobrazia hlásenie, že nie sú na tomto smartfóne podporované.

To sa mi stalo v prípade Netflixu, ktorý som mohol ihneď odinštalovať. HBO Go prišlo s podobnou notifikáciou, ktorú ale stačilo odkliknúť a aplikácia fungovala bez problémov. Takéto trápenie ma čakalo aj pri iných aplikáciách. Nájsť .apk súbor v novej verzii, stiahnuť, nainštalovať a dúfať, že bude podporovaný. Tento scenár sa opakoval vo viacerých prípadoch. Huawei vie, že tento proces bude musieť absolvovať takmer každý používateľ, a tak mu to uľahčil šikovným riešením priamo v AppGallery.

Aplikácie, ktoré si stiahneš z tretej strany ako „.apk“, budú zobrazené v Manažérovi obchodu pod záložkou Inštalačné balíky, kde nájdeš všetky súbory pripravené na inštaláciu. Podobným spôsobom sú zobrazené aj v aplikácii Súbory. Navyše, systém pred inštaláciou skontroluje každý inštalačný balík, aby overil jeho bezpečnosť. Celý proces si ale môže každý používateľ uľahčiť pomocou jednej užitočnej aplikácie.

Obchod s aplikáciami, ktorý (ne)nahradí Google Play

Veľkým pomocníkom sa pre mňa stala aplikácia APKPure, ktorá svojim prostredím pripomína Google Play. Jedná sa o obchod s Android aplikáciami, v ktorom nájdeš tie najrôznejšie tituly, vrátane hier, sociálnych sietí, bankových aplikácií, streamov a mnoho ďalšieho. Znova však platí, že niektoré aplikácie nemusia kvôli absencii Google služieb fungovať. Bez Google služieb je teda nemožné využiť takmer akúkoľvek aplikáciu, kde sa potrebuješ prihlásiť do svojho Google účtu.

V APKPure navyše nájdeme aj pravidelne aktualizácie nainštalovaných aplikácií, a tak sa môže tento obchod stať ďalšou alternatívou pre každého používateľa Huawei Mate 30 Pro. Ďalšou alternatívou môže byť aplikácia APKMirror, ktorá je síce menej prehľadná ako APKPure, no taktiež poslúži k sťahovaniu a inštalácii obľúbených aplikácií. V tomto prípade nie je dostupná automatická kontrola novších verzií.

Pripomíname však, že sa jedná o služby mimo oficiálneho zdroja aplikácií, a tak je bezpečnosť či funkčnosť výhradne v rukách používateľa a Huawei sa od tejto alternatívy dištancuje.

AppGallery ešte treba doladiť

AppGallery ma nesklamal niektorými chýbajúcimi aplikáciami, tie si viem dodatočne doinštalovať. Obchod je však preplnený množstvom zbytočných aplikácií, ktoré sú mnohokrát v čínštine či iných zahraničných jazykoch.

Zobraziť celú galériu (35)
Dávid Igaz / FonTech

Výber na domovskej obrazovke sa síce vzťahuje aj pre náš región, no stačí pár kliknutí a už sa mi do ponuky dostávali tituly, o ktoré som nemal absolútne záujem. Pri vyhľadávaní konkrétnej aplikácie sa tento scenár opakoval. Ďalšia moja výčitka voči tomto obchodu sa vzťahuje na reklamu.

Pri každom opätovnom načítaní aplikácie sa pred spustením zobrazovala reklama na aplikáciu, konkrétne v mojom prípade na promo futbalového zápasu medzi Real Madrid a FC Barcelona. Fanúšikov futbalu to môže na chvíľu potešiť, no vidieť reklamu pri každom otvorení obchodu a čakať niekoľko sekúnd, pokým zmizne, je naozaj nevhodné. V dobe, kedy máme reklamu na každom kroku, môže používateľa iritovať, že sa s ňou stretne aj v tomto prípade.

 

Stačí trocha sebazaprienia a na Google služby rýchlo zabudneš

V Huawei Mate 30 Pro chýbajú Mapy Google, chýba tu YouTube, Gmail a množstvo ďalších tradičných aplikácií, ktoré Google pribaľuje ku všetkým ostatným Androidom. Čo si len teraz počnem?! Moment, riešenie tu je, no opäť raz platí, že sa treba vzdať komfortu a vydať sa zložitejšou cestou, ktorá sa síce mnohým páčiť nemusí, lebo veď máme na to „apky“, ale dá sa to zvládnuť aj keď si zarytý milovník služieb Google. V prvom rade som sa musel odosobniť od svojich skúseností a návykov.

Keď boli za potreby mapy, mohol som siahnuť po webovom riešení. Nejde vôbec o praktickú možnosť a už vôbec nie pri navigácii, no v núdzi je aj takáto pomoc dobrá. Treba ale počítať s pomalšími reakciami a odlišným fungovaním. Rovnako to platí pre YouTube či Fotky Google. Jednoducho povedané, služby od Google, ktoré má Huawei zakázané používať, sú stále vo väčšine prípadov dostupné vo webovej forme, ktorá však neposkytuje také funkcionality ako samotné aplikácie.

Zobraziť celú galériu (35)
Dávid Igaz / FonTech

Na prekvapenie je však možné pomocou spomínanej aplikácie APKPure nainštalovať Mapy Google do Mate 30 Pro a používať ich ako na každom inom Androide, no s tým rozdielom, že sa znova neprihlásiš do svojho Google účtu. Emailovú adresu Gmail je zasa možné prepojiť so vstavanou aplikáciou od Huawei. Pre lepšie používanie je vhodné vytvoriť skratky webových adries na obľúbené služby priamo na domovskej obrazovke, odkiaľ som mal prístup ku všetkým webovým verziám Google služieb.

Stačilo málo a rýchlo som si na používanie tejto vlajkovej lode zvykol. Bleskové reakcie a ovládanie ma nenechali pri používaní zariadenia nikdy čakať a celý systém beží naozaj perfektne. Pokiaľ teda zvažuješ kúpu Mate 30 Pro, musíš sa najprv zamyslieť na tým či preferuješ pohodlie, monopol Google a jeho aplikácií, alebo sa vydáš proti prúdu a zaobstaráš si kontroverzný, no napriek tomu špičkový smartfón, ktorý by ťa donútil používať ho mierne odlišným spôsobom ako si bol doteraz zvyknutý.

Huawei má pred sebou veľkú budúcnosť. Mnohí to ale nevidia

Tento smartfón som krátko po zapnutí začal vnímať ako iné zariadenie, ktoré sa vydalo vlastnou cestou. Hoci ma hneď na úvod vítala obrazovka, ktorú stretávam na mnohých iných Androidoch, Mate 30 Pro mi dal pocítiť, že je odlišný. Nehovorím teraz o hardvérovej výbave, ale o spôsobe fungovania, ktorý je kvôli chýbajúcim Google službám v prvých chvíľach pre milovníka Androidu akýsi cudzí. A práve to je na tom z môjho pohľadu to najlepšie.

Zobraziť celú galériu (35)
Dávid Igaz / FonTech

Huawei sa zbavuje závislosti na spoločnosti Google a snaží sa vytvoriť vlastný ekosystém. Nič však nejde spočiatku ľahko, a tak som počas používania pociťoval chýbajúce možnosti, ktoré sú u iných smartfónov samozrejmosťou. Netrvalo dlho a zo smartfónu, voči ktorému som mal spočiatku aj ja predsudky, sa stal smartfón, ktorý mi skutočne prirástol k srdcu. A vtedy som si uvedomil, čo všetko môže tento čínsky gigant ešte dokázať.

Stačí, aby poriadne zapracoval na svojich službách HMS (Huawei Mobile Services, pozn. redakcie), vylepšil ponuku aplikácií, spojazdnil bezkontaktné platby (možno vlastným riešením) a dodal svojim smartfónom možnosť fungovať skutočne nezávisle na Google službách. Potom môže tomuto rivalovi dokázať, že aj tak veľký monopol, aký Google predstavuje v segmente smartfónov, je možné poraziť.

Huawei Mate 30 Pro tak môže byť predzvesťou veľkých zmien. Zmien, ktoré by jedného dňa mohli vytvoriť zdravšiu konkurenciu na trhu so smartfónmi a ovplyvniť ich ďalší vývoj po stránke softvéru. To však môže byť hudbou budúcnosti. Aktuálne sa spoločnosť snaží presadiť vlastnú novú politiku, ktorú nemusia mnohí zákazníci chápať, čo je ale veľká škoda.

Zobraziť celú galériu (35)
HiSilicon (Úprava redakcie)

Potenciál tohto smartfónu je naozaj veľký a dávať ruky preč od zariadenia, ktoré každý hodnotí len a len na základe toho, že nemá Google služby, je podľa mňa nesprávny pohľad na vec. Kvalitu smartfónu totiž neurčuje prítomnosť či absencia tohto softvéru. Pokiaľ si aj ty zvedavý na ďalšie schopnosti tejto vlajkovej lode, rozhodne nás sleduj naďalej a nenechaj si ujsť detailnú recenziu, kde sa pozriem na ďalšie aspekty Huawei Mate 30 Pro pri reálnom používaní.

Recenzie