Kia sa v roku 2021 chystá predstaviť plne elektrický sedan. Najnovšie správy dokonca hovoria, že novinka bude disponovať 800 V batériovým systémom, ktorý bude možné plne nabiť za niečo viac ako 15 minút.

Portál Electrek priniesol nové informácie z pozadia kórejskej automobilky Kia, ktorá už nasledujúci rok prinesie na trh plne elektrický crossover na štýl sedanu vychádzajúceho z konceptu Imagine. Narozdiel od elektrifikovaných verzií modelov ako sú Soul alebo Niro, v prípade novinky pôjde o prvý dedikovaný čisto elektrický automobil, ktorý doteraz v zozname modelov automobilky nefiguroval.

Predstaví Kia 800 V batériový systém dostupný pre masy?

Kia však nedávno odhalila informácie, ktoré tento nový elektrický automobil v očiach potencionálnych zákazníkov rozhodne pozdvihnú. Novinka má totižto disponovať 800 voltovým batériovým systémom, ktorý podľa všetkého dodá schopnosť plne nabiť celý systém len za niečo vyše 15 minút.

Podobným 800 V systémom už disponuje aj Porsche Taycan. Samozrejme v tomto prípade ide o prémiový športiak, ktorého cena sa pohybuje približne od 97 000 do 173 000 €. Je jasné, že Kia by s takouto cenou neuspela, a preto sa očakáva, že 800 V batériový systém by tak mohol byť pre koncových zákazníkov oveľa dostupnejší.

Nabitie za menej ako 20 minút pri 480 km dojazde

Výkonné 800 V batériové systémy majú výhodu hlavne v prípade rýchleho nabíjania. General Motors, ktorého plne elektrický GMC Hummer má rovnako využiť 800 V batériový systém, v tomto smere výrobca poznamenal, že systémy budú schopné za 10 minút nabíjania pridať približne 160 kilometrový dojazd.

V prípade Porsche Taycan s dojazdom 320 km dokáže 800 V batériový systém pri maximálnom nabíjacom výkone 270 kW nabiť batérie z 5 na 80 % za približne 20 minút. Novinka od Kie, ktorá by mala poskytnúť 480 kilometrový dojazd, bude schopná svoju batériu plne nabiť pod 20 minút.

Hoci ide o veľmi zaujímavú informáciu a mnoho potencionálnych záujemcov určite poteší, skrýva jeden problém. Aby bolo možné novinku od Kie nabíjať takto rýchlo, bude potrebná oveľa širšia sieť nabíjačiek schopná poskytnúť nabíjací výkon na úrovni 350 kW. Nové vozidlá s 800 V batériovým systémom si budú totižto vyžadovať minimálne 250 kW nabíjací výkon.

Novinka skrýva aj niečo naviac

Okrem rýchleho nabíjania však novinka od Kia ponúkne aj ďalšie zaujímavé parametre. Generálny riaditeľ Emilio Herrera pre portál Auto Express povedal, že ich nadchádzajúce elektrické vozidlo sa bude nielen rýchlo nabíjať, ale bude schopné doručiť zrýchlenie z 0 na 100 km/h za menej ako 3 sekundy.

Kia chce do roku 2025 predstaviť celkovo 11 čisto elektrických modelov prioritne pre európsky trh, pričom vyššie uvedená novinka bude prvým z nich. Pôjde tak o akýsi odrazový mostík, ktorý má ukázať, čo Kórejci plánujú v nasledujúcich rokoch pre svojich zákazníkov ponúknuť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom