Spojené štáty úspešne otestovali diaľkové odpálenie medzikontinentálnej balistickej rakety Minuteman III. Raketa odštartovala z Vandenbergovej vesmírnej základne v Kalifornii a po preletení približne 6 800 kilometrov zasiahla cieľ v oblasti testovacej stanice Ronald Reagan Ballistic Missile Defense na atole Kwajalein v Tichom oceáne.

Zvláštnosťou tohto testu je, že celý priebeh bol riadený z opačného konca sveta, konkrétne z Huntsville v štáte Alabama, ktorý je od miesta dopadu vzdialený viac než 10 500 kilometrov. Test tak potvrdil, že USA dokážu ovládať svoj nukleárny arzenál kompletne na diaľku, čo výrazne rozširuje ich operačné možnosti a zvyšuje strategickú flexibilitu. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Skryté mozgy a technológia

Kľúčovým hráčom v pozadí celého testu bola vesmírna a raketová obranná jednotka americkej armády (SMDC). Technické zázemie poskytla testovacia oblasť RTS, ktorá je vybavená špičkovými senzormi a to od radarových systémov ALTAIR a TRADEX, až po vysokorýchlostné optické kamery. Tie dokážu zachytiť každý krok letu rakety od štartu až po dopad.

Všetky údaje boli spracované na diaľku v operačnom centre ROC-H v Huntsville, ktoré slúži ako veliteľská základňa. Celý test bol súčasťou bežnej previerky spoľahlivosti systému Minuteman III, ktorý je dlhoročným pilierom amerického jadrového odstrašenia. Zároveň tieto testy slúžia aj ako politický signál, ktorý nie je len o sile, ale aj o technologickej pripravenosti USA brániť seba aj svojich spojencov.

Prichádza nová generácia

Raketa Minuteman III síce stále plní svoj účel, ale jej nástupca je už vo vývoji. Nový systém LG-35A Sentinel by mal byť pripravený na ostré nasadenie od roku 2029. Dovtedy budú pokračovať podobné testy, ktoré overujú funkčnosť existujúcich systémov a zároveň zlepšujú schopnosť americkej armády reagovať rýchlo a efektívne aj z veľkej vzdialenosti.

„Testy ako tento ukazujú, prečo je Reaganova testovacia oblasť nenahraditeľná. Máme technológie aj ľudí, ktorí ich dokážu udržiavať v špičkovej forme,“ uviedol Tarun Gupta, dočasný riaditeľ oblasti RTS.

Pre armádneho dôstojníka Caseyho Rumfelta bol tento test zároveň poslednou misiou vo funkcii riaditeľa testovacieho priestoru: „RTS nie je len testovacie centrum, je to kritická súčasť obrany krajiny,“ povedal.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP