Pandémia koronavírusu spôsobila aj na Slovensku výrazné obmedzenia, kvôli ktorým boli zatvorené mnohé obchody. Po pár týždňoch sa však vláda vzhľadom na zlepšujúcu sa situáciu rozhodla zmierniť opatrenia a v stredu 22. apríla spustila 1. fázu uvoľnenia, ktorá umožnila otvoriť obchody a služby do 300 m2 a prevádzky mimo obchodných centier.

Ďalšia fáza zmierňovania opatrení by mala prísť už 6. mája. Detailné štatistiky a pohyb Slovákov v čase pandémie monitoroval opäť aj Google, ktorý priniesol najnovšie údaje. Pozreli sme sa aj na analýzu od Apple.

Pohyb Slovákov v rámci krajiny a jednotlivých oblastí mal byť podľa nariadení obmedzený, no s uvoľnením opatrení sa zmenilo aj správanie ľudí. Ich pohyb a návyky v týchto časoch pritom zverejňoval na základe svojho monitoringu aj Google, ktorý poskytuje v detailných grafoch prehľad o pohybe obyvateľov až v 131 krajinách.

V každom zhrnutí sú zverejňované aktuálne zmeny pohybu ľudí, ktorí začali na Slovensku v apríli viac navštevovať predajne a parky. Dostupné štatistiky od Google sú rozdelené do niekoľkých základných kategórií, ktoré reprezentujú návštevy a pohyb obyvateľov krajiny do práce, v parkoch, obchodoch, potravinách, či lekárňach. Všetky získané dáta sú však anonymné a nie je možné na ich základe vystopovať konkrétnych ľudí.

Zobraziť celú galériu (11)
Pixabay (Úprava redakcie)

Google zverejnil nové štatistiky. Slováci sa „rozhýbali“

Údaje sa pritom odrážajú od základnej mediánovej hodnoty stanovenej počas 5 týždňov pre korešpondujúci deň v týždni. Základnú hodnotu pre grafy Google stanovil podľa údajov od 3. januára do 6. februára a následne boli vykreslené zmeny v údajoch, ktoré boli naposledy aktualizované 26. apríla.

Google COVID-19 Community Mobility Report

Tieto dáta pritom môžu pomôcť aj pri úpravách jednotlivých opatrení a môžu na nich prihliadať aj kompetentné inštitúcie, avšak neslúžia ako zaručená prognóza vývoja situácie, či podklady pre diagnostiku a predpoklad vývoja pandémie v krajinách.

Pri pohľade na najnovšie údaje je však okamžite vidieť rozdiel v správaní Slovákov, ktorí po zmiernení opatrení a celkovo v poslednom čase zvýšili svoj pohyb v jednotlivých oblastiach. Pre porovnanie môžeš nájsť prehľad zaznamenaných dát zo začiatku apríla v samostatnom článku.

Google COVID-19 Community Mobility Report

Najväčšie zmeny boli zaznamenané pri návšteve parkov. Kým ešte začiatkom apríla (3. apríla) klesla návštevnosť týchto oblastí v porovnaní so základnou hodnotou v grafoch o 9 %, koncom apríla stúpla o celých 55 %. Výrazné zmeny sa pritom začali v tomto smere diať už od začiatku minulého mesiaca.

Rovnako tak Google zaznamenal aj zmeny pohybu a návštev v obchodoch, pohybu ľudí do práce a ďalších oblastiach.

Detailný prehľad všetkých grafoch pre jednotlivé kraje nájdeš v priloženej galérii.

Vlastné štatistiky poskytol aj Apple

Prehľad o pohybe ľudí v jednotlivých krajinách sveta vytvoril aj Apple, ktorý zhromaždil anonymizované dáta a na základe nich vytvoril graf pohybu obyvateľov. V tomto prípade však štatistiky zahŕňajú dáta o pohybe vo verejnej doprave, osobnej doprave a voľnom pohybe osôb. Spoločnosť pritom upozorňuje, že žiadne dáta nie sú spárované s Apple ID konkrétnych používateľov, a teda sú anonymné.

Screenshot/Apple

Nenechaj si ujsť
Takmer 2 miliardy mobilov nevyužijú softvér na obmedzenie šírenia koronavírusu od Google a Apple

Na detailnom grafe je vidieť, ako sa zmenila situácia na Slovensku od polovice januára. Kým do marca bol pohyb osôb v normále a nebol obmedzený, v priebehu marca až do konca apríla sa pohyb ľudí výrazne znížil, za čo môžu aj opatrenia nariadené vládou.

Pohyb ľudí v osobnej doprave klesol do 30. apríla o 21 % a vo verejnej doprave až o 58 %. Voľný pohyb osôb poklesol o 28 %, no ako je vidieť podľa posledných údajov, koncom apríla sa začal pohyb Slovákov zvyšovať vo všetkých spomínaných oblastiach. Predošlé dáta od Apple sme zhrnuli aj v samostatnom článku.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse:

Týmto spôsobom tak aj Apple dokázal poskytnúť prehľad o tom, ako sa mení vývoj v pohybe osôb počas pandémie v uplynulých týždňoch. Google a Apple navyše pracujú aj na aplikácií, ktorá používateľov smartfónov upozorní, pokiaľ prídu do styku s nakazenou osobou.

Apple už sprístupnil API pre inštitúcie a ich vývojárov, no na finálnu podobu a uplatnenie tohto riešenia od oboch spoločností v praxi si budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú