Apple a Google usilovne pracujú na novinke, ktorá má pomôcť sledovať kontakty medzi ľuďmi v snahe predísť šíreniu nákazy Covid-19. Portál ArsTechnica prostredníctvom The Financial Time ale priniesol správy, že túto službu nebudú môcť využiť takmer 2 miliardy aktívnych mobilných telefónov.

Spoločnosti zo Silicon Valley, ktoré donedávna zvádzali konkurenčné boje, spojila kríza koronavírusu a šírenie sa nákazy Covid-19. Apple a Google sa spojili v snahe priniesť systém, ktorý bude schopný za pomoci smartfónov a technológie Bluetooth Low Energy (BLE) sledovať kontakty medzi používateľmi a varovať ich, ak boli v blízkom kontakte s nakazenými osobami.

Ako píše portál TechRadar, okrem technických problémov s technológiou BLE sa vynorili aj ďalšie otázky, ktoré túto technológiu sprevádzajú.

Smartfóny od Apple a zariadenia fungujúce na operačnom systéme Android predstavujú prevažnú väčšinu z 3,5 miliardy smartfónov, ktoré sa dnes podľa odhadov celosvetovo aktívne používajú. Ide teda o potencionálne obrovskú sieť na sledovanie infekcie, no je tu však istý háčik.

Problém s využitím technológie

Predpokladá sa ale, že takmer 2 miliardy používateľov nebude môcť túto službu využívať. Jednať sa má prevažne o veľa chudobnejších a starších ľudí, ktorí sú medzi najzraniteľnejšími v prípade nákazy COVID-19. Zároveň táto skupina ľudí demonštruje „digitálnu priepasť“ v systéme, ktorý tieto dve technologické firmy navrhli, aby oslovili čo najväčší počet ľudí a zároveň chránili osobné údaje jednotlivcov.

„Vo všeobecnosti takmer 2 miliardy používateľov nebude mať z tejto iniciatívy globálny úžitok,“ uviedol pre TFT Neil Shah, analytik spoločnosti Counterpoint. „Väčšina z týchto používateľov s nekompatibilnými zariadeniami pochádza zo segmentu s nízkymi príjmami alebo zo segmentu seniorov, ktorí sú z pohľadu vírusu skutočne najzraniteľnejší.“

Podľa analytikov spoločnosti Counterpoint Research, konkrétny druh BLE čipov používaných na detekciu blízkosti medzi zariadeniami s ohľadom na batériu telefónu, dnes chýba v približne štvrtine smartfónov, ktoré sú aktívne používané na celom svete. Ďalších 1,5 miliardy ľudí stále používa základné alebo „funkčné“ telefóny, ktoré vôbec nevyužívajú systémy iOS alebo Android.

 „Základným technologickým obmedzením je skutočnosť, že sa stále používajú niektoré telefóny, ktoré nemajú potrebné rozhranie Bluetooth alebo najnovší operačný systém,“ povedal pre TFT Ben Wood, analytik CCS Insight. „Ak ste v znevýhodnenej skupine a máte staré zariadenie alebo telefón so základnými funkciami, prídete o výhody, ktoré by táto aplikácia mohla potenciálne ponúknuť.“

Keďže sa systém spolieha na konkrétne bezdrôtové čipy a softvér, problémom môžu byť tiež zariadenia, ktoré boli vydané pred viac ako piatimi rokmi. Analytici preto odhadujú, že penetrácia vhodných zariadení sa bude v závislosti od jednotlivých trhov na celom svete líšiť.

Counterpoint Research napríklad odhaduje, že na rozvinutých trhoch, ako sú USA, UK a Japonsko, bude prítomných 88 % kompatibilných smartfónov, zatiaľ čo v Indii by vlastnila potrebné zariadenia asi len polovica obyvateľstva.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom