SpaceX v nedávnom liste pre Federálnu komisiu pre komunikáciu poskytol nové výsledky meraní rýchlosti a odozvy internetu zo satelitov Starlink. Podľa tohto testovania boli namerané vyššie rýchlosti prekračujúce 100 Mbps pri nižšej latencii. Od cieľových parametrov tohto internetu má však SpaceX ešte ďaleko. O téme informoval portál Teslarati.

Konšteláciu Starlinkov nedávno rozšírila ďalšia várka, ktorú vyniesol Falcon 9 na orbitu počas 12. misie, kedy bolo na palube 60 ďalších satelitov. Aktuálne tak má SpaceX nad našimi hlavami už vyše 700 kusov týchto zariadení, no ďalšie desiatky má vyniesť už čoskoro.

Podľa informácií na fóre NASASpaceFlight by mala raketa vyniesť novú várku 17. septembra s prvým stupňom, ktorý bol využitý pri júlovej misii ANASIS-II a predtým počas májového letu s modulom Crew Dragon v misii Demo-2.

Prvotné testy internetu nedosahovali očakávaný výsledok

SpaceX plánuje spustiť verejné beta testovanie internetu zo Starlinkov v Severnej Amerike a Kanade, ak bude mať na orbite aspoň 800 satelitov, pričom od tohto cieľa nie je vôbec ďaleko. Doteraz však malo niekoľko prvých testerov možnosť vyskúšať si pripojenie z týchto satelitov a výsledky zverejnili prostredníctvom testovania Speedtest od Ookla.

Zobraziť celú galériu (3)
Global Meteor Network

Pri týchto prvotných testoch však rýchlosť sťahovania dosahovala „len“ najviac 60 Mbps pri vyššej latencii. Neskôr SpaceX vykonal ďalšie vlastné testy, v ktorých už dosiahol vyššiu rýchlosť sťahovania nad 100 Mbps, čo podľa vyjadrenia spoločnosti na Twitteri stačí na streamovanie viacerých HD filmov súčasne a hranie online hier. Bližšie detaily z tohto testu ale neboli zverejnené.

SpaceX vylepšil pripojenie cez Starlinky. Internet dosiahol vyššie rýchlosti a nižšiu odozvu

Okrem toho sa nedávno uskutočnil aj test dvoch satelitov na orbite, ktoré sú vybavené laserovou technológiou. S týmto „vesmírnym laserom“ môžu Starlinky komunikovať medzi sebou a prenášať dáta navzájom miesto toho, aby bol signál odosielaný na zem a späť na orbitu. Aktuálne však SpaceX potvrdil avizovanú rýchlosť 100 Mbps v nových meraniach.

V správe, ktorú zaslal Federálnej komisii pre komunikácie pre úpravu licencie v Ku (12 GHz – 18 GHz) a Ka (od 26,5 GHz – 40 GHz) pásme, spoločnosť zahrnula aj snímky obrazovky z testovania v Speedtest meraní rýchlosti internetu zo Starlinkov. Podľa tohto testovania dokážu satelity poskytnúť rýchlosť aj viac ako 100 Mbps pri downloade a vyše 40 Mbps pri uploade pri latencii do 20 ms.

Z dlhodobého hľadiska však chce SpaceX dosiahnuť rýchlosť pripojenia až 1 Gbps pri čo najnižšej latencii, ktorá by sa mala pohybovať pod úrovňou 10 ms. Najnovšie testy boli pritom uskutočnené prostredníctvom pripojenia v Seattle neďaleko strediska v Redmonde. Spoločnosť zároveň požiadala o zmenu v konštelácii, ktorá však bude upravená len minimálne.

Podľa zaslaného listu sa má mierne zmeniť orbitálna výška, na ktorej bude operovať miesto 4409 satelitov celkovo 4408 satelitov a orbita sa má z pôvodnej výšky na úrovni 540 – 570 km zmeniť na 550 km. Tieto zmeny chce SpaceX uplatniť zrejme s cieľom optimalizovať fungovanie satelitov Starlink.

S pribúdajúcimi satelitmi do konštelácie a ďalším vylepšením pripojenia sa spoločnosť môže dostať aj na avizované hodnoty. O tých bude musieť presvedčiť tiež Federálnu komisiu pre komunikácie, ktorá spočiatku spochybnila, že sa internet zo Starlinkov dostane pod latenciu 100 ms.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom