Prví beta testeri odhalili rýchlosti tohto pripojenia len nedávno pomocou výsledkov meraní v známej aplikácii. Spoločnosť teraz poskytla update a odhalila možnosti tohto satelitného internetu. Podľa SpaceX s ním bude možné dosiahnuť 100 Mbps rýchlosť, no plný potenciál siete sa „odomkne“ postupne, informuje CNBC.

SpaceX pokračuje v budovaní konštalácie satelitov Starlink, ktorými chce zabezpečiť globálne internetové pripojenie aj na odľahlých miestach. V tomto smere už firma Elona Muska pokročila a pripojenie otestovala aj v uzavretom testovaní. Podľa výsledkov testov v aplikácii Speedtest, ktoré boli zverejnené nedávno, dosahovalo pripojenie rýchlosť najviac 60 Mbps a najnižšia latencia bola na úrovni 31 ms.

Spoločnosť však tvrdila, že poskytne rýchle pripojenie s rýchlosťou až 100 Mbps a latenciou nižšou ako 20 ms. Prvé výsledky teda neboli také, aké si mnohí predstavovali. Potenciál a možnosti tohto pripojenia sa ale podľa SpaceX majú postupne otvárať s vynášaním ďalších satelitov. Celkovo plánuje vyniesť na nižšiu orbitu 12 000 Starlinkov, no aktuálne má k dispozícii 715 satelitov, ktoré boli vynesené počas doterajších misií.

Internet od SpaceX zvládne hranie online hier aj streamovanie filmov

Podľa nedávnych informácií ale SpaceX potvrdil, že jeho zamestnanci naďalej testujú tento satelitný internet, jeho rýchlosť a latenciu. Pri nedávnych testoch pritom mali dosiahnuť sľubovanú rýchlosť sťahovania. Kate Tice, senior manažérka pre certifikáciu, informovala, že výsledky testov „boli dobré“ a počas nich bola dosiahnutá „super nízka latencia a rýchlosť sťahovania viac ako 100 Mbps“, informoval CNET.

S takto rýchlym pripojením má byť internet od SpaceX vhodný aj na hranie náročných online hier a streamovanie viacerých HD filmov súčasne. S ďalším vypúšťaním Starlinkov by sa tak mali možnosti siete zlepšovať. Aktuálne má spoločnosť produkovať 120 Starlinkov mesačne a tisícky terminálov, prostredníctvom ktorých sa budú používatelia k tomuto globálnemu internetu pripájať.

Zobraziť celú galériu (0)
Satelity Starlink pripravené na let do vesmíru na palube opakovane použiteľnej rakety Falcon 9. Zdroj: starlink.com

K pripojeniu má potom slúžiť anténa, na ktorú Musk predtým odkazoval ako na „UFO na paličke“ a router spoločnosti. SpaceX eviduje aj vysoký záujem ľudí o tento internet a len v USA ho chce využiť vyše 700 000 potencionálnych zákazníkov.

Pre spustenie verejného beta testu v USA a Kanade však potrebuje spoločnosť podľa predošlých informácií aspoň 800 Starlinkov, no od tohto cieľa už nie je ďaleko.

Nenechaj si ujsť
SpaceX pokračuje v obávanom projekte. Vyniesol ďalšie desiatky satelitov Starlink

Údajne pôjde o najrýchlejší spôsob prenosu dát na svete

Okrem toho sa nedávno uskutočnil aj test dvoch satelitov na orbite, ktoré sú vybavené laserovou technológiou. S týmto „vesmírnym laserom“ môžu Starlinky komunikovať medzi sebou a prenášať dáta navzájom miesto toho, aby bol signál odosielaný na zem a späť na orbitu.

Tice potvrdila, že v tomto teste boli satelity schopné preniesť stovky gigabajtov dát a tento satelitný internet má byť podľa jej tvrdení najrýchlejšou možnosťou pre prenos dát na svete.

Podľa týchto výsledkov sa tak zdá, že spoločnosť je na dobrej ceste k vybudovaniu globálneho internetu. Navyše, splnením cieľa a parametrov získa podporu z fondu RDOF, ktorý poskytuje 1,6 miliardy dolárov ročne po dobu 10 rokov na nasadenie širokopásmového pripojenia v blokoch, kde iný poskytovateľ neponúka internet s rýchlosťou najmenej 25 Mbps/ 3 Mbps, informuje Tesmanian.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom