Misia, ktorá otvára dvere komerčným letom do vesmíru, bola významným krokom vpred nielen pre vesmírnu agentúru a spoločnosť Elona Muska. Z letu a modulu Crew Dragon boli nadšení aj astronauti, ktorí popísali, ako sa počas letu na Medzinárodnú vesmíru stanicu a pri spiatočnej ceste cítili.

Bob Behnken a Doug Hurley popísali svoje prvé pocity z letu raketou Falcon 9 a z modulu Crew Dragon ešte krátko po vstupe na ISS. V rozhovore prezradili, ako sa cítili už pri tankovaní rakety Falcon 9 a ako vnímali celý let od štartu.

Už prvých 2 a pol minúty bolo takých, ako sme čakali, okrem toho, viete, nikdy nemôžete simulovať „G“ (preťaženie, pozn. redakcie), takže to skutočne cítite,“ prezradil Doug Hurley po príchode na ISS.

Rovnako tak ho prekvapila sila motorov Merlin a to, ako cítili prekonávanie nadzvukovej rýchlosti. „Ani sme sa nemuseli pozrieť na rýchlosť, vedeli sme to už podľa toho ako sme cítili raketu,“ dodal Hurley. „Bolo to trochu odlišné ako naše skúsenosti s raketoplánmi Space Shuttle,“ komentoval svoje pocity z letu raketou Falcon 9 astronaut Bob Hurley.

Počas pobytu na ISS sa potom dvojica, spolu s ďalšími členmi posádky z Expedície 63 na stanici, venovala rôznym výskumom, experimentom či spracovaniu dát.

Posádka si počas čakania na záchranu zavtipkovala telefonátmi cez satelitný telefón

Po vyše 2 mesiacoch sa astronauti z testovacej misie Demo-2 úspešne vrátili späť na Zem, čím zavŕšili historicky prvý let s posádkou do vesmíru v podaní súkromnej spoločnosti SpaceX v spolupráci s NASA. V nedeľu 2. augusta pristál modul Crew Dragon v Atlantickom oceáne neďaleko pobrežia Floridy. Záchranu posádky sledoval celý svet. Detaily z pristátia nájdeš aj v našom prehľade komentovaného živého prenosu.

Poprvýkrát sa Bob Behnken a Doug Hurley nadýchli čerstvého vzduchu na Zemi po pobyte na stanici až niekoľko hodín od pristátia. Už počas čakania na záchranárov a výstup z modulu si astronauti skrátili dlhú chvíľu žartovnými telefonátmi cez satelitný telefón.

Zobraziť celú galériu (1)
NASA HQ PHOTO/Flickr

Dvojica si dokonca vystrelila aj z niektorých zamestnancov NASA. Hurley potom vtipkoval, že účet za volania má zaplatiť Elon Musk, informuje The New York Times. Nezabudli však poďakovať celému tímu SpaceX za obrovský kus práce na misii, ktorá ich dostala na orbitu a späť na Zem.

Keď sa čakanie na záchranu skončilo a astronauti skončili s telefonátmi, prišiel na rad výstup z modulu. Následne sa presunuli na lekárske vyšetrenie a potom boli helikoptérou prevezení späť na pevninu. Misia, ktorá sa svojim spôsobom zapísala do histórie, je na konci.

Zobraziť celú galériu (1)
NASA HQ PHOTO/Flickr

NASA a SpaceX sa už pritom pripravujú na ďalší let Crew-1, ktorý bude oficiálne prvým komerčným letom s posádkou astronautov, ktorí poletia na ISS v certifikovanom module Crew Dragon. Dokonca vesmírna agentúra plánuje aj let na jar budúceho roka, kedy by v misii Crew-2 mala byť aj manželka Boba Behnkena.

Astronauti sa po pristáti musia regenerovať a v posledných dňoch sa tak podrobujú rôznym rehabilitačným cvičeniam, ktoré im majú opäť pomôcť zvyknúť si na zemskú gravitáciu po tom, čo boli 2 mesiace v beztiažovom stave.

Crew Dragon je podľa astronautov skutočné „zviera“

V nedávnej diskusii odpovedali Bob Behnken a Doug Hurley na otázky týkajúce sa misie, modulu Crew Dragon a ich spiatočnej cesty na Zem. Práve modul SpaceX pre ľudskú posádku bol pre astronautov veľkým prekvapením.

Sme neuveriteľné nadšení, že sme späť a tak hrdí na tímy SpaceX a NASA, ktoré sa postarali o bezchybný prvý let Crew Dragon. Takmer sme stratili reč ako si tento stroj viedol a ako dobre prebiehala misia,“ prezradil Hurley v nedávnej diskusii.

Bob potom popísal aj priebeh pristávania s modulom Crew Dragon a zostup z orbitálnej dráhy späť do zemskej atmosféry. „Pristátie bolo niečo viac, ako sme s Dougom očakávali. Ako sme klesali atmosférou, bol som prekvapený, ako všetko rýchlo prebehlo. Iba pár minút po dokončení zážehu sme sa mohli pozrieť von oknom a videli oblaky,“ popísal priebeh zostupu do atmosféry Bob Behnken.

Ako sme zostúpili nižšie v atmosfére, Dragon ožil, naštartoval motory a udržiaval nás v správnom smere, atmosféra začala vydávať hluk, mohli by ste počuť to dunenie zvonku a ako sa stroj snažil kontrolovať, cítite kmitanie v tele. Naše telá boli pripravené na toto prostredie.

Ako sme zostupovali ďalej, motory chŕlili (plamene) takmer neprestajne. Nahral som nejaké audio, no neznie to ako stroj, znie to ako zviera v atmosfére so všetkým vyfukovaním z motorov a atmosférickým hlukom,“ dodal Behnken.

Bob taktiež opísal moment, kedy sa otvorili padáky. V tej chvíli pocítili silné trhnutie a ďalšie nasledovali, nakoľko Crew Dragon bol vybavený dvomi setmi padákov. Spočiatku sa otvorila prvá dvojica padákov a v nižšej výške nad oceánom sa následne otvorili 4 hlavné padáky, ktoré spomalili modul dostatočne na to, aby bezpečne „žblnkol“ do vody.

Zobraziť celú galériu (1)
NASA HQ PHOTO/Flickr

Preťaženie pri zostupe bolo pre astronautov tak vysoké, že mali problémy aj s rozprávaním. Pôsobilo na nich preťaženie až 4,2G. Bob však dokázal vtipkovať aj v takejto situácii a počas pristávania sa „cez zuby“ opýtal Douga: „Dal by si si nejakú kávu?„.

Je ťažké popísať presné pocity, ktoré dvojica prežívala cestou späť na Zem, no podľa Boba je to veľmi podobné ako môžeme vídať vo filmoch, keď sa astronauti cvičia na centrifúge. Počas pristávania sa sústredili aj na výškomer, keď zrazu sa s modulom dostali pod nulový bol, čo ich prekvapilo.

Zobraziť celú galériu (1)
NASA HQ PHOTO/Flickr

Následne však pocítili šplechnutie a špliechanie okolo okien. SpaceX astronautov pripravil na každú situáciu a tím im počas tréningu poskytol aj audio nahrávky z prvej testovacej misie Demo-1. Vďaka tomu tak boli dostatočne pripravení aj na všetky zvuky, ktoré počas misie a návratu na Zem počuli.

Cítili sme sa veľmi pohodlne pri zostupe atmosférou, aj keď sme si pripadali ako vnútri zvieraťa,“ dodal Behnken.

Bob a Doug boli nadšení ako všetko prebiehalo, no SpaceX má ešte na čom pracovať a má pred sebou ďalšie výzvy. Crew Dragon je podľa nich skvelým strojom, ale stále sa nájdu situácie, ktoré nie je možné v simulátore predpokladať.

Zobraziť celú galériu (1)
NASA HQ PHOTO/Flickr

Napriek tomu Doug popísal, že „misia prebehla rovnako ako simulácia, od štartu do konca neboli žiadne veľké prekvapenia„. Dokonca Doug nezaznamenal ani očakávané problémy s udržaním perfektnej kontroly vo väčších výškach atmosféry. „Modul bol skalopevný,“ dodal Hurley, ktorý zložil SpaceX kompliment za to, ako všetko spoločnosť zvládla.

NASA a SpaceX otvorili novú éru vesmírnych letov

Astronautov modul Crew Dragon skutočne veľmi prekvapil a dokázal, že je schopný bezproblémových letov do vesmíru a dostať astronautov na obežnú dráhu a na ISS. NASA aktuálne analyzuje získané dáta z modulu, ktoré jej poslúžia na certifikovanie tohto stroja pre budúce misie.

Vzhľadom na hladký priebeh tejto testovacej misie Demo-2 a plány na ďalšie lety však môžeme už teraz predpokladať, že sa vesmírna agentúra rozhodne udeliť modulu certifikát a spolupracovať so SpaceX na ďalších misiách. Dámy a páni, takto sa začala nová éra vesmírnych letov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom