V minulom roku prišla na svet jedna z najpopulárnejších multiplayerových hier známa ako PlayerUnknown’s Battlegrounds, alebo tiež PUBG. Táto herná pecka sa však onedlho na to stretla so svojim konkurentom, ktorému sa podarilo prebojovať medzi tie najznámejšie hry. Vyhrať Fortnite Battle Royale nie je vôbec jednoduché, no týchto 10 rád rozhodne pomôže zvíťaziť nad protivníkmi aj úplným zelenáčom. 

Je tomu len pár mesiacov, odkedy sa Fortnite Battle Royale stal celosvetovým fenoménom. Táto multiplayerová hra si získala srdcia mnohých hráčov, ktorí majú skutočne množstvo príležitostí ako si ju zahrať. Dostupná je totiž nielen pre desktopové počítače, ale tiež pre herné konzoly Xbox One, PlayStation 4, či dokonca pre smartfóny s operačným systémom iOS. Čoskoro však do príde na svet aj verzia pre Android. Fortnite Battle Royale podobne ako PUBG je čistým bojom o prežitie medzi stovkou protivníkov na jednom ostrove.

Aby nebolo akcie málo, herný priestor sa navyše neustále zmenšuje, pričom dochádza k častejšej interakcii hráčov. Tí majú pri hraní k dispozícii mnoho zbraní, či nástrojov, ktoré majú využiť k jedinému účelu, teda ostať posledným žijúcim avatarom na ostrove. Aby hráč zvíťazil, musí sa najprv zoznámiť s možnosťami hry, aby ich vedel počas akcie zúžitkovať vo svoj prospech. Vďaka týmto radám a trikom sa to môže podariť aj začiatočníkom, ktorí môžu po získaní praxe zvíťaziť nad ďalšími 99 protivníkmi.

Na tréning netreba zanevrieť. Odhalí totiž možnosti hry a zaučí zelenáčov.

Pred každou hrou sa hráči ocitajú v „lobby“, kde si môžu vybrať niekoľko zbraní a stavebných materiálov, pričom sa s nimi môžu naučiť narábať. Pokiaľ niekto nie je dôkladne oboznámený s ovládacími prvkami, môže využiť tento priestor na získanie praxe.

Krompáč je skutočne užitočným pomocníkom. Využívaj ho čo najčastejšie a najmä pri začiatkoch hrania.

Každá postava v hre dostáva nezničiteľný krompáč, s ktorým môže vykonávať množstvo úkonov a zničiť mnoho objektov. Pomocou neho je tiež možné získavať stavebné materiály ako drevo, tehly, alebo železo. Vďaka získaným materiálom si môže hráč vybudovať ochrannú pevnosť, či iné objekty, ktoré mu pomôžu k prežitiu. Najlepším začiatkom v hre je teda zbierať mnoho materiálov a využiť ich pri budovaní.

Získaj skúsenosti budovateľa. S ochranou budov prichádza väčšia šanca na víťazstvo.

Stavanie je kľúčovým prvkom v hre, ktoré pomôže najmä zelenáčom pri ich začiatkoch. Naučiť sa stavať budovy, či mosty v priebehu pár sekúnd totiž môže zachrániť avatara pre istou smrťou pri prestrelke. Všetko však chce svoje skúsenosti, a tak sa nováčikovia musia týmto schopnostiam postavy najprv priučiť. Stavanie je totiž okrem zdravotných balíkov a nápojov jedným z najlepších spôsobov ako prežiť.

Dávaj si pozor na množstvo života a štít postavy.

Ako v mnohých hrách, aj vo Fortnite Battle Royale je najdôležitejšou vlastnosťou množstvo života a ochranný štít. Zdravie a štít môžu hráči dopĺňať pomocou vecí, ktoré by mali zbierať od začiatku kola.

 • Bandáže a lekárničky pomôžu doplniť zdravie hráča, no len druhý z týchto produktov to dokáže doplniť na maximum.
 • Špeciálne nápoje, alebo tiež „Shield potions“ dokážu zase zvýšiť ochranný štít hráča. Ten ho môže doplniť aj mini verziami týchto nápojov, no iba 2 veľké nápoje vrátia ochranu na najvyššiu úroveň.
 • Chug Jug“ zasa doplní zdravie a štít hráča naraz, no jeho konzumácia trvá až 15 sekúnd.
 • Pitie špeciálneho džúsu „Slurp Juice“ bude postave dopĺňať jeden bod života a štítu za sekundu, pričom účinok nápoja je maximálne 25 sekúnd.

Spoznať silné a slabé stránky všetkých zbraní je taktiež veľmi dôležité.

Nenechaj si ujsť
Twitch ma nového rekordéra. Mladík si zahral so svetovými hviezdami a prilákal stovky tisíc fanúšikov

V hre sa nachádzajú rôzne typy zbraní, od obyčajných lukov, až po pušky pre sniperov. Každá zbraň je vhodná do rôznych situácií, a tak by sa hráč mal oboznámiť s ich vlastnosťami.

 • Sniperky sú vhodné najmä pre streľbu na veľkú vzdialenosť, no pri súboji zblízka nie sú príliš efektívne.
 • Brokovnice sú zasa na boj zblízka ako stvorené, no hráč ich musí vedieť použiť aj s istou dávkou agresivity.
 • Útočné pušky je možné využiť pri streľbe do diaľky, ale aj v prípade, že je protivník blízko. Niektoré typy sú v hre dokonca vybavené aj teleskopom.
 • Samopaly dokážu strieľať skutočne rýchlo a sú vhodné najmä na malú vzdialenosť. Pri streľbe na diaľku sú zlým nástrojom ako zabiť nepriateľa.
 • Pištole zasa dokážu byť efektívne pri streľbe na strednú vzdialenosť, no na súboj zblízka je dobré zvážiť inú zbraň.
 • Raketomety a granátomety spôsobujú veľké poškodenia a sú vhodné pre ničenie budov nepriateľa, ktoré zvládnu zbúrať už pár strelami.
 • Luk má síce neobmedzený počet striel, no ide o zbraň, s ktorou celé kolo hráč zrejme neprežije. Je teda dobré mať v zálohe aj silnejšie zbrane.
Granáty a bomby spôsobujú ohromné škody, no treba vedieť, kedy ich použiť.

Každá z týchto zbraní môže byť použitá dvoma spôsobmi, a to na ofenzívny útok, alebo k obrane.

 • Granáty vybuchujú už pár sekúnd po odhodení, no „Boogie“ bomby donútia nepriateľa niekoľko sekúnd tancovať, čím ho robia zraniteľným.
 • Špecialitou je „Port-A-Fort“ granát, ktorý v okamihu hráčovi postaví pevnosť.
 • Impulzný granát zasa vyhodí nepriateľa do vzduchu, no to závisí od uhla, pod ktorým bol hodený. Taktiež ho môže využiť samotný hráč, pokiaľ sa chce rýchlo odpáliť a zaútočiť na protivníkov.
Pokiaľ sa hráč stále zoznamuje s ovládaním, je vhodné si streľbu a budovanie vyskúšať na opustených miestach, kým sa pustí do boja proti ostatným.

Zapájanie sa do súbojov medzi hráčmi nie je vôbec na škodu.

Niekedy je jednoducho najlepším spôsobom naučiť sa hrať Fortnite Battle Royale priama akcia a prestrelky, ktoré donútia hráča prispôsobiť sa. Agresívne hranie môže byť jednou z možností, ako ostať posledným živým avatarom na ostrove.

Pokiaľ v diaľke začuješ nepriateľa so zbraňou, no on sa k tebe nepribližuje, zrejme nie je dosť silný, alebo nemá tú správnu zbraň. V tej chvíli netreba váhať a ísť do protiútoku.

Využi systém opätovného prehrávania. Týmto spôsobom môžeš detailnejšie preskúmať ako zomrela tvoja postava a vyhnúť sa rovnakej chybe v ďalšom kole.

Zobraziť celú galériu (11)
InTheLittleWood/YouTube

Nenechaj si ujsť
Herná pecka známa z počítačov prichádza na Androidy aj iOS. Ponúka zábavné súboje stovky hráčov

Neboj sa skúšať nové veci, lokality a zbrane.

Fortnite Battle Royale je skutočne hrou, ktorej nechýba akcia, ale tiež núti hráča rozmýšľať ako prežiť medzi 99 ďalšími protivníkmi. Pre úspešné víťazstvo sú teda potrebné isté skúsenosti, ktoré je však možné rýchlo získať. Pri hraní sa netreba stále spoliehať na tie isté zbrane, či miesta. Hráči majú k dispozícii veľa možností, ktoré im pomôžu naučiť sa ako prežiť a stať sa tak ešte lepšími. Hrávaš Fortnite Battle Royale?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú