Len nedávno sme ťa informovali o aktuálne prebiehajúcej kauze v Českej republike. Aj u našich susedov sa rozhodli skoncovať s klasickými diaľničnými známkami, pričom tie elektronické by sa mali od roku 2021 kupovať prostredníctvom e-shopu. Ten je však podľa odborníkov a laickej verejnosti predražený, stáť má totiž až 401 miliónov korún (15,9 miliónov eur).

Podľa najnovších informácií však cena klesne až o polovicu, takže celková suma by mala predstavovať približne 200 miliónov korún, vyhlásil podľa portálu E15.cz nový minister dopravy Karel Havlíček. Súčasný minister navyše poukázal na to, že jeho predchodca Vladimír Kremlík neurobil žiadnu procesnú chybu, no požadoval až zbytočne veľké množstvo bezpečnostných opatrení, ktoré celú zákazku predražili.

Systém naprogramovaný za víkend

K predraženému systému sa vyjadrovali aj mnohí podnikatelia z oblasti IT. Medzi nimi bol napríklad aj Jiří Hlavenka, ktorý podobné systémy vytváral, pričom ich cena sa podľa jeho slov nikdy nepohybovala v takých vysokých sumách. Okrem toho nezabudol dodať, že za takýto systém zaplatiť 400 miliónov je čistá šialenosť.

Iný názor nemal ani český podnikateľ Tomáš Vondráček. Ten sa totiž rozhodol usporiadať víkendový hackathon a spolu s ďalšími dobrovoľníkmi sa rozhodli podobný systém naprogramovať úplne zadarmo. To sa im aj podarilo, pričom e-shop (Ferznamka.cz) funguje a používatelia sa môžu oboznamovať s jeho používateľským prostredím. Okrem toho sa na e-shope predávajú symbolické diaľničné známky a výťažok z ich predaja bude venovaný nadácii, ktorá pomáha deťom po ťažkých úrazoch.

Sofistikovaný sledovací systém

Vondráček systém zdarma ponúkol štátu na doprogramovanie, no k tomu s najväčšou pravdepodobnosťou nedôjde. Podľa zistení mal byť totiž celý e-shop len akousi zámienkou pre tajný sledovací systém. Súčasťou projektu mali byť aj kamery, ktoré by na cestách kontrolovali vodičov, ktorí za známku nezaplatili. Namiesto toho, aby systém dokázal automaticky zasielať pokuty, ako je to napríklad u nás, obsahovať mal kamery, ktoré by zhotovovali viacero snímkov.

Jedna zachytí ŠPZ (pre kontrolu zaplatenej známky), ďalšie dve snímky však mali fotografovať kabínu vozidla s celou posádkou v predpísanej kvalite. Fotografie sa pritom mali automaticky ukladať na server po dobu 24 hodín, aby si ich mohli bezpečnostné zložky skontrolovať, prípadne stiahnuť pre svoje ďalšie potreby.

„Ten systém mal vedieť fotografovať registračné značky, z logiky vyplýva, že mal vedieť fotografovať aj viac. A áno, časť bola v utajovanom režime, uviedol pre Seznam Zprávy odvolaný minister Kremlík. V dokumentácii k zákazke sa navyše spomínajú špecifikácie kvality fotografií a ich počet, pričom bolo doporučené, aby sa zákazka vyhla otvorenému výberovému konaniu.

Trestné oznámenie a nová súťaž

Informácie o sofistikovanom sledovacom systéme medzičasom premiér Babiš označil ako nepravdivé a nezmyselné. Navyše podal trestné oznámenie, nakoľko trvá na tom, že zákazka bola naozaj predražená a Štátny fond dopravnej infraštruktúry (SFDI) o nej vládu neinformoval. Zákazku už bola s firmou Asseco Central Europe zrušená bez sankcií, pričom bude nanovo vypísaná nová súťaž.

Českým médiám sa pravdepodobne podarilo odhaliť veľký podvod ešte predtým, ako sa finančné prostriedky stihli minúť. Cena za e-shop má síce klesnúť až o polovicu, no 200 miliónov korún (niečo cez 8 miliónov eur) je stále obrovská suma, keď zoberieme do úvahy fakt, že tím okolo podnikateľa Vondráčka dokázal systém naprogramovať zdarma a za jeden víkend.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom