Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kým u nás fungujú elektronické diaľničné známky už 4 roky, v Českej republike sa na ich zavedenie ešte len čaká. Ako to však pri štátnych zákazkách býva, ani v Čechách sa nezaobišli bez káuz, ktoré zapĺňajú stránky novín po celej krajine. Česi sa tak môžu „tešiť“ na poriadne predražený systém, ktorý ich bude aj sledovať.

Systém za milióny

V Českej republike sa pripravujú na príchod elektronických diaľničných známok, ktoré by mali byť v platnosti od roku 2021. Ministerstvo dopravy oznámilo, že zákazku na výrobu predajného systému získala firma Asseco Central Europe, ktorá ho vytvorí za viac ako 400 miliónov českých korún (15,9 milióna eur), informuje Blesk.cz.

Táto suma však pochopiteľne mnohých ľudí poriadne pobúrila, pričom takto vysokú cenu nechápe ani IT investor Jiří Hlavenka. Ten podľa jeho slov podobné systémy vytváral, pričom ich cena sa nikdy nepochybovala v takých vysokých sumách. K sume majú svoje výhrady aj opoziční poslanci, ktorí sa vyjadrili, že zaplatiť za systém 400 miliónov je šialenosť.

Ako už bolo vyššie spomenuté, systém má fungovať od budúceho roka, pričom má nahradiť súčasné papierové diaľničné známky. Ľudia si ich tak budú môcť zakúpiť cez internete a následne spravovať v aplikácii. Zaujímavosťou však je, že pokuty za nepoužívanie diaľničnej známky nebudú chodiť automaticky poštou ako je to v prípade Slovenska, ale policajti ťa budú musieť zastaviť a skontrolovať na mieste.

V celej kauze zohráva dôležitú úlohu aj IT investor Jiří Hlavenka, ktorý sa na svojom facebookovom profile vyjadril, že s tvorbou podobných systémov má bohaté skúsenosti a preto takej vysokej cene absolútne nerozumie.

„Kedysi som mal podiel v najväčšom producentovi e-shopov v Českej republike, ostravskej firme NetDirect. Naprogramovali, sprevádzkovali, rozvíjali, udržovali sme cez 3 000 e-shopov, vrátane tých najväčších v Čechách, na Slovensku a v Nemecku. E-shopy s desiatkami tisíc položiek, s integráciou SAP, jednoducho na čokoľvek čo si spomeniete.

E-shopy s konfigurátormi autodielov (jedna z najzložitejších problematík vôbec), e-shopy online napojené na desiatky dodávateľov s automatickou aktualizáciou sortimentu a cien, dropshipping. E-shopy s digitálnym tovarom (niečo podobného ako e-shop so známkami). Prvý e-shop Alzy bol dielom našich ľudí. Všetko na čo si spomeniete.

Celkové tržby firmy za celú dobu keď som tam bol sa ani len neblížili k nižšie uvedenej čiastke (400 miliónov Kč) pre jeden e-shop s tromi sortimentnými položkami. Áno, raz tu bude lepšie. Ale neviem či sa toho dožijem,“ uviedol Hlavenka vo svojom statuse.

Tento status rozpútal na Facebooku veľkú diskusiu, pričom si vyslúžil až vyše 400 komentárov. Hlavenka za tento záujem poďakoval a dodal, že podobných zákaziek sa v štátnom IT sektore objavuje viac, pričom ich počet odhadol na niekoľko stoviek.

Ide to aj zdarma a za jeden víkend

Kauza nenechala chladného ani ďalšieho českého podnikateľa a majiteľa reklamnej agentúry WMC Grey a digitálnej agentúry Actum, Tomáša Vondráčka. Ten zorganizoval hackathon #ZNAMKAMARADA. Celé to začalo verejnou výzvou na Vondráčkovom LinkedIn profile, pričom touto cestou žiadal ľudí, aby spolu s ním celý systém e-shopu na diaľničné známky zdarma naprogramovali, informuje Hybrid.cz.

Týmto spôsobom sa Vondráček snažil poukázať na to, že celá zákazka za 400 miliónov českých korún je absurdná, pričom rovnaký systém dokáže pár schopných ľudí naprogramovať za jeden víkend. Na hackathon boli pozvaní taktiež zástupcovia verejnej správy a premiér Andrej Babiš. Tímu, ktorý sa skladal zo 60 ľudí sa nakoniec podarilo vytvoriť e-shop na predaj diaľničných známok úplne zdarma a za jeden víkend.

Vytvorili tak plne funkčný portál Ferznamka.cz, ktorý však nie je napojený na štátny register. V tomto prípade tak ide o ukážku, že celý systém je naozaj extrémne predražený a ide o to aj oveľa rýchlejšie a lacnejšie. Na portály sa teraz predávajú symbolické diaľničné známky, aby si používatelia mohli vyskúšať celé používateľské prostredie či platobnú bránu. Výťažok z predaja je následne venovaný nadácii Kolečko, ktorá pomáha deťom po ťažkých úrazoch, informuje eTrend.

Zámienka za sledovací systém

Aby toho nebolo málo, tak portál Seznam Zprávy prišiel na ďalšie zarážajúce zistenia. E-shop na diaľničné známky mal byť totiž len „zámienkou“ pre tajný sledovací systém. Ako sa ukázalo, samotný e-shop bol len malou zložkou veľkého projektu. Na vlnu kritiky už doplatil bývalý minister dopravy Vladimír Kremlík. Celú kauzu sa tak snaží zachrániť nový minister Karel Havlíček spolu s premiérom Babišom.

Podľa zistení malo ísť o veľmi sofistikovaný sledovací systém, ktorý Ministerstvo dopravy pripravovalo v spolupráci s tajnými službami a políciou. Systém mal dokázať fotografovať poznávacie značky vozidiel, pričom naviac mal vyhotovovať ďalšie fotografie vodiča a spolucestujúcich. Toto podozrenie potvrdil pre Seznam Zprávy odvolaný minister Kremlík.

„Ten systém mal vedieť fotografovať registračné značky, z logiky vyplýva, že mal vedieť fotografovať aj viac. A áno, časť bola v utajovanom režime,“ uviedol bývalý minister. Podľa zdrojov z bezpečnostnej komunity nešlo len o klasický systém na zaznamenávanie poznávacích značiek, no kamery mali vyhotovovať rovno tri fotografie celej posádky.

Jedna zachytí ŠPZ (pre kontrolu zaplatenej známky), ďalšie dve takzvané pohľadové snímky však fotografujú kabínu vozidla s celou posádkou v predpísanej kvalite. Fotografie sa majú ukladať na server, pričom sa tam majú uchovávať minimálne ďalších 24 hodín, aby si ich mohli bezpečnostné zložky skontrolovať alebo stiahnuť.

Zobraziť celú galériu (3)
Ilustračný,Pixabay

Celá kauza je o to vážnejšia, že dokumentácia k zákazke bola v utajovanom režime. Portál Seznam Správy však disponuje dokumentami, v ktorých sa spomínajú špecifikácie kvality fotografií a ich počet. Taktiež vraj bolo doporučené, aby sa zákazka vyhla otvorenému výberovému konaniu. Ako to už pri podobných kauzách býva, zodpovedné inštitúcie sa odvolávajú na zákonnosť a od celého prípadu dávajú ruky preč.

„Jediné čo chceme a na čo máme nárok sú registračné značky vozidiel,“ uviedol pre Seznam Správy policajný prezident Jan Švejdar. Polícia chce podľa neho využívať fotografie vyhotovené systémom na kontrolu zaplateného poplatku za diaľničnú známku a na pátranie po vozidlách. „Táto požiadavka polície si nevyžaduje žiadne ďalšie úpravy systému ani dodatočné náklady,“ dodal Švejdar.

Zrušená zákazka a trestné oznámenie

Informácie o sofistikovanom sledovacom systéme medzičasom premiér Babiš označil ako nepravdivé a nezmyselné. Podľa ministra dopravy Karla Havlíčka ide o fantasmagóriu, nakoľko sa postupovalo podľa zákona a bezpečnostné zložky nemali žiadne špeciálne požiadavky, ktoré by sa líšili od tých bežných na letiskách.

Havlíček ďalej dodal, že hlavnou požiadavkou zo strany bezpečnostných služieb bolo ochrániť vozidlá bezpečnostných služieb, čo je úplne normálne. Tieto vozidlá musia mať určité prvky ochrany a taktiež musia byť zabezpečené. Pokiaľ by sa k tomuto kroku nepristúpilo, mohla by sa do určitej miery ohroziť bezpečnosť, informuje Echo24.

Zobraziť celú galériu (3)
Český premiér Andrej Babiš, SITA

Tieto slová však nemožno označiť za príliš dôveryhodné a pravdepodobnejšie je, že sa celú kauzu snažia smerovať do stratena. Najnovšie však premiér Andrej Babiš podal trestné oznámenie, nakoľko trvá na tom, že zákazka bola naozaj predražená a Štátny fond dopravnej infraštruktúry (SFDI) o nej vládu neinformoval. Minister dopravy, Karel Havlíček už stihol zákazku so spoločnosťou Asseco Central Europe zrušiť bez sankcií pre štát. Súťaž bude podľa premiéra vypísaná nanovo.

Zdá sa, že českým médiám spolu s ľuďmi, ktorým nie je ľahostajné narábanie s verejnými financiami, sa podarilo odhaliť a prekaziť obrovský podvod. Týmto spôsobom ušetrili nemalé finančné prostriedky a zároveň ukázali, že podobný systém je možné zhotoviť len za jeden víkend a úplne zadarmo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú