Aplikáciu CCleaner si obľúbilo mnoho používateľov Windowsu, ktorí môžu pomocou neho premazávať staré registre či nepotrebné súbory. Microsoft však mal podľa niektorých webov zdieľané odkazy na program v diskusiách na oficiálnych fórach automaticky zablokovať. CCleaner sa mal dostať na čiernu listinu, avšak tieto informácie sú mylné, informuje HTNovo

Program CCleaner má vo svojich počítačoch s operačným systémom Windows nainštalovaný množstvo používateľov. Napriek svojej popularite sa stal terčom zákazu, ktorý naň teraz uvalil Microsoft. Práve takéto informácie sa objavili v posledných dňoch aj v niektorých českých a slovenských médiách, no opak má byť pravdou a program na čiernom zozname nie je. Spoločnosť totiž nemá disponovať žiadnym zoznamom, ktorý by obsahoval 11 zakázaných domén, vrátane odkazu na CCleaner, informoval aj MSPoweruser s odvolaním na HTNovo

Nesprávne informácie hovorili o zákaze CCleaner na fórach Microsoftu

Softvér je kompatibilný so systémami Windows 10, Windows 8.1, Windows 7 a dokonca aj s Windows Vista a Windows XP. Doteraz zaznamenal podľa údajov na oficiálnom webe až 2,5 miliardy stiahnutí. Dokonca sa mal tento program stať nástrojom na šírenie malvéru. CCleaner pred časom odkúpila česká bezpečnostná firma Avast.

Nenechaj si ujsť
800 miliónov používateľov Windows 10 čaká obrovská zmena. Microsoft zmení spôsob inštalovania aktualizácií

Neskôr sa však začali objavovať sťažnosti používateľov, ktorým mal byť antivírus Avast nainštalovaný cez CCleaner do počítačov bez ich vedomia. Stále sa napriek tomu jedná o využívaný program. Nesprávne interpretované informácie tak mohli viesť k šíreniu nepravdivých správ o tom, že spoločnosť automaticky cenzuruje odkazy na tento program.

Microsoft program nezakázal

Samotný Microsoft totiž používateľom neodporúča inštalovať a používať podobné aplikácie tretích strán. Na oficiálnych fórach spoločnosti totiž nie je možné stanoviť presné schopnosti každého používateľa pri používaní nástrojov na optimalizáciu a údržbu operačného systému.

Microsoft potvrdil, že produkt CCleaner bol na zoznam nepodporovaných aplikácií zaradených chybne. Microsoft teraz pracuje na náprave problému,“ informovala nás Aneta Šeráková zo spoločnosti Avast.

Vo výsledku tak môže neskúsený majiteľ zariadenia s Windowsom a takýmto programom napáchať viac škody ako úžitku. Microsoft teda naďalej ľuďom odporúča iba možnosti spojené s pôvodnými nastaveniami jeho systému a oficiálnym odporúčaniami či návodmi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP