Nové aktualizácie systému Windows 10 dokážu neraz napáchať neplechu a často sa mnoho používateľov po inštalácii sťažuje na rôzne nedostatky a problémy. To však chce Microsoft vyriešiť možnosťou, ktorá bola známa ešte v systéme Windows 7, no v ďalšej verzii svojho operačného systému ju firma zavrhla. Na jar budúceho roka príde pre Windows 10 update, ktorý rozdelí nadchádzajúce aktualizácie aj na voliteľné inštalačné balíky, informoval Bleeping Computer.

Ešte vo Windows 7 umožnil Microsoft inštalovať aj voliteľné balíky, ktoré zväčša obsahovali nové verzie rôznych driverov, NET framework a ďalších súčastí systému. Používateľ tak mal možnosť vybrať si konkrétny balík podľa svojho uváženia. Windows 10 však túto možnosť nemá, no to sa sčasti zmení už na jar 2020.

Microsoft prinesie používateľom väčšiu slobodu pri inštalovaní aktualizácií

S vydaním novej verzie systému Windows 10 20H1 príde aj možnosť inštalácie voliteľných aktualizácií, ktoré nebudú obsahovať bezpečnostné záplaty a môžu obsahovať nové drivery či funkcie. Systém potom v nastaveniach aktualizácií zobrazí aj možnosť „Zobraziť voliteľné aktualizácie“ pod tlačidlom „Vyhľadať aktualizácie“. Používatelia zariadení s Windows 10 tak budú mať opäť väčšiu slobodu a možnosť rozhodnúť sa, ktoré nové balíky nainštalujú, no nie ako pri Windows 7.

Nenechaj si ujsť
Microsoft predstaví nový vzhľad. Zmenia sa kľúčové súčasti Windows 10

Mnohokrát boli totiž príčinou problémov s aktualizáciami Windowsu 10 práve inštalačné balíky driverov, ktoré spôsobili napríklad problémy so zvukom či Bluetooth pripojením. V staršej „sedmičke“ boli totiž drivery či aktualizácie NET framework zaradené do kategórie voliteľných. Vo Windowse 10 podľa Microsoftu stále ostanú súčasťou automatických aktualizácií a používateľ si bude môcť vybrať iba niektoré z dostupných balíkov, informuje Forbes. K dispozícii bude aj možnosť, ktorá zakáže automatickú inštaláciu aktualizácií pre drivery, avšak táto zmena môže zariadeniam spôsobiť ďalšie problémy.

Nové aktualizácie pre Windows 10 totiž obsahujú aj balíky driverov, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie so systémom. Pokiaľ by teda v automatickej aktualizácii bol niektorých z nich vynechaný, môže spôsobiť rôzne problémy. Nová verzia Windows 10 20H1 tak na jar budúceho roka vo výsledku prinesie iba malé zmeny, pretože väčšina kľúčových balíkov s bezpečnostnými záplatami a dôležitými vylepšeniami driverov bude stále súčasťou automatických aktualizácií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP