Trump a jeho kancelária predvčerom podpisovala rozhodnutia, týkajúce sa obmedzení viacerých čínskych technologických spoločností, ktoré by mali nabrať na účinnosti 20. septembra. The Verge však informuje o možnom dopade zákazu komunikačnej aplikácie WeChat, ktorý môže mať ešte tragickejší dopad ako TikTok.

Dôvodom zásahu americkej vlády je hneď niekoľko bezpečnostných nástrah najpopulárnejšej četovacej aplikácie v Číne. Web Citizen Lab sa komplexne pozrel na všetky nebezpečenstvá prameniace z tejto aplikácie. Medzi najzávažnejšie zistenia patrí:

  • dohľad nad komunikáciou, ktorý bol prvotne vyhradený len pre účty registrované v Číne je vykonávaný aj na účtoch ostatných krajín
  • zdieľané dokumenty a obrázky podliehajú kontrole aj v komunikácií medzi účtami s iným ako Čínskym pôvodom. Pri súboroch sa analyzuje obsah, ktorý by mohol byť v Číne politicky citlivý
  • takto označené súbory a dokumenty tak budujú systém cenzúry aplikácie WeChat
  • nie je úplne jasné, ako Tencent používa údaje používateľov, ktorí sú registrovaní mimo Číny
  • Reakcia spoločnosti Tencnet na podnety k objasneniu zistených náležitosti neboli dostačujúce

Príklad politickej cenzúry aplikáce WeChat/Citizen Lab

Spoločnosť Tencent je materskou firmou WeChatu a patrí medzi najväčšie svetové technologické firmy. Zároveň má podiel vo viacerých herných a hudobných štúdiách, čo ju stavia do pozície väčšej spoločnosti ako ByteDance, pod ktorý patrí TikTok.

Tencent má nezanedbateľný podiel aj v Snap (vydavateľ Snapchatu), Blizzard alebo Spotify, ktoré sú síce mimo záber Trumpovej dohody, no v budúcnosti sa môžu objaviť náležitosti, na ktoré používatelia týchto aplikácií doplatia.

Nová dohoda má potenciál ovplyvniť moho svetových spoločností

Momentálne je však v plnom zábere len aplikácia WeChat. Tá patrí medzi zásadné komunikačné nástroje v Číne a vo svojej podstate aplikácia obsahuje hneď niekoľko nástrojov na spracovanie platieb. Vďaka tomu dokáže mnoho čínskych spoločností fungovať exkluzívne len skrz WeChat.

V akej miere Trump obmedzí WeChat, zatiaľ nie je známe, keďže podpisovaná dohoda má široký záber, odvolávajúci sa na medzinárodný ekonomický zákon zakazujúci transakcie súvisiace s WeChat medzi akoukoľvek osobou alebo subjektom v Spojených štátoch.

Google Play

Práve to môže ovplyvniť mnoho súčastí spoločnosti Tencent, ktoré zasiahnu ako banky, tak aj obchody s aplikáciami, kde figuruje čínska firma. Toto je čiastočný zoznam toho, kde má firma Tencent podiel:

  • Tencent patrí 100 % spoločnosti Riot Games – League of Legends
  • Tencent je najväčším investorom Epic Games, kde má 40 % podiel – Fortnite a Unreal Engine
  • Spoločnosť je 80 % vlastníkom Supercell – Clash of Clans
  • Spoločnosti patrí 11 % vývojárskeho štúdia Bluehole – mobilná verzia PUBG
  • Tencent má nezanedbateľný podiel v Blizzarde, Ubisofte, PlatinumGames, rovnako spoločnosť uzavrela 1,5 miliardovú dohodu s NBA na streamovanie zápasov, patrí jej 12 % Snapchatu a ako investor figuruje v mnohých ďalších spoločnostiach populárnych aj na americkom trhu

Ako sme vysvetili vyššie, dohoda o obmedzení aplikácie WeChat nemusí nutne znamenať, že to v budúcnosti ovplyvní všetky aplikácie patriace pod materský Tencent. To rovnako potvrdil aj reportér LA Times Sam Dean na Twitteri.

Najväčšieho ohrozenia sa tak môže dočkať práve videoherný segment, ktorý v mnohých prípadoch stavia na mikrotransakčnom modeli.

Nenechaj si ujsť
Česko riešilo bizarný problém s recykláciou zariadení Samsung. Čo za tým stálo a ako je to na Slovensku?

Do nemilej pozície môže byť postavený aj Apple, ktorý napríklad nesprístupní WeChat v App Store. Absencia aplikácie WeChat v prípade iPhonov v Číne by mohla mať obdobný dopad, ako Huawei bez Google služieb u nás.

Otázkou tak je, v akej miere dohoda ovplyvní počínanie spoločnosti stojacej za WeChat a ak americká vláda dokáže takto znemožniť gigantickú čínsku firmu, na povrch putuje otázka, ktorá spoločnosť zastrešovaná firmou Tencent bude ďalšou na rade?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom