Sankcie voči Huaweiu zo strany USA zapríčinili, že gigant nemôže využívať Google služby. V Českej republike sa ale bude tento hendikep snažiť vyrovnať Seznam vďaka novému strategickému partnerstvu.

Portál Lupa.cz nedávno upozornil na nové partnerstvo, ktoré u našich severozápadných susedov vzniklo medzi čínskym výrobcom a tamojšou internetovou jednotkou Seznam.cz. V súčasnosti smartfóny Huawei vďaka sankciám zo strany USA prichádzajú bez Google služieb, ktoré sa gigant snaží nahradiť vlastnými alternatívami.

Zobraziť celú galériu (1)
Dávid Igaz / FonTech

V prípade Českej republiky to teda znamená, že lokálnu podporu v tomto smere vďaka novopodpísanej zmluve prevezme portál Seznam. Modely P40 / P40 Pro / P40 Lite budú mať štandardne prednastavený prehliadač od Seznamu, pričom predinštalované budú aj aplikácie ako Mapy.cz, Novinky.cz, Seznam.cz, spravodajstvo Seznamu, Televízia Seznam či Email.cz.

Seznam začal spolupracovať s Huawei ako jedna z prvých českých spoločností. Okrem neho sú to aj spoločnosti Alza, Livesport či CZC. Od zahájenia sankcií voči Huaweiu zo strany USA sa čínsky gigant snaží nájsť developerov na lokálnych trhoch, ktorí  by mohli nahradiť Google služby a vyplniť priestor v jeho proprietárnom obchode s aplikáciami AppGallery.

V prípade Českej republiky by mal obchod AppGallery obsahovať už viac ako 110 lokálnych aplikácií. Čo sa týka Slovenska, tento počet je nižší a aktuálne máme viac ako 65 aplikácií v obchode. V prípade Seznamu je nové spojenectvo dôležité, nakoľko súboj s Googlom v Česku prehráva s podielom nad 80 % v prospech amerického giganta.

Seznam má však jednu veľkú nevýhodu. Google totižto tlačí svoje služby zákazníkom prostredníctvom platformy operačného systému Android. Keďže Seznam vlastnou platformou operačného systému nedisponuje, jeho spolupráca s Huawei, ktorý je aktuálne napriek sankciám svetovou dvojkou (občas aj jednotkou) v predaji smartfónov, určite prinesie lepšie postavenie voči gigantovi z USA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom