Susedné Česko od začiatku augusta trápi nezvyčajný problém. Zariadenia Samsungu odmietajú zberné dvory vziať. Dôvodom má byť zvýhodňovanie jednej z firiem zabezpečujúcej zvoz elektroodpadu. Na tento problém upozornil v Česku denník iDnes.cz. Zisťovali sme, aká je situácia s elektroodpadom Samsungu na Slovensku.

V prípade elektroodpadu sa na zber sústredia zberné dvory, ktoré majú na starosť použité smartfóny, televízory a iné zariadenia zozbierať a následne ich zvážajú špecializované firmy.

V Česku sú to spoločnosti Rema a Asekol, ktorá pôsobí aj u nás na Slovensku a spolupracuje so Samsungom pri zbere elektroodpadu.

Česi majú problém s odovzdaním starých zariadení Samsungu

U našich susedov kvôli sporom medzi firmami odmietajú zberné dvory prevziať elektroodpad Samsungu. Majitelia starej elektroniky sa tak musia zariadení zbavovať omnoho komplikovanejším spôsobom. Môžu elektroodpad poslať poštou alebo počkať na kuriéra, ktorý ho preberie. V takom prípade si však počkajú vyše týždňa.

Posielanie poštou má svoje obmedzenia. Podľa inštrukcií, ktoré dostal reportér denníka iDnes.cz, nesmú byť strany balíka na odoslanie dlhšie ako 35 cm, čo je však v prípade odovzdania starého televízora veľkou prekážkou, o odovzdávaní chladničky ani nehovoriac. Takýto spôsob by tak bolo možné využiť najmä v prípade menšej elektroniky.

Pri odbere starého zariadenia kuriérom je potrebné zabaliť produkt určený na odovzdanie do krabice s pravidelnými tvarmi, teda nepoškodeného kartónu, a ten následne prelepiť páskou. Na kuriéra si však môžu ľudia počkať až 10 dní. Situácia je teda značne komplikovaná a ľudia, ktorí chcú odovzdať starý produkt Samsungu v Česku v zberných dvoroch len tak nepochodia.

Ťahanice medzi firmami má vyriešiť ministerstvo

Príčinou má byť exkluzívna zmluva, ktorú Samsung uzavrel so spoločnosťou Rema pre zvoz jeho elektroodpadu. Druhá spoločnosť Asekol tak za zvoz nedostáva zaplatené, a to už od januára, hoci je to práve táto firma, ktorá zabezpečuje zvoz elektroodpadu z väčšiny zberných dvorov v Česku.

Podľa predsedu predstavenstva, ktorý sa k tejto téme vyjadril pre denník iDnes.cz, spracúvala firma odpad pol roka na vlastné náklady. České Ministerstvo životného prostredia preto kvôli tomuto problému zvolalo schôdzu, na ktorej malo celú situáciu vyriešiť.

Podľa nedávnych informácií ČTK a českého ministerstva sa našlo riešenie, vďaka ktorému sa zaistí zvoz elektroodpadu Samsungu zo všetkých zberných dvorov. Spoločnosť Rema sa totiž zaviazala odvážať odpad aj zo zberných dvorov, s ktorými nemá uzavreté zmluvy a zároveň bude podpisovať zmluvy s ďalšími.

Samsung v Česku však ľudí ubezpečuje, že spoločnosť Rema má dostatočne veľkú infraštruktúru a je pripravená na zvoz elektroodpadu Samsungu zo všetkých zberných dvorov, z ktorých ich odmietne prevziať Asekol. Zároveň poukázal na to, že Asekol mal mať k dispozícii dostatok financií určených na spracovanie a recykláciu elektroodpadu značky, firma však uvádza, že to vykonala na vlastné náklady.

Aká je situácia na Slovensku?

U našich susedov sa tak viedli nepríjemné ťahanice o to, kto sa o elektroodpad Samsungu postará. Zaujímalo nás však, aká je situácia u nás na Slovensku.

Spätný zber elektrospotrebičov značky Samsung na Slovensku prebieha bez komplikácií. Samsung Electronics Czech a Slovak na Slovensku plní svoje povinnosti prostredníctvom kolektívneho systému Asekol SK. Ten je zodpovedný za spätný zber a recykláciu elektroodpadu.

Zber sa realizuje prostredníctvom zbernej siete, ktorá je tvorená zbernými dvormi, mobilnými zvozmi z miest a obcí, predajňami a servismi elektrospotrebičov. Pre firmy, inštitúcie a školy je možný individuálny odvoz väčšieho množstva aj nadmerne veľkého elektroodpadu,“ informoval redakciu FonTech.sk vo vyjadrení Dávid Sahula, hovorca Samsungu.

Na Slovensku sa tak majitelia zariadení Samsung nemusia obávať podobnej situácie ako v Česku, ktorá sa medzičasom zlepšila. Staré elektrospotrebiče Samsungu je teda možné odniesť do všetkých zberných dvorov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú