Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čínska spoločnosť ByteDance predložila Bielemu domu novú ponuku. Ako informuje agentúra Reuters, súhlasila s ponukou úplného odpredaju aplikácie TikTok pre americký trh v snahe zachrániť jej používanie v USA.

Aktualizácia informácií 03.08.2020

Po novom sociálnu sieť TikTok v USA mohla spravovať americká firma, ktorá zároveň ponesie zodpovednosť aj za používateľské dáta. V posledných dňoch sa odpredaj skloňoval najmä so spoločnosťou Microsoft, ktorá ešte pred niekoľkými hodinami vykazovala k odkúpeniu skôr neutrálny postoj.

Včerajšia oficiálna správa Microsoftu však naznačuje, že odkúpenie americkej divízie TikToku nie je úplne nereálnym cieľom. Podľa všetkého je technologický gigant myšlienke kúpiť a následne aj prebrať právnu zodpovednosť čínskej sociálnej sieti viac než naklonený.

Microsoft diskutuje ako s americkou vládou, tak aj s materskou spoločnosťou ByteDance a definitívnemu stanovisku by malo malo dôjsť do 15. septembra. Oficiálne stanovisko rovnako obsahuje informácie o povahe dohody, ktorá zohľadní TikTok nielen v USA, ale aj v Kanade, Austrálii a na Novom Zélande.

Flickr

Správa na webe Microsoftu nenaznačuje, ako toto zakúpenie ovplyvní ostatné kontinenty, kde používateľská základňa aplikácie rozhodne nie je zanedbateľná. Správa prekvapivo obsahuje aj informácie o možnej spolupráci Microsoftu s ostatnými investormi.

Zásadnou súčasťou dohody americkej vlády, Microsoftu a ByteDance bude aj právne zabezpečenie, aby všetky osobné údaje poskytnuté používateľmi TikToku v Spojených štátoch ostali na tomto území. Nezabúda sa ani na doterajšie počínanie aplikácie, na základe čoho sa zabezpečí zneškodnenie všetkých doterajších údajov mimo USA hneď po transformácii.

Pôvodný článok

Informácie o odpredaji TikToku v USA síce nie sú oficiálne, avšak potvrdili ich dva nemenované zdroje. ByteDance pôvodne ponúkala USA iba väčšinový podiel, po novom však ponúkli úplný predaj TikToku pre americký trh.

Tieto kroky sú reakciou na slová Donalda Trumpa, ktorý uviedol, že zakáže v Spojených štátoch čoraz populárnejšiu aplikáciu potom, ako americké úrady prejavili obavy z aplikácie. Šušká sa totiž, že by mohla  slúžiť ako nástroj pre čínsku spravodajskú činnosť.

Po novom by teda sociálnu sieť TikTok v USA mohla spravovať americká firma, ktorá zároveň ponesie zodpovednosť aj za používateľské dáta. Aj keď nie je isté, ktorá firma to bude, dokonca ani to, či to bude len jedna alebo viac spoločností, najčastejšie sa spomína Microsoft.

Ako informuje The Irish Times, prezident USA na palube lietadla Air Force One ešte v piatok povedal novinárom: „Čo sa TikToku týka, v Spojených štátoch ho zakazujeme.“ Malo sa tak stať už v sobotu, no podľa slov Petra Navarru, riaditeľa obchodnej politiky Bieleho domu, má Trump v týchto veciach konať nedeľu alebo v pondelok.

Nenechaj si ujsť
Slovenská polícia varuje pred TikTokom. Mladí ľudia si na ňom neuvedomujú riziká

Biely dom však odmietol komentovať situáciu o odpredaji TikToku. Microsoft a rovnako aj vývojári ByteDance sa dokonca rozhodli na otázky agentúry Reuters neodpovedať. TikTok bol ohodnotený na 50 miliárd amerických dolárov (približne 42 miliárd €), čo sa spoločnosti ByteDance zdalo veľmi málo.

TikTok v Číne

Aplikácia TikTok je známa po celom svete, najmä v Európe a USA. V Číne si však záujemcovia túto aplikáciu stiahnuť nemôžu. V domácej krajine ByteDance spravuje verziu sociálnej siete s názvom Douyin a používa pritom rovnaké logo, no v Obchode Play ju nenájdeme. Aplikácia je distribuovaná priamo ako inštalačný .apk balíček.

Problémy nielen v USA

TikTok však nebojuje iba o zotrvanie na trhu v USA. Napríklad India koncom júna zablokovala takmer 60 aplikácií od čínskych vývojárov vrátane TikToku, nakoľko vraj predstavujú pre krajinu hrozbu. Sociálnej sieti však nepomáha ani množstvo správ o neoprávnenom a príliš častom čítaní schránky na zariadeniach s iOS, o ktorom sme informovali dávnejšie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú