Tesla pracuje na novom senzore detekcie pohybu, ktoré odhalí zabudnuté dieťa v aute. Ako informuje Reuters, Tesla už požiadala Federálnu komisiu pre komunikáciu (FCC), aby schválila senzor, ktorý zabráni tomu, že rodič zabudne na dieťa v aute.

V poslednej dobe pribúda množstvo prípadov, kedy rodičia zabudnú svoje dieťa v aute. Táto situácia sa často končí tragicky najmä počas horúcich dní, kedy sa auto rýchlo rozpáli a dieťa zomrie na následky prehriatia. Týmto prípadom však môže nadobro odzvoniť najmä vďaka Tesle, ktorá pracuje na senzore pohybu s milimetrovými vlnami.

Práve vysoká frekvencia vĺn je dôvod, prečo musí kalifornská automobilka žiadať o povolenie FCC. Existujúce pravidlá totiž povoľujú senzory s nižšími úrovňami výkonu. Zariadenie má využívať štyri vysielacie a tri prijímacie antény poháňané radarovou jednotkou.

Zobraziť celú galériu (2)
u/SSChicken / Reddit

Tesla tvrdí, že ich technológia má výhody oproti iným systémom snímania, ako sú kamerové systémy či systémy detekcie cestujúcich na sedadle. Radarový systém s vyššou frekvenciou vĺn dokáže „vidieť “ cez mäkké materiály, ako napríklad deka, ktorou je dieťa zakryté. Rovnako dokáže rozlíšiť medzi dieťaťom a neživým predmetom, čím sa znižuje pravdepodobnosť falošných poplachov.

Prevencia aj pred krádežami

Tesla vo svojej žiadosti uviedla, že nový senzor by mohol znížiť nielen počet prípadov zabudnutého dieťaťa vo vozidle, ale aj ochranu cestujúcich pred zranením vďaka pokročilému rozvinutiu airbagov pri náraze či dokonca zlepšenie systémov prevencie proti krádeži, informuje The Verge.

Nenechaj si ujsť
Tesla pracuje na novej generácii čipsetu pre autonómne riadenie. Spojila sa so známym výrobcom

Presnejšie by sa taktiež určilo, kedy má vozidlo upozorniť na nepripútané bezpečnostné pásy. V súčasnosti totiž môže vozidlo upozorňovať na nezapnuté pásy aj vtedy, ak je na sedačke položený akýkoľvek ťažší predmet.

Problémom sa nezaoberá iba Tesla

Senzor, ktorý aktivuje alarm, keď sa v aute zabudne na dieťa alebo zviera, predstavili vedci z Kanady ešte minulý rok. Senzor využíva umelú inteligenciu, ktorá vyhodnocuje situáciu a rozhodne o prípadnom spustení alarmu. Viac si o ňom môžeš prečítať v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom