So rozšírením nového vírusového ochorenia označeného ako COVID-19 sa na internete začali rýchlo šíriť aj rôzne dezinformácie a hoaxy, ktoré môžu byť nesmierne nebezpečné a môžu vyvolávať strach či paniku. Pre podvodníkov sú najlepšími nástrojmi na zdieľanie takýchto falošných informácií veľké sociálne siete, ktoré používajú miliardy ľudí.

Najväčší hráči v tomto odvetví sa teraz na žiadosť Bieleho domu v USA spojili, aby zabránili šíreniu dezinformácií. Veľké sociálne siete, Microsoft a ďalší uzavreli dohodu, vďaka ktorej budú spolu bojovať proti podvodom a dezinformáciám o COVID-19 na internete, informoval TechCrunch.

Podvody a dezinformácie o koronavíruse neustále pribúdajú. Ľudia sa mnohokrát môžu na internete stretávať s hoaxmi a klamstvami v súvislosti s novým vírusovým ochorením, ktoré zasiahlo desiatky krajín po celom svete, vrátane Slovenska. Sociálne siete patriace pod Facebook preto začali ľudí pri vyhľadávaní informácií o koronavíruse odkazovať na oficiálne inštitúcie a Svetovú zdravotnícku organizáciu.

Samotný Facebook chcel pritom zakázať aj reklamy a obsah súvisiaci s predajom predražených zdravotníckych pomôcok a rúšok, chcel zakázať podvodné stránky a skupiny orientované na COVID-19.

Tento plán mu však nevyšiel a príspevky tohto druhu sa šíria ďalej. Nedávno sme informovali o nástrahách, ktoré na ľudí na internete číhajú aj v týchto dňoch a metódach kybernetických útočníkov, ktorí neváhajú využiť aktuálne dianie vo svoj prospech.

Giganti spojili sily. Výsledok spolupráce je zatiaľ otázny

V jednote je sila, a to si uvedomujú aj najväčší giganti v odvetví sociálnych sietí a technológií. Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Reddit, Twitter a YouTube preto uzatvorili dohodu, v ktorej sa zhodli na boji proti šíreniu dezinformácií o koronavíruse.

Takáto spolupráca je výsledkom rokovaní a žiadosti Bieleho domu, ktorý tieto spoločnosti požiadal, aby zastavili šírenie konšpiračných teórií na internete, informoval Politico.

Nenechaj si ujsť
Online služby zažívajú obrovský nápor. Microsoftu padali servery

Generálny riaditeľ WHO (Svetová zdravotnícka organizácia), Tedros Adhanom Ghebreyesus, vo svojom vyjadrení počas konferencie v Mníchove ešte v polovici februára informoval, že svet čelí nielen epidémii (neskôr bol korovnavírus prehlásený za pandémiu), ale aj rýchlemu šíreniu dezinformácií, ktoré sa medzi ľudí dostávajú ešte rýchlejšie ako samotné ochorenie.

Biely dom pritom o pomoc požiadal aj ďalšie spoločnosti ako Amazon, Apple, IBM a Cisco. Účastníci tejto novej dohody tak teraz budú navzájom spolupracovať a spoja sa aj so zdravotníckymi agentúrami po celom svete, aby zabránili vzniku a šíreniu dezinformácií.

„Pomáhame miliónom ľudí zostať v spojení a zároveň spoločne bojovať proti podvodom a dezinformáciám o víruse, zvyšovať autoritatívny obsah na našich platformách a zdieľať dôležité aktualizácie v koordinácii s vládnymi zdravotníckymi agentúrami na celom svete. Vyzývame ďalšie spoločnosti, aby sa k nám pripojili pri práci na tom, aby boli naše komunity zdravé a bezpečné. “ – znie v dohode.

Dohoda spoločností ale nehovorí o tom, akým spôsobom plánujú sociálne siete a technologické firmy spolupracovať v boji proti dezinformáciám. Niektoré z nich už pritom začali s vlastnými opatreniami, no nie vždy sú účinné. Dôkazom toho môže byť Facebook.

Napriek tomu spolupracujú na odstránení informácií, ktoré môžu ohroziť informovanosť verejnosti o koronavíruse. Výsledky ich snaženia ale ukáže až prax a skutočnosť, že by sa dezinformačné príspevky prestali na internete a sociálnych sieťach objavovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom