Proti šíriacemu sa koronavírusu sa Slovensko snaží bojovať mnohými prostriedkami, pričom doteraz vláda prijala prísne opatrenia, aby sa znížilo riziko rozšírenia nákazy. Slováci sa tak musia prispôsobiť novým podmienkam, ktoré zmenili ich každodenný život.
Pomôcť v týchto ťažkých časoch chcú aj špeciálne aplikácie, ktoré majú používateľov varovať pred koronavírusom a nakazenými osobami. Slovenská polícia pripravuje vlastnú mobilnú aplikáciu COVID-19, ktorou chce informovať občanov o dianí v ich okolí. Podobné aplikácie sú už ale známe.
Mobilné aplikácie spájajú ľudí obzvlášť v týchto ťažkých časoch, kedy by mali aj Slováci obmedziť sociálny kontakt a v snahe pri zamedzení šírenia koronavírusu by mali zostať, pokiaľ je to možné, doma. Situácia s koronavírusom sa prakticky každý deň mení, a tak je dôležité mať neustály prehľad o tom, ako sa vyvíja aj v našej krajine. Pomôcť majú nielen preventívne opatrenia, ale aj špeciálne aplikácie, ktoré majú informovať ľudí.
- Google Play
- Google Play
- Google Play
Len prednedávnom sme informovali o aplikácii Zostaň Zdravý, ktorú v spolupráci s vývojármi vytvorili slovenskí lekári. Aplikácia vytvára neviditeľnú sieť a monitoruje údaje z rovnakých aplikácií nainštalovaných v smartfónoch v okolí.
Týmto spôsobom dokáže používateľa informovať, či sa v jeho blízkosti (do 50 m) nachádzal človek infikovaný koronavírusom, a to aj niekoľko dní po tom, kedy sa mohli stretnúť. Viac informácií o tejto aplikácií sa dozvieš v samostatnom článku.
Slovensko bude mať vlastnú mobilnú aplikáciu. Má chrániť ľudí pred koronavírusom
Včera sa objavili informácie, že podobný titul pre Android a iOS pripravuje v spolupráci technologickými firmami a dobrovoľníkmi aj spoločnosť Sygic, ktorá ale na rozdiel od aplikácie Zostaň Zdravý chce na lokalizáciu využiť GPS a Bluetooth. Týmto spôsobom bude možné určiť, či bol používateľ aplikácie za posledné 2 týždne v kontakte s nakazeným človekom. Člen predstavenstva spoločnosti Sygic, Michal Štencl, uviedol, že aplikáciu odovzdali štátu.
„Bluetooth sme sa rozhodli využiť práve pre to, lebo funguje aj v uzavretých priestoroch. GPS je síce spoľahlivé vonku na otvorenom priestranstve, no tam dochádza ku prenosom iba minimálne. GPS je vhodné na ľahší záchyt ohnísk pre štát a hygienikov, preto oba senzory kombinujeme,“ uviedol Michal Štencl v tlačovej správe.
Slovenská polícia oznámila, že v spolupráci s technologickými firmami pracuje na vlastnej mobilnej aplikácii „COVID-19“ pre Android a iOS. Aplikácia je pritom vďaka senzorom schopná monitorovať pohyb používateľov a zistiť, či sa v posledných 14 dňoch niekto nestretol s nakazenou osobou. Aj týmto spôsobom chce štát docieliť, aby sa Slováci lepšie chránili pred šíriacou sa pandémiou.
„Sme v situácii, kedy musíme všetci držať spolu, len tak pokoríme koronavírus. Pripravujeme pre vás aplikáciu „COVID-19“, aby ste boli informovaní o tom, čo sa vo vašom okolí deje. Aplikácia nie je zriadená na to, aby sme niekoho sledovali, je na dobrovoľnej báze.
Len spoločnými silami dokážeme vyhrať boj s koronavírusom v čo najkratšom možnom čase. Ďakujeme, že svojím zodpovedným prístupom bojujete s COVID-19,“ vyjadrila sa k téme dosluhujúca ministerka vnútra Denisa Saková.
Zatiaľ nie je známe, či má táto štátna aplikácia súvis s titulom, na ktorom pracuje spoločnosť Sygic. Vzhľadom na dobu monitorovania stretnutí osôb a zaznamenávanie pohybu však nie je vylúčené, že sa môže jednať o rovnakú aplikáciu.
Momentálne tak majú Slováci k dispozícii len aplikáciu Zostaň Zdravý pre Android smartfóny. Verzia pre iOS je stále v procese schvaľovania, no dostupná môže byť čoskoro. Momentálne nie je známe, kedy bude dostupná štátna aplikácia, o ktorej informovala polícia aj na svojom Facebooku.
Aplikácie

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Microsoft Office nie je jediná možnosť. Vybrali sme najlepšie bezplatné alternatívy

ZAUJÍMAVÉ Nepotrebuje like ani komentáre, no napriek tomu už opantala aj Slovákov. Na trh sa vyrútila unikátna nová sociálna sieť

AKTUALIZOVANÉ Slováci zaplatia aj cez SMS a čety. Nový platobný systém už podporujú 4 banky

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Šíri sa automaticky cez WhatsApp. Slovák odhalil nebezpečný vírus, ktorý útočí na Androidy
