Kórejská automobilka Hyundai včera odhalila očakávaný koncept sedemmiestneho elektrického SUV. Ioniq SEVEN predstavuje víziu vlajkového SUV, ktoré kombinuje futuristický dizajn s už dobre známymi prvkami modelu Ioniq 5.

Po koncepte 45 z roku 2019 a koncepte Prophecy z roku 2020 prichádza Hyundai s novinkou SEVEN a otvára ďalšiu kapitolu značky IONIQ. SEVEN, ako už z anglického názvu vypovedá, je koncept veľkého elektrického SUV až so siedmimi miestami na sedenie.

Nová definícia SUV

Koncept SEVEN stojí na platforme Electric-Global Modular Platform (E-GMP), ktorá nám je už dobre známa, stojí na nej totiž aj elektromobil Ioniq 5, respektíve koncernová dvojička Kia EV6.

Hyundai

Modularita a veľkosť tejto platformy umožňujú automobilke postaviť na nej aj tak veľké vozidlo, akým je koncept SEVEN. Dizajnovo koncept SEVEN zapadá do súčasnej ideológie kórejskej automobilky.

Čisté línie, jednoduché krivky a množstvo „pixelov“ umiestnených vo svetlách na prednej maske či zadnom nárazníku, toto všetko môžeme vidieť aj na produkčnom modeli Ioniq 5.

Hyundai

Technologicky je však koncept SEVEN ešte ďalej. Kolesá disponujú aktívnymi vzduchovými klapkami a ich nastavenie sa mení vzhľadom na to, či je potrebné chladiť brzdy, alebo dosiahnuť lepšiu aerodynamiku.

Interiér ako z budúcnosti

Interiér konceptu SEVEN sa spolieha na to, že autá budúcnosti budú po cestách jazdiť úplne autonómne. Dvere bez stredového stĺpika umožňujú ľahší nástup do „obývačky na kolesách“.

Hyundai

Autonómnu budúcnosť v koncepte SEVEN podčiarkuje aj sedadlo vodiča, respektíve kokpit. Ovládanie prebieha pomocou páčok podobne, ako sme to mohli vidieť pri koncepte Prophecy.

Aj usporiadanie sedadiel je maximálne netypické. Vo vnútri sa nachádzajú iba dve samostatné otočné kreslá a v zadnom rade je umiestnený veľký zatočený gauč.

Hyundai

Ambientné osvetlenie interiéru dotvára multimediálny strop. Ide v podstate o obrovskú obrazovku, ktorá dokáže prehrávať obsah. Nechýba využitie veľkého množstva ekologických a obnoviteľných materiálov, čím koncept SEVEN ešte viac prispieva k udržateľnosti celého segmentu.

Pomerne známe technické parametre

Vďaka svojej všestrannej platforme E-GMP bude koncept SEVEN schopný poskytnúť vynikajúci dojazd a ultrarýchle nabíjanie, čím poskytne zážitok z jazdy prispôsobený potrebám zákazníka.

V reálnej situácii s 350 kW nabíjačkou sa koncept SEVEN dokáže nabiť z 10 na 80 % kapacity batérie približne za 20 minút. Model je tiež navrhnutý tak, aby dosiahol cieľový dojazd do vzdialenosti viac ako 480 km.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú