Mnohí majitelia starších generácií smartfónov od Apple sa prednedávnom začali sťažovať na pokles výkonu. Podľa benchmarkovej aplikácie GeekBench má byť príčinou nedostatku výpočtovej sily v týchto iPhonoch staršia batéria, kvôli ktorej urobil Apple kompromisy.

Častým nabíjaním a starnutím smartfónov klesá kapacita ich batérie, ktorá tak úmerne stráca svoj výkon. Výmena akumulátora dokáže zariadeniu pridať niekoľko hodín práce na jedno nabitie, no môže ovplyvniť aj celkový výkon hardvéru. Tento fakt sa prejavil u staršej generácie iPhonov, ktorých majitelia postupom času zaznamenali pokles výpočtovej sily. O svoje skúsenosti sa podelili na diskusnom fóre Reddit, kde prezradili, že po výmene akumulátora značne stúpol výkon ich iPhonu. Táto zmena sa neprejavila len pri bežnom používaní, ale odhalila ju aj jedna z najznámejších benchmarkových aplikácií – GeekBench.

Apple úmyselne obmedzilo výkon starším iPhonom

O výsledné dáta sa s verejnosťou podelil vývojár John Poole, ktorý ukázal, že počas testovania by mali iPhony v aplikácii dosiahnuť moment so špičkovým výkonom, kedy je ich procesor využitý naplno. Nejedná sa pritom len o nové modely, ale aj o tie staršie kúsky. Dáta z testovania však pri predchádzajúcich generáciách iPhonov odhalili niekoľko takýchto kriviek so „špičkou“. Tento fakt naznačuje tomu, že výkon a schopnosti procesora boli istým spôsobom obmedzené.

Verím, že Apple obmedzil výkon svojich starších smartfónov, keď sa ich batéria automaticky vypínala pri určitej kapacite.“ – John Poole, vývojár aplikácie GeekBench.

Nenechaj si ujsť
Vďaka novému patentu môže Samsung spôsobiť prevrat v batériách

Medzi modely, ktorých sa tento nedostatok týka, patrí najmä iPhone 6, 6S a „sedmičková“ rada z minulého roka. Všetky z nich už bežia na operačnom systéme iOS 10.2 alebo novšom. Konšpirátori tak nedostatok výkonu starších iPhonov dávajú za vinu Apple. Ten mal úmyselne obmedziť ich výpočtový výkon, aby si zákazníci kúpili stále novší model. Softvérové úpravy v aktualizácii iOS vo verzii 10.2.1 však mali napraviť neduh s batériou, ktorá sa v starších iPhonoch vypínala už pri 30 %.

Riešením je výmena akumulátora

S nápravou však prišlo aj obmedzenie výkonu, čo ale môže byť vyriešené výmenou batérie za novú. Originálny kus pritom stojí približne 79 dolárov, čo je stále výhodnejšie ako kúpa niektorého z posledných iPhonov. Apple konkrétne k tomuto problému neposkytol vyjadrenie, no potvrdil, že sa problém s automatickým vypínaním batérie vyriešil až u 80 % iPhonov 6S a 70 % kusov iPhonu 6. Pravdaže, každý akumulátor a smartfón má obmedzenú životnosť, no podľa tvrdení spoločnosti z Cupertina je kapacita batérií v starších iPhonoch stále na 80 % z pôvodnej kapacity, a to aj po 500 nabíjacích cykloch.

Pri každodennom nabíjaní tak začne množstvo energie batérie klesať už po roku a pol. Pre mnohých je tak omnoho výhodnejším rozhodnutím kúpa nového akumulátora ako kúpa nového iPhonu. Avšak čoraz viac používateľov presedlá na nový model krátko po jeho predstavení, a tak mnoho z nich problémy s batériou a klesajúcim výkonom zrejme nepocíti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom