Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť Samsung si nechala patentovať ‚‚grafénové guľôčky,’’ ktoré by mohli spôsobiť revolúciu v batériách. Využitie je obrovské, či už v rôznych zariadeniach, alebo pri elektromobiloch.

Dôležitým parametrom pri výbere smarfónu je aj výdrž na jedno nabitie. Každý výrobca sa preto snaží čo najviac optimalizovať systém, no napriek tomu sa vždy dostaneme na výdrž v priemere okolo jedného dňa. Aj kvôli aktuálne používanej technológii tu veľa miesta na pokrok nie je. Samozrejme si môžeš povedať, že stačí, aby tam dal výrobca 10 000 mAh batériu. No v dobe neustáleho znižovania hrúbky zariadenia si to jednoducho nemôže dovoliť. Aj preto sa predstavujú rôzne alternatívy, akým je napríklad rýchlonabíjanie, no stále to nie je ono, nehovoriac o tom, aký vplyv to má na batériu.

Nový patent môže spôsobiť revolúciu

Juhokórejská spoločnosť Samsung sa však rozhodla prísť s iným riešením. Vo svojom technologickom inštitúte (SAIT) vyvinula tzv. grafénové guľôčky, ktoré majú mimoriadne vysokú hustotu a dokážu uchovať až o 45 % viac energie oproti aktuálne používaným batériám. Technológiu si nechala patentovať a ostáva nám teda len veriť, že sa ju rozhodne aj použiť.

Nenechaj si ujsť!
Grafén môže vďaka „zadným dvierkam“ odomknúť prístup k neobmedzenej energii.

Medzi ďalšie výhody patrí aj oveľa kratší čas nabíjania. Oproti klasickej lítium-iónovej batérií je až päťkrát kratší. Plne nabitú batériu v telefóne by si tak mohol mať už za pár minút. Navyše dokážu fungovať až do teploty 60° Celzia, takže sú vhodnými kandidátmi aj v prípade ich využitia v elektromobiloch.

Vylepšenie súčasnej technológie

Nejedná sa však o úplne nový typ batérie. Ide len o vylepšenie súčasnej lítium-iónovej technológie. Pridaním týchto malých grafénových guľôčok do súčasnej štruktúry batérií sa dosiahnú požadované vlastnosti. No akékoľvek vylepšenie súčasných batérií sa berie ako veľký pokrok.

Ako to však pri podobných vynálezoch býva, málokedy sa stanú realitou. Konceptov revolučných batérií tu už bolo viac než dosť, no zatiaľ sa žiadny z nich nezrealizoval. Hlavným dôvodom je v týchto prípadoch finančná náročnosť ich výroby, takže cena takýchto batérií by bola veľmi vysoká.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú