Dlhé čakanie na spustenie 5G siete stále trvá, no najmladší slovenský operátor ako ďalší ukázal, čo od nich môžeme očakávať. Na oficiálnom evente v Banskej Bystrici 4ka, kde sme nechýbali ani my, demonštrovala potenciál 5G prostredníctvom zariadení od ZTE.

Vývoj 5G sietí na Slovensku stále napreduje a hoci máme od spustenia reálnej prevádzky ešte ďaleko, ďalší z tunajších operátorov ukázal, aké možnosti nám táto nová technológia prinesie. Po Orangei a Telekome tak na ukážku spustila 5G sieť aj 4ka, ktorá pritom využila zariadenia, vrátane smartfónu, od ZTE, ktoré má kontrakty pre 5G siete aj v ďalších 35 krajinách. „5G je piata generácia mobilných sietí, ktorá prináša hlavne vysokorýchlostný prenos dát vzduchom. Táto technológia otvorí nové možnosti v priemysle, v IoT, v manažovaní a bezpečnosti miest,“ informovala 4ka v tlačovej správe.

Budúcnosť mobilných sietí naživo

Spomínaným smartfónom môže byť podľa fotografií model Axon 10 s podporou 5G pripojenia. S využitím 5G operátor demonštroval aj videohovor vo FullHD kvalite. Počas ukážky 4ky využívala 60 MHz spektrum, 1,8 GHz a 3,7 GHz frekvenčné pásmo, pričom v druhom menovanom pásme dokáže fungovať súčasne 4G sieť s novou 5. generáciou pripojenia. Niektoré zdroje hovoria o možnom škodlivom účinku frekvencií pre 5G. Ich vplyv na zdravie by však nemal byť výrazný a niektoré z nich sa dokonca používajú už dlhé roky.

Zobraziť celú galériu (8)
Zariadenia 5G siete dodáva 4ke spoločnosť ZTE, ktorá ich poskytuje aj v 35 ďalších krajinách. Zdroj: FonTech

Obe frekvencie sú pritom nevyhnutné, aby sieť mohla fungovať na NSA štandarde. 5G sieť 4ky aktuálne podporujú všetky smartfóny s podporou tohto pripojenia, vrátane Samsungu Galaxy S10 5G, ZTE Axon 10 5G, či Xiaomi Mi MIX 3 5G. Rýchla 5G sieť je momentálne spustená v Banskej Bystrici a majitelia smartfónov s podporou tohto pripojenia dostanú od 4ky SIM karty. Plánuje sa rozšírenie aj do ďalších miest, no zatiaľ nie sú presné lokality a termíny známe. 5G pripojenie budú v budúcnosti podporovať aj aktuálne využívané SIM karty 4ky.

Zobraziť celú galériu (8)
Maximálna rýchlosť 5G pripojenia počas demonštrácie dosiahla až 1 Gbit/s.

Maximálna rýchlosť počas testu dosiahla 1 Gbit/s, pričom bežné používateľské pripojenie bude pracovať s rýchlosťou 100 Mbit/s a latencia bude približne 10-násobne menšia ako v prípade 4G. Oneskorenie bude na úrovni 1 až 3 ms. Dosah vysielača je aktuálne na 400 metrov, pracovná frekvencia 3,4 až 3,7 GHz a jeho maximálna rýchlosť je až 5,1 Gbit/s.

Po dnešnej verejnej prezentácii naši špecialisti budú aj naďalej intenzívne pracovať na príprave zákazníckych riešení postavených na novej sieti piatej generácie. Očakávame, že sa na slovenskom trhu v krátkom období objavia nové typy 5G koncových zariadení (smartfóny, routre a pod.), ktoré umožnia ich prvé komerčné využitie v sieti 4ky a SWANu,“ uviedol Juraj Ondriš, predseda predstavenstiev spoločností SWAN a SWAN Mobile.

Pri 5G sieti sa budú využívať nové rozsahy frekvencií. Prvý rozsah bude od 450 MHz po 6 GHz a druhý od 24 250 GHz až do 52 600 GHz. Na budovanie mobilných sietí 5G sa budú využívať frekvencie z pásma 700 MHz. Na Slovensku využíva 700 Mhz frekvencie aktuálne spoločnosť Towercom pre svoje televízne vysielanie. Spoločnosť vymení frekvencie z pásma 700 Mhz za iné, pričom až potom bude môcť Regulačný úrad vyhlásiť výberové konanie na nové frekvencie pre 5G.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom