Dlhé čakanie na spustenie 5G siete stále trvá, no najmladší slovenský operátor ako ďalší ukázal, čo od nich môžeme očakávať. Na oficiálnom evente v Banskej Bystrici 4ka, kde sme nechýbali ani my, demonštrovala potenciál 5G prostredníctvom zariadení od ZTE.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!

FacebookInstagramYouTube

Vývoj 5G sietí na Slovensku stále napreduje a hoci máme od spustenia reálnej prevádzky ešte ďaleko, ďalší z tunajších operátorov ukázal, aké možnosti nám táto nová technológia prinesie. Po Orangei a Telekome tak na ukážku spustila 5G sieť aj 4ka, ktorá pritom využila zariadenia, vrátane smartfónu, od ZTE, ktoré má kontrakty pre 5G siete aj v ďalších 35 krajinách. „5G je piata generácia mobilných sietí, ktorá prináša hlavne vysokorýchlostný prenos dát vzduchom. Táto technológia otvorí nové možnosti v priemysle, v IoT, v manažovaní a bezpečnosti miest,“ informovala 4ka v tlačovej správe.

Budúcnosť mobilných sietí naživo

Spomínaným smartfónom môže byť podľa fotografií model Axon 10 s podporou 5G pripojenia. S využitím 5G operátor demonštroval aj videohovor vo FullHD kvalite. Počas ukážky 4ky využívala 60 MHz spektrum, 1,8 GHz a 3,7 GHz frekvenčné pásmo, pričom v druhom menovanom pásme dokáže fungovať súčasne 4G sieť s novou 5. generáciou pripojenia. Niektoré zdroje hovoria o možnom škodlivom účinku frekvencií pre 5G. Ich vplyv na zdravie by však nemal byť výrazný a niektoré z nich sa dokonca používajú už dlhé roky.

Zobraziť celú galériu (8)
Zariadenia 5G siete dodáva 4ke spoločnosť ZTE, ktorá ich poskytuje aj v 35 ďalších krajinách. Zdroj: FonTech

Obe frekvencie sú pritom nevyhnutné, aby sieť mohla fungovať na NSA štandarde. 5G sieť 4ky aktuálne podporujú všetky smartfóny s podporou tohto pripojenia, vrátane Samsungu Galaxy S10 5G, ZTE Axon 10 5G, či Xiaomi Mi MIX 3 5G. Rýchla 5G sieť je momentálne spustená v Banskej Bystrici a majitelia smartfónov s podporou tohto pripojenia dostanú od 4ky SIM karty. Plánuje sa rozšírenie aj do ďalších miest, no zatiaľ nie sú presné lokality a termíny známe. 5G pripojenie budú v budúcnosti podporovať aj aktuálne využívané SIM karty 4ky.

Zobraziť celú galériu (8)
Maximálna rýchlosť 5G pripojenia počas demonštrácie dosiahla až 1 Gbit/s.

Maximálna rýchlosť počas testu dosiahla 1 Gbit/s, pričom bežné používateľské pripojenie bude pracovať s rýchlosťou 100 Mbit/s a latencia bude približne 10-násobne menšia ako v prípade 4G. Oneskorenie bude na úrovni 1 až 3 ms. Dosah vysielača je aktuálne na 400 metrov, pracovná frekvencia 3,4 až 3,7 GHz a jeho maximálna rýchlosť je až 5,1 Gbit/s.

Po dnešnej verejnej prezentácii naši špecialisti budú aj naďalej intenzívne pracovať na príprave zákazníckych riešení postavených na novej sieti piatej generácie. Očakávame, že sa na slovenskom trhu v krátkom období objavia nové typy 5G koncových zariadení (smartfóny, routre a pod.), ktoré umožnia ich prvé komerčné využitie v sieti 4ky a SWANu,“ uviedol Juraj Ondriš, predseda predstavenstiev spoločností SWAN a SWAN Mobile.

Pri 5G sieti sa budú využívať nové rozsahy frekvencií. Prvý rozsah bude od 450 MHz po 6 GHz a druhý od 24 250 GHz až do 52 600 GHz. Na budovanie mobilných sietí 5G sa budú využívať frekvencie z pásma 700 MHz. Na Slovensku využíva 700 Mhz frekvencie aktuálne spoločnosť Towercom pre svoje televízne vysielanie. Spoločnosť vymení frekvencie z pásma 700 Mhz za iné, pričom až potom bude môcť Regulačný úrad vyhlásiť výberové konanie na nové frekvencie pre 5G.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie informácie zo sveta technológií

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.