Nemecká automobilka Volkswagen si to s lacným elektrickým modelom dočasne rozmyslela a príde až o niečo neskôr. Model ID.2 mal prísť už v roku 2025, avšak nakoniec sa tak má stať až v roku 2026, upozorňuje portál Automotive News Europe. Dôvod je pritom prekvapivý – nová emisná norma Euro 7, ktorá mala byť pôvodne oveľa prísnejšia, než jej finálna verzia.

Elektromobil pod 25 000 eur

Zatiaľ najlacnejší elektromobil z rady ID, malý ID.2 s cenou pod 25 000 eur, mal prísť na trh už v roku 2025 a poriadneho úspechu sa mohol dočkať na prakticky celom európskom trhu. Nemeckej značke Volkswagen však tentoraz pomohla menej prísna emisná norma Euro 7, vďaka ktorej môže predávať vozidlá so spaľovacími motormi o niečo dlhšie.

Namiesto ID.2 tak bude Volkswagen dlhšie predávať viac klasických modelov, avšak dobrou správou je, že vývoj pokračuje a samotné odhalenie modelu je stále naplánované už na rok 2025.

V tomto roku má začať aj výroba, avšak nie tak objemná, ako sa pôvodne očakávalo. Miesto toho rok 2025 prinesie len obmedzenú výrobu, ktorá bude postupne narastať, kým dosiahne plný objem niekedy v roku 2026.

Volkswagen

V skutočnosti ale pre Volkswagen môže ísť o chybný krok, pretože konkurenčné automobilky tento krok neodkladajú a kým Stellantis priniesol napríklad Citroen e-C3 za menej než 25 000 eur, na európsky trh sa hrnú aj extrémne lacné alternatívy z Číny. Tie takisto ponúkajú prekvapivo dobré parametre, avšak za oveľa nižšie ceny. Doteraz predávali prevažne prémiové a luxusné modely, avšak Európa očakáva príchod lacných modelov.

Zatiaľ len pár modelov

Volkswagen z rady ID zatiaľ ponúka len pár modelov, z ktorých najlacnejší je sedan ID.3. Ten nedávno prešiel dôležitým testom degradácie batérie, pričom výsledok nemilo prekvapil. Len po 48 000 km stratilo vozidlo až 10 % kapacity batérie – degradácia batérie tohto konkrétneho kusu síce nie je ideálna, ale určite by sme podľa nej nemali generalizovať, čo poukazuje na zložitosť predpovedania životnosti batérie.

Čína preberá iniciatívu

Situácia na európskom automobilovom trhu prechádza seizmickou zmenou a čínske elektromobily naberajú čoraz väčší vplyv. Do finále súťaže Európske auto roka sa dokonca po prvýkrát dostalo čínske auto – konkrétne elektromobil značky BYD, čo poukazuje na transformáciu celého automobilového priemyslu na starom kontinente.

BYD

V roku 2022 sa Čína stala najväčším dovozcom automobilov do Európskej únie, čo je výrazný posun oproti deviatemu miestu v roku 2019. V prvej polovici roka 2023 navyše došlo k historickému momentu, keď sa čínska automobilka BYD dostala do prvej desiatky najväčších svetových výrobcov automobilov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP