Zaujímalo ťa niekedy, ako vesmírne rakety spaľujú palivo? Na YouTube kanáli Hazegrayart si teraz môžeš vychutnať video, ktoré porovnáva štart štyroch rakiet v priehľadnom podaní. Na tému upozornil portál Futurism.

Nechýbajú detaily ani skvelý zvukový komentár

Fascinujúca animácia ti ukáže spaľovanie rôznych častí a druhov palív, ktoré poháňajú vesmírne rakety. V nižšie priloženom videu si tak môžeš vychutnať štart štyroch rakiet, pričom zľava doprava ide o modely Saturn V, ktorý používala NASA v rokoch 1967 až 1973, legendárny raketoplán Space Shuttle, ktorých prevádzka skončila v roku 2011, Falcon Heavy od SpaceX, ktorý ti predstavovať asi nemusíme a vyvíjaná raketa Space Launch System, na ktorej pracuje NASA už od roku 2011.

Animátor dokonca myslel aj na maličké detaily, akým je napríklad malá červená Tesla Roadster, ktorú raketa Falcon Heavy vyniesla v roku 2018 do vesmíru.

Okrem rakiet je však veľmi dôležitý aj druh paliva, ktorý je v ukážke znázornený pomocou troch farieb. Červená predstavuje vysoko rafinovanú formu petroleja s názvom RP-1, ktorá je podobná prúdovému palivu.

Oranžová je kvapalný vodík (LH2), bežné raketové palivo NASA, ktoré ochladzuje trysku rakety predtým, než je zapálené oxidačným činidlom. Modrá je tekutý kyslík (LOX), ktorá sa často používa ako oxidačné činidlo pre kvapalný vodík v raketách, pričom využitie našiel napríklad aj v raketopláne Space Shuttle.

Pripravovaná raketa agentúry NASA, Space Launch System, bude podobne ako Space Shuttle využívať kombináciu LH2 a LOX na pohon. Falcon Heavy a Saturn V naopak používajú práve rafinovanú formu petroleja RP-1, ktorého spaľovanie vytvára obrovské množstvo oxidu uhličitého a má preto väčší dopad na životné prostredie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom