Včerajší deň bol pre mnohých ľudí veľkým sviatkom. Po rokoch čakania a problémov sme sa dočkali úspešného štartu rakety Falcon Heavy, ktorá so sebou niesla automobil Tesla Roadster. Ten po úspešnom oddelení dvoch prvých stupňov a centrálneho stupňa pokračoval na obežnú dráhu Zeme. Odtiaľ mal pokračovať na obežnú dráhu okolo Slnka. Ako to všetko dopadlo ti prinášame v tomto aktualizovanom článku s doplnenými informáciami.

Aj keď včerajší štart rakety Falcon Heavy bol viac než úspešný a započal novú kapitolu vesmírnych letov, neprebehlo všetko úplne tak, ako malo. Počas živého vysielania si mohol vidieť ako úspešne pristáli prvé dva stupne, no pri pristávaní centrálneho stupňa došlo k problému a stratil sa signál. O niekoľko hodín na to prebehla tlačová konferencia, ktorá do toho priniesla viac svetla.

Čo sa stalo s centrálnym stupňom?

Ten bohužiaľ pristátie neprežil. V dvoch motoroch z troch došla zápalná zmes a tak sa centrálny stupeň zrútil do vody vedľa plošiny v rýchlosti 500 km/h. Mierne poškodená ostala aj samotná pristávacia plošina. Našťastie však všetky údaje z letu boli získané a prebehnú opatrenia, aby k niečomu podobnému v budúcnosti nedošlo. Pravdepodobne sa o jeho osude vedelo už hneď, no chceli počkať, než trochu opadne eufória. Z dostupnej rádiovej komunikácií môžeš v momente 38:30 počuť ‚‚We lost center core.’’ No ako dávnejšie povedal Elon Musk, ak niečo nezlyhá, tak sa potom dostatočne neinovuje.

Ako dopadol horný stupeň s Tesla Roadster a Starmanom?

Po úspešnom oddelení dvoch prvých a centrálneho stupňa, bol horný stupeň umiestnený na obežnú dráhu okolo Zeme, kde zotrval približne 6 hodín. Po tomto mal prebehnúť opätovný štart motora a letieť na obežnú dráhu okolo Slnka. To sa podarilo a sen tak pokračuje ďalej. Od Zeme bude vzdialený približne 400 miliónov kilomentrov a jeho rýchlosť bude 11 km/s. Predpokladá sa, že vo vesmíre zostane niekoľko stoviek miliónov rokov. Nižšie môžeš vidieť plánovanú trajektóriu.

Nenechaj si ujsť!
Falcon Heavy je oficiálne najsilnejšou raketou súčasnosti. Už brázdi cesty vesmíru

Určite vieš, že Tesla Roadster bol vybavený kamerami, vďaka ktorým si mohol sledovať dianie ‚‚na palube.’’ Ak si to premeškal tak nezúfaj, dostupný je záznam z celého letu, až kým sa batérie nevybili. Nanešťastie vydržali len približne 12 hodín a po nich nasledoval už len voľný let. Ďalších záberov sa tak už nedočkáme. No aj tieto zábery sú dychberúce a ukazujú našu planétu v plnej paráde.

Čo bude ďalej?

Samozrejme sa budú v prvom rade vyhodnocovať získané údaje a ak bude všetko v poriadku, nič nebráni tomu, aby sme sa dočkali viacerých štartov rakety Falcon Heavy. Opätovná cesta na Mesiac či premiérová na Mars je tak bližšie než kedykoľvek predtým. Muskov plán, postaviť na červenej planéte kolóniu zrazu neznie ako niečo nereálne. Pomáha tomu aj fakt, že Falcon Heavy môže niesť oveľa viac nákladu. Elon Musk zverejnil aj sumu, koľko stál vývoj rakety. Podľa jeho slov sa náklady vyšplhali až na 500 miliónov dolárov.

Ak si včerajší štart rakety premeškal, môžeš si ho pozrieť v plnej kráse z dostupného záznamu

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú