Elektromobily sa v súčasnosti každý rok stávajú čoraz populárnejšie. Rovnako tak pravidelne narastá aj záujem zo strany samotných zákazníkov. Môže za to hneď viacero dôvodov, ako napríklad lepšia dostupnosť, technologické pokroky výrobcov či v neposlednom rade snaha podieľať sa na ekologickejšej doprave a znížení emisií.

Pozitívom je, že väčšina ľudí má už dnes pri kúpe nového vozidla široký výber a viacero alternatív. Čoraz častejším problémom sa stáva otázka, či sa rozhodnúť pre bežný automobil so spaľovacím motorom, alebo radšej investovať do elektromobilu.

V tomto prípade sa však nebudeme venovať tomu, čo je pre zákazníkov lepšie a výhodnejšie, ale rozhodli sme sa pozrieť a porovnať to, ktoré elektromobily sú dostupné pre Slovákov nielen geograficky, ale najmä finančne.

Zobraziť celú galériu (14)
Napríklad cena najnovšie predstaveného elektromobilu z dielne Porsche začína na sume približne 136 000 €. Zdroj fotografie: Porsche/Pexels (úprava redakcie)

Elektromobily na Slovensku

Dostať nadupaný elektromobil, ktorý spĺňa nielen najnáročnejšie technické, ale aj dizajnové požiadavky, nie je žiadny problém, teda aspoň nie v západných krajinách. Dobrou správou však je, že aj na našom trhu je hneď viacero elektromobilov, ktorých cena nie je priam astronomická a podpore elektromobility začína venovať väčšiu pozornosť a podporu aj samotná vláda SR.

Príkladom toho sú aj dotácie na elektromobily, ktoré začal štát ponúkať ešte koncom minulého roka a pred pár dňami sme sa dozvedeli aj nové informácie o ich budúcnosti. Aj napriek tomu, že Slovensko je v podpore elektromobility stále na chvoste EÚ, sa tak podmienky začínajú zlepšovať aj u nás.

V našom porovnaní sme sa zamerali na relatívne cenovo dostupné elektromobily, ktorých cena neprekročí hranicu 35 000 €. Je preto viac než jasné, že nepôjde o „superšportiaky“ s obrovským výkonom a ešte väčším dojazdom.

Na druhej strane však ide o zaujímavé modely, ktoré spĺňajú svoj účel a v porovnaní s inými elektromobilmi si ich môže dovoliť oveľa väčší počet obyvateľov. Všetky modely sú navyše dostupné aj na našom území a pripravované novinky, ktoré budú k dispozícii v najbližších rokoch či vozidlá, ktoré nie sú momentálne dostupné, sme nebrali do úvahy.

Veľa peňazí za málo muziky. Aj takto môžeme definovať ponuku najlacnejších modelov

Najlacnejšími modelmi na trhu sú u nás momentálne elektromobily značky Smart. Základný model Smart ForTwo u nás kúpiš za sumu 22 726 €, zatiaľ čo väčší ForFour ťa vyjde na 23 322 €.

Zobraziť celú galériu (14)
Dávid Igaz / FonTech

Oba však ponúkajú pomerne nízky výkon na úrovni 60 kW (80 koní) a maximálny dojazd 135, respektíve 130 kilometrov, ktorý zabezpečí pohodlnú prepravu do práce či na menší nákup, no pri dlhších trasách či výletoch zrejme padne výber na výkonnejšie vozidlá.

Na druhej strane sú však výhodou oboch elektromobilov rozmery, s ktorými by nemal byť problém napríklad pri parkovaní. Tieto elektromobily v neposlednom rade tiež (ne)prekvapia aj jednoduchosťou, ktorú ocenia najmä nenároční vodiči. Väčší model ForFour sme si pred časom vyskúšali aj my a priniesli ti aj jeho podrobnú recenziu.

Nissan Leaf s akciovým bonusom

Ďalším v zozname je elektromobil od japonského Nissanu. Model Leaf ponúka v základnej verzii maximálny výkon 150 koní, zatiaľ čo batéria s kapacitou 40 kWh mu postačí na 270 kilometrov dojazdu podľa cyklu WLTP.

Elektromobil tiež exceluje v oblasti bezpečnosti, pričom v hodnotení Euro N-Cap získal plných 5 hviezdičiek. Na Slovensku je dostupný za 27 970 €.

Peugeot e-208 ako elektrické auto roka

Peugeot e-208 je vybavený 50 kWh batériou, elektromotorom s výkonom 100 kW (136 koní) a dojazdom až 340 kilometrov podľa WLTP. Batériu je možné nabiť na 80% za menej ako 30 minút cez rýchlonabíjaciu stanicu 100 kW.

Jeho nová generácia tiež nedávno získala ocenenie Electric Small Car of the Year – Malý elektromobil roka, ktoré je výsledkom novej ankety, ktorú britský časopis What Car? venuje elektromobilom. Elektromobil je v základnej verzii u nás dostupný za 29 390 €.

Opel Corsa-e ako nováčik na trhu

Opel Corsa-e je prvý elektromobil nemeckého výrobcu, ktorý ho začiatkom tohto roka priniesol aj na náš trh. Elektromobil disponuje výkonom 100 kW (136 koní) a 50 kWh batériou, ktorá vozidlu postačuje na 330 kilometrov dojazdu. Podporuje aj rýchle nabíjanie, pričom výrobca uvádza že je schopná nabitia na 80% už za 30 minút. V základnej verzii je model Corsa-e dostupný za cenu 28 490 €.

KIA e-Soul je zástupcom triedy malých áut

Napriek tomu, že základná cena 34 490 € je v porovnaní s vyššie spomenutými elektromobilmi o niečo vyššia, vsadila Kia u modelu e-Soul na výkon 100 kW (136 koní) a veľmi slušný dojazd v podobe približne 277 kilometrov. Už na prvý pohľad tiež ide aj o dizajnovo krajší elektromobil, ktorý vo svojej základnej výbave zahŕňa širokú škálu funkcií či doplnkov.

Zobraziť celú galériu (14)
Kombinuje úspornú jazdu v meste s komfortom a praktickosťou. Vy a vaši cestujúci sa môžete posadiť a relaxovať v priestrannej kabíne, vyrobenej z organických materiálov. Flexibilita bola najvyšším cieľom. Zadné sedadlá sú delené a možno ich zložiť dopredu, v batožinovom priestore sa okrem toho nachádza skrytá priehradka. Zdroj:KIA

Renault ZOE je najpredávanejší v Európe

Renault ZOE k dispozícii v základnej verzii za 31 900 €. Ponúkne výkon 80 kW (108 koní) a veľkým lákadlom je dojazd na úrovni 395 kilometrov podľa WLTP. Titul najpredávanejšieho elektromobilu v roku 2020 si v Európe drží s viac ako 84 000 predanými kusmi za obdobie január – november 2020, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019.

Okrem toho sa stal najpredávanejším elektromobilom vo Francúzsku (viac ako 33 000 kusov), Nemecku (viac ako 25 000 kusov), Taliansku, Španielsku či Portugalsku

Najväčší juhokórejský výrobca zaujal aj vo svete elektromobilov

Napriek tomu, že jeho cena mierne prekračuje hranicu, ktorú sme si stanovili na začiatku, sme sa rozhodli, že do kategórie dostupných elektromobilov na Slovensku zaradíme aj Hyundai Ioniq Electric.

Tento elektromobil disponuje viacerými prednosťami, o ktorých sme sa presvedčili aj v našej recenzii. V základnej verzii za 35 990 € ponúka výkon 100 kW (136 koní) a dojazd 311 kilometrov podľa WLTP.

Zobraziť celú galériu (14)
Dávid Igaz / FonTech

Prehľad kľúčových špecifikácií cenovo dostupných elektromobilov:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom