Pozornosť vedcov z celého sveta pred pár dňami upútalo pristátie sondy InSight na Marse, ktorá bude skúmať jeho povrch. Na Červenej planéte sa však nachádza aj rover, ktorý sa po nej preváža už od roku 2012. Vedci narazili po úspešnom vypustení novej sondy InSight vďaka 6-kolesovému roveru Curiosity na lesklý objekt, ktorý sa podrobí chemickej analýze.

Mars je plný neprebádaných zákutí. Na územie tejto nie príliš vzdialenej planéty sa pred 6 rokmi vydal aj rover Curiosity, ktorý vďaka svojej špičkovej vedeckej výbave a nástrojom už odhalil vedcom niekoľko prekvapení. Ďalšou etapou skúmania Marsu má byť aj sonda Insight, ktorá však v posledných dňoch strhla na seba takmer všetku pozornosť. Tú si ale rover Curiosity znova vyžiadal po objavení neznámeho objektu, ktorý sa podobá na veľký kus lesklého kameňa.

Mars vydal vedcom neznámy objekt

Nový objav rover uskutočnil v marťanskej oblasti Highfield, kde už predtým NASA našla niekoľko rôznych skál. Ešte v roku 2015 objavil rover Curiosity veľký kus kovového meteoritu a o rok neskôr aj kus lesklého meteoritu z kovu a niklu. Do vlastnej pasce sa však vedci dostali, keď na Marse skúmali aj na pohľad neznámy hladký črep so zvláštnym tvarom. Neskôr sa analýzou zistilo, že išlo o kus plastu, ktorý odpadol z roveru. Ďalším zaujímavým objektom je zatiaľ stále neidentifikovaný lesklý objekt, ktorý Curiosity objavil práve v oblasti Highfield.

Nenechaj si ujsť
Sonda NASA už skúma Mars. Toto je najnovšia fotografia, ktorú poslala na Zem

Tento novoobjavený objekt, pomenovaný ako Little Colonsay, je zdá sa meteorit, no jeho zloženie a vlastnosti nebudú môcť vedci z NASA určiť skôr než dostanú výsledky analýzy. Tá bude prebiehať s využitím špecializovanej výbavy roveru, ktorý so sebou na Mars zobral aj špeciálnu „ChemCam“ kameru. Tá sa skladá zo spektografu a laseru. Vďaka tomu zvláda vykonať chemickú analýzu daného objektu priamo na mieste. Rover Curiosity je tak nateraz jediným pohybujúcim sa roverom na Marse.

Jeho spoločník, rover Opportunity, ostal v hybernačnom režime, do ktorého sa dostal počas veľkej búrky a už sa z neho nemôže „prebudiť“. NASA sa pokúšala túto situáciu vyriešiť niekoľkokrát, avšak neúspešne. Vedci misiu zatiaľ stále neukončili. Viac o statuse roveru Opportunity sa môžeme dozvedieť už v budúcom roku. Dovtedy by už mali byť známe aj výsledky chemickej analýzy neznámeho lesklého objektu, ktorý našiel rover Curiosity.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom