Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pred dvoma dňami ukončila NASA polročnú púť novej sondy k Červenej planéte, ktorú zavŕšila pristátím na jej povrchu, kde bude robiť rôzne výskumy. Solárne panely sa rozložili a začali nabíjať batérie, ktoré poslúžia k napájaniu mnohých nástrojov, aby mohla sonda InSight preskúmať okolitý povrch Marsu.

NASA oficiálne oznámila úspešne pristátie tejto sondy pred dvoma dňami, keď sa po 7 náročných minútach konečne dotkla povrchu Marsu. Prvý záber planéty nebol vôbec uspokojujúci, nakoľko bol ochranný kryt objektívu fotoaparátu plný prachových častíc a okolie sondy tak nebolo detailne viditeľné. Červenú planétu však teraz zachytáva vo väčších detailoch nová fotografia, ktorú zverejnila NASA.

Sonda sa úspešne „zabývala“ na Marse

InSight tak začne po úspešnom naštartovaní systémov a rozložení solárnych panelov skúmať Mars, kde strávi najbližšie 2 roky. Už teraz však inžinieri môžu s fotoaparátom na palube určiť, kde bude najlepšie miesto pre výskum. Výbava sondy pritom zahŕňa mnohé špecializované nástroje, vrátane senzorov počasia či magnetometra. O napájanie celého systému sa postarajú len solárne panely, ktoré budú dobíjať batérie.

Nenechaj si ujsť
Začína ďalšia misia NASA na Marse. O týchto zaujímavostiach červenej planéty si možno nevedel

Pokiaľ budú čisté, dokážu vyprodukovať počas jasného marťanského dňa zhruba 600 až 700 W výkonu. S vrstvou prachu klesne výkon na 200 až 300 W, ktorý ale postačí pre napájanie potrebných častí sondy. Solárne panely sú po rozložení široké 2,2 metra, no celá sonda na Marse má približnú veľkosť kabrioletu zo 60-tých rokov. Vedci z NASA tak môžu po úspešnom pristátí sondy InSight začať s výskumom, ktorý odhalí mnoho neznámych vlastností Červenej planéty.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú